POWER VET  I  NOWE  UMIEJĘTNOŚCI  UCZNIÓW  ZSB…

 

Uczniowie ZSB – technicy aranżacji wnętrz, budownictwa i architektury krajobrazu w ramach projektu POWER spędzili dwa tygodnie w Ośrodku Szkolenia Zakładu Promowania Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii. Jak można podsumować ten czas? MY jesteśmy zadowoleni i z NAS są zadowoleni.

Program pobytu sprawiał, że nie mogliśmy się nudzić. Od poniedziałku 5 marca do piątku  16 marca, przez cały czas – jak nie pracowaliśmy, to jeździliśmy na wycieczki zawodowe; jak nie wycieczki zawodowe, to rekreacyjne; jak nie wycieczki, to rozrywkowe wyjścia. Cały czas coś się działo.

W ramach praktyki uczyliśmy się przede wszystkim żmudnej, ciężkiej, ale efektownej sztuki brukowania – ćwiczyliśmy pomiary niwelatorem, na bazie rysunków technicznych układaliśmy bruk w różnorodnych strukturach. Nauczyliśmy się pracy z kamieniem naturalnym i betonem. Potrafimy ułożyć kostkę na powierzchni płaskiej, umiemy też łączyć ze sobą różne rodzaje kostki. Umiejętności te przydadzą się i w pracy architekta krajobrazu (w wykonywaniu obiektów małej architektury krajobrazu), i aranżera wnętrz (w tworzeniu patia czy tarasu), i budowlańca.

Wycieczki zawodowe również wiele nam dały – w parkach i budynkach użyteczności publicznej mogliśmy obserwować, w jaki sposób architekcie zaprojektowali i jak wykonano za pomocą brukowania projekty patia, ścieżek, placów. I tak zwiedziliśmy w Poczdamie Biosferę oraz park Sans Soucci, w Berlinie Ogród Botaniczny (największy w Europie).

Czas wolny zaplanowany był równie intensywnie. Zwiedziliśmy w Berlinie Potsdamer Platz, Reichstag, Bramę Brandenburską, pomnik Holocaustu, Czerwony Ratusz i Aleksander Platz. Sporo frajdy dały nam też zakupy w Primark. Oprócz tych atrakcji relaksowaliśmy się w Tropical Island, gdzie multum rozrywek sprawiło, że poczuliśmy się jak dzieci. Na miejscu natomiast mieliśmy dostęp do bilarda, tenisa stołowego i piłkarzyków – i tak aktywnie mogliśmy spędzać popołudnia.

Warto też wspomnieć o sympatycznych wieczorkach integracyjnych z młodzieżą niemiecką, kształcącą się w naszym ośrodku oraz z grupą Łotyszy, którzy – podobnie jak my – przebywali na stażu z projektu unijnego. Doświadczenia te otwierają nas na inne nacje i kultury.

Na zakończenie stażu uroczyście wręczono nam Certyfikaty Ośrodka Szkolenia, otrzymaliśmy podziękowania za solidną pracę. I… na horyzoncie zamajaczyło nam Opole…

Jakie są nasze wrażenia? Co można przekazać innym uczniom naszej szkoły?

Tylko jedno – bierzcie udział w projektach zawodowych, bo po prostu warto!!!

 

LISTA  UCZESTNIKÓW  STAŻU – NIEMCY, BRANDENBURG.

Lp. Nazwisko i imię
1. Mika Łukasz – 2tb
2. Wiench Julia – 2tb
3. Czyż Martyna – 2ta
4. Jędrzejewska Paulina – 3ta
5. Wistuba Julia – 2ta
6. Gebauer Magdalena – 2ta
7. Janczyk Karolina – 2ta
8. Kopiec Sandra – 2ta
9. Młyńska Wiktoria – 2ta
10. Pietrzak Alicja – 2tb
11. Hendzel Karolina – 3ta
12. Guszpit Marta – 2ta
13. Owczarek Oliwia –2ta
14. Piechaczek Agnieszka – 3ta
15. Szymczak Kamila – 2ta
16. Rohn Kamila – 2ta
17. Klimas Marcel – 2tb
18. Jambor Dawid – 2tb

 

NIE  ZAPOMNIEĆ!!!

  • dowodu osobistego / paszportu,
  • karty NFZ,
  • leków.

PROTOKÓŁ  NABORU  UCZESTNIKÓW  MOBILNOŚCI

CZĘŚĆ 2  (wyjazd na staż)

projekt Otwarta Europa szansą rozwoju zawodowego uczniów opolskiej budowlanki – edycja II o numerze POWERVET-2017-1-PL01-KA102-036569 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Komisja  naboru  po przeliczeniu punktów określonych w części 2 regulaminu naboru, ustaliła listę główną i rezerwową mobilności.

Mobilność 3 – Niemcy (2ta, 2ta, 3ta)

Nazwiska  osób Liczba punktów – max 80 pkt.
    1 Gebauer  Magdalena 78,5
2 Skopek Natalia 78,5
3 Klimas Marcel 76
4 Owczarek Oliwia 76
5 Czyż Martyna 75,5
6 Wistuba Julia 74
7 Guszpit Marta 73,5
8 Kopiec Sandra 73
9 Młyńska Wiktoria 72,5
10 Jambor Dawid 71
11 Janczyk Karolina 71
12 Mika Łukasz 71
13 Wiench Julia 71
14 Rohn Kamila 69,5
15 Szymczak Kamila 69
16 Pietrzak Alicja 68,5
17 Jędrzejewska Paulina 65,5
18 Hendzel Karolina 61,5

Lista rezerwowa:

  1. Piechaczek Agnieszka – 60,5

KIN-BALL  – czym to się je?

SPRÓBUJEMY ??? – SPRÓBUJEMY!!!

Pozdrawiamy  ze  Słowacji:). Całość naszego pobytu chcieliśmy opisać po powrocie ze stażu, ale musimy, po prostu MUSIMY podzielić się z Wami wrażeniami z wczorajszego dnia. Po raz pierwszy w życiu zetknęliśmy się z grą zwaną kin-ball. Na początku podeszliśmy do niej nieufnie – dziwna gra, niejasne zasady, wielka piłka ( w domyśle – ciężka…)… A tu niespodzianka – piłka o średnicy 120cm waży tylko 1 kg. Zasady rozjaśniają się w trakcie trwania gry. Efekt? – nie chcieliśmy zejść z boiska! Świetny i bardzo ciekawy sposób na ruch, zresztą wymyślony w Kanadzie w latach 80-tych, by przeciwdziałać otyłości dzieci i znaleźć jakiś interesujący sposób rekreacji. W Polsce kin-ball nie jest znany, mamy więc szansę stać się u nas prekursorem tej dyscypliny! Tylko będziemy się uśmiechać do Pani Dyrektor, żeby zakupiła nam piłkę i hejaaaa, na boisko:).