sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Erasmus+ część 4.

Słońce, wiatr, plaża i … praca, czyli pozdrowień z Hiszpanii część czwarta!

Drugi tydzień (22.04 – 26.04.2024 r.)

W zakresie pracy zawodowej uczniowie realizują program zaprezentowany w tygodniu pierwszym – głównie projektowanie (aranżacja), obiekty małej architektury (architektura krajobrazu), projektowanie, kosztorysowanie, budownictwo wykończeniowe (budownictwo).

Czas wolny planujemy spędzać podobnie – poniedziałek i czwartek – na plaży (wciąż jest gorąco), wtorek – zwiedzanie najciekawszych zabytków Malagi oraz Graffiti Tour, w środę – wieczorna Malaga, w piątek – podsumowanie stażu, ocena pracy, otrzymanie certyfikatów.

Zgodnie z planem we wtorek pojechaliśmy do centrum na spotkanie z przedstawicielkami Universal Mobility, które miały nam pokazać najciekawsze graffiti w Maladze. Znajdują się one w dzielnicach Soho i Lagunillas, które wyjątkowo upodobały sobie tę uliczną sztukę.

Po obejrzeniu graffiti udaliśmy się pod twierdzę Alcazaba, gdzie znajdują się ruiny teatru rzymskiego, działającego tu od I wieku do III wieku. Kamień z teatru w późniejszych wiekach posłużył do budowy twierdzy a jego ruiny zostały odkryte dopiero w 1951 roku.

Alcazaba, górująca wraz z zamkiem Gibralfaro nad miastem jest majestatyczną budowlą z XI wieku. Ze względu na swoje położenie była jedną z najtrudniejszych do zdobycia twierdz w Hiszpanii.”Alcazabę w Maladze wzniesiono w latach 1057-1063, na wniosek muzułmańskiego władcy Granady,  Badisa ben Habúsa i aż do XV wieku była w rękach muzułmańskich. 19 sierpnia 1487 roku, po kilku miesiącach oblężenia,  katolicki monarcha Ferdynand II  zdobywa Malagę, a na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Kastylii.

Odtąd Malaga przestaje być muzułmańska.  Rewitalizacja Alcazaby rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku i aktualnie jest uważana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii. Porównuje się ją z Alhambrą w Granadzie, stąd przywarło sformułowanie, iż Alcazaba w Maladze jest jej małą repliką”[1]. Alcazaba zachwyca swoim planem przestrzennym, podporządkowanym z jednej strony celowi militarnemu, z drugiej zaś estetyką. W wielu zakątkach mieszczą się patia, fontanny, ogrody.

Nad Alcazabą, na wysokości przeszło 130 metrów, góruje zamek Gibralfaro, wzniesiony w XIV wieku przez kolejnego władcę Grenady. Miał on chronić Malagę przed piratami oraz ochraniać niżej położoną starszą twierdzę. Podobnie jak w przypadku Alcazaby 1487 rok był momentem, w którym zamek znalazł się w rękach katolickich królów – Ferdynanda II Katolickiego i jego żony Izabeli I Katolickiej. Obecnie podziwiać możemy zamysł militarny murów zamkowych, których zygzakowaty kształt utrudniał, a nawet uniemożliwiał większość ataków wroga.

(zdjęcie 1 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Gibralfaro#/media/Plik:Malaga_view_from_gibralfaro.jpg)

Dzisiaj jest środa… przed nami jeszcze tylko trzy dni. Zamierzamy je spędzić na pracy, relaksie (plaża), cieszeniu się kulturą hiszpańską (dzisiejszy wieczór na starówce) oraz na zakupach prezentów dla najbliższych. Przed nami również piątkowe prezentacje prac, podsumowanie pobytu i otrzymanie certyfikatów. Potem już tylko sen i o 9.55 w sobotę 27.04 wracamy do domu. Już trochę stęsknieni za bliskimi, ale wdzięczni za to, że dzięki programowi Erasmus+ mogliśmy tak wiele się nauczyć i zobaczyć. Na tym nasza praca jednak się nie kończy. Po powrocie do Opola każda z grup zawodowych będzie musiała wykonać zadanie służące dobru publicznemu a wykorzystujące zdobyte na stażu umiejętności. Kolejna relacja już z domu…

[1] https://andaluzjazwiedzanie.pl/twierdza-alcazaba-w-maladze/

Erasmus+ część 4.
Przewiń na górę
Skip to content