Poczta sekretariat@zsbopole.pl Telefon (77) 474 54 54 Adres ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | link do Vulcan link do strony BIP |

Dzieje się w Hufcu…

Pomoc powodzianom

Efekty ogłoszonej przez nas zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi mocno nas zaskoczyły, oczywiście w tym sensie pozytywnym 😁
Szczególne podziękowania należą się koordynatorowi akcji, wychowawcy w naszym Hufcu, Robertowi, uczestnikom oraz społeczności szkolnej za włączenie się do akcji.
Dziękujemy 😊

 

Koło artystyczne – zapraszamy!


 

Inicjatywa młodzieżowa

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Młodzież naszego Hufca nie chcąc pozostawać obojętną wobec tego co się dzieje wokół, zainicjowała zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych podczas tegorocznej powodzi.
Na zdjęciu Amelia, Dominika, Wiktor i Maciek z częścią zgromadzonych darów.

 

Koło filmowe – zapisy!

Po wakacyjnej przerwie, wznawiamy działalność (od października) Dyskusyjnego Koła Filmowego HP Opole, które istnieje przy naszym Hufcu od ubiegłego roku szkolnego.
Przypomnijmy, że w ramach działalności Koła nawiązaliśmy współpracę opolskim kinem Meduza.
To to kameralne, offowe i pełne premier kino mieszczące się w Centrum Kultury Oleska 45 – w miejscu dawnego Klubu Akademickiego w okolicach uniwersytetu.
W ramach nawiązanej współpracy, nie dość, że mamy możliwość wyboru repertuaru, to praktycznie wszystkie seanse dla uczestników naszego Hufca są bezpłatne!!!
Szczegóły dotyczące działalności Koła i zapisy: w sekretariacie Hufca
Przynależność do Koła jest bezpłatna!!!

 

Koło strzeleckie – zapisy!

W ubiegłym roku szkolnym przy naszym Hufcu zostało utworzone Koło Strzeleckie HP Opole oparte o działalność Klubu Strzeleckiego HUZAR LOK Opole.
W bieżącym roku szkolnym istnieje możliwość kontynuowania działalności naszego Koła, jednak warunkiem niezbędnym do dalszej działalności jest uiszczenie przez członków Koła opłaty członkowskiej na rzecz Klubu Huzar.
Na dzień dzisiejszy jest to kwota ok. 30 zł/rok.
W związku z powyższym, prosimy wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem do koła o zgłaszanie się do sekretariatu Hufca.
Zapraszamy🙂

 

Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego w Oleśnicy

6 września w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Oleśnicy odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego.
Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczyciła nas Ministra Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pani Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W wydarzeniu udział wzięli: Poseł na Sejm RP – Pan Arkadiusz Sikora, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy – Pan Jerzy Budzyn, Zastępczyni Komendanta Głównego OHP – Pani Katarzyna Juraszek, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Pani Natalia Gołąb, starosta Oleśnicki – Pani Wioletta Efinowicz, burmistrz Oleśnicy – Pan Adam Horbacz, dowódca 82. Batalionu Ewakuacji Sprzętu – pułkownik Marek Siebert, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Pan Waldemar Grzędziak, Wojewódzcy Komendanci OHP, Dyrektorzy CKiW OHP, młodzież Ochotniczych Hufców Pracy oraz zaproszeni goście.

 

 

Na Dożynkach Wojewódzkich

Nasza młodzież pod opieką kadry Hufca Pracy wzięła udział w Dożynkach Wojewódzkich w Białej. Na stanowisku aż kipiało od atrakcji dla dzieci i dorosłych.

 

Nowy rok szkolny 2024/2025

2 września z ogromną radością powitaliśmy nowy rok szkolny! Naszym uczniom życzymy nie tylko znakomitych ocen, ale także spełnienia marzeń i pełnej realizacji ambitnych planów. Niech te szkolne dni będą wypełnione radosnymi chwilami, niezapomnianymi przygodami i nowymi, pięknymi przyjaźniami! 

 

 


 

 

Lato z OHP

W te wakacje w ramach ogólnopolskiej akcji „Wypoczynek z OHP” młodzież z Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP spędziła 8 dni w urokliwej Lanckoronie. W obozie wzięło udział 20 uczestników z całego województwa opolskiego, w tym uczniowie ZSB. Bazą noclegową był Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Lanckoronie, gdzie młodzież wraz z wychowawcami mogła zawsze zregenerować siły przed kolejnymi wyprawami i zjeść dobre posiłki. Wypoczynek letni cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Górskie tereny mają wyjątkowy mikroklimat, piękne widoki, a dodatkowo można znaleźć tu wiele ciekawych atrakcji. W związku z tym nasi uczestnicy spędzali czas aktywnie, poznając nowe miejsca i rozrywki. To był owocny czas dla uczestników obozu. Odwiedzili ciekawe miejsca i wspólnie się integrując nawiązali nowe znajomości.


Wymiana międzynarodowa: Alytus (Litwa)

30 czerwca zakończył się tygodniowy pobyt młodzieży z Alytusa, biorącej udział w “Międzynarodowym obozie sportowo-turystyczno-zdrowotnym” – zmęczeni, ale cali, szczęśliwi i uradowani wrócili do Polski. Dzięki naszemu partnerowi Alytaus Likiškėlių progimnazija, młodzież przebywająca na wymianie międzynarodowej wzięła udział m.in. w warsztatach historycznych o NATO i UE, zwiedzaniu muzeum Anzelmasa Matutisa oraz integracji z grupą litewską podczas wspólnych gier i zabaw.

To był bardzo dobry czas – pełen integracji międzynarodowej, wzajemnego poznania się, a także zwiedzania litewskich miejscowości.

 

 

Spotkanie Absolwentów

Zakończenie roku szkolnego to czas pożegnań.
Hufiec Pracy w Opolu, wszyscy wychowawcy dziękują Absolwentom za trzy lata nauki w Branżowej Szkole I stopnia oraz uczestnictwo w wielu inicjatywach OHP.
 


 

Najlepszy uczestnik w województwie

21 czerwca Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu Pani Wiesława Skoczylas uhonorowała ucznia naszej szkoły  – Wiktorię Ogrodnik z klasy 2B – dyplomem i nagrodami rzeczowymi z okazji wygrania wojewódzkiego konkursu “Uczestnik Roku”.

Gratulujemy wzorowej postawy i zaangażowania w przedsięwzięcia pozalekcyjne proponowane przez Hufiec Pracy w Opolu.

 


 

 

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024

21 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Uroczystego podsumowania dokonała Pani Dyrektor Alicja Świątkowska-Podgórska dziękując uczniom, rodzicom i gronu pedagogicznemu za wspólnie włożony trud pracy, który zaowocował uzyskaniem świadectw szkolnych.

Uczniowie objęci opieką Hufca Pracy dostali dyplomy okolicznościowe, listy gratulacyjne oraz nagrody rzeczowe za pracę pozaszkolną: zaangażowanie w imprezy sportowo-rekreacyjne, konkursy, wolontariat.

Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!


 

 

Bubble Tea

Wprawdzie Dzień Dziecka już za nami, ale my, postanowiliśmy przygotować dla naszej młodzieży jeszcze jedną niespodziankę.
Tym razem była to podróż do Tajwanu.
Wprawdzie podróż jedynie za pośrednictwem kubków smakowych, ale na podstawie zainteresowania naszym stoiskiem, gdzie serwowaliśmy bubble tea, czyli „bąbelkową herbatę” z tapioką🧋 mamy prawo sądzić, że w ten deszczowy, ponury, poniedziałkowy poranek sprawiliśmy wszystkim niezłą frajdę i u zdecydowanej większości wywołaliśmy na twarzach uśmiech😊
Tapioka – co warto wiedzieć?
“Tapioka wytwarzana jest z manioku – egzotycznej rośliny z rodziny wilczomleczowatych pochodzącej z Ameryki Południowej i Środkowej.
Powstaje w procesie mielenia bulwy manioku i najczęściej ma postać mąki lub kuleczek przypominających kaszę. Tapioka jest stosowana do zagęszczania musów, sosów, kisieli czy puddingów, może zastąpić makaron lub tradycyjną kaszę, świetnie sprawdza się jako główny składnik deserów, może być też używana jako zamiennik mąki.
Co ciekawe, tapioka służy do wytwarzania bubble tea, czyli pochodzącej z Tajwanu bąbelkowej herbaty🧋, występującej w wielu wariantach smakowych i z różnymi dodatkami.” (źródło: www.wapteka.pl).
Dziękujemy doradcom zawodowym z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Opolu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

 


 

Europejski Festiwal Młodzieży

Festiwal, który odbył się w dniach 20-23.05 br. wywołał wśród młodzieży biorącej udział bardzo dużo emocji.
Wcześniejsze przygotowania stoiska tematycznego, prezentacji multimedialnej o Rumunii oraz nauka do konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, wymagały wiele kreatywności i determinacji.
Jednak wszystkie trudności zostały wynagrodzone atrakcjami przygotowanymi dla uczestników: zajęciami sportowymi, wycieczką po Starym i Nowym Sączu, własnoręcznym malowaniem toreb płóciennych oraz dyskotekami, mającymi największe zainteresowanie.
Nasza młodzież bawiła się bardzo dobrze przez cały okres trwania Festiwalu.
Nasi uczestnicy zwrócili też uwagę na jeszcze jeden fakt, że utrudnione korzystanie z Internetu-ze względu na brak zasięgu, bezpośrednio przyczyniło się do poszukiwania alternatywnych form spędzania wolnego czasu, a tym samym do większej integracji między rówieśnikami oraz nawiązania nowych przyjaźni wśród uczestników Festiwalu.
Dodatkowo plan Festiwalu zapełniony był tak, aby nie było nudy i marazmu, a przy okazji piękne widoki krajobrazu gór wzbudzały zachwyt u każdego. Nie obyło również się od łez, będących skutkiem pożegnań z nowo poznanymi druhami.
 

 

 

IPN: Życie codzienne w PRL   

21 maja, na zaproszenie Pani Angeliki Tokarskiej, skorzystaliśmy z gościnności opolskiej delegatury IPN, gdzie wraz młodzieżą mieliśmy okazję wysłuchać nietuzinkowego wykładu Pana Marcina Myślińskiego na temat życia codziennego Polaków w okresie PRL.


 

Wycieczka do Krakowa 

20 maja uczniowie kończących klas z Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Hufiec Pracy w Opolu.

Młodzież zwiedziła Zamek na Wawelu wraz z podziemiami, Muzeum Anatomii, Sukiennice, Bazylikę Franciszkanów oraz XVII-wieczne pomieszczenia Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy przeszli ulicą Floriańską, usłyszeli Hejnał Krakowa z Wieży Mariackiej, usłyszeli wiele ciekawych historii o mieście i jego znanych mieszkańcach, Janie Matejko, Stanisławie Wyspiańskim, Andrzeju Wajdzie, Wisławie Szymborskiej i Janie Pawle II – papieżu – Polaku.


 

Europejski Festiwal Młodzieży

 

20 maja rozpoczął się Europejski Festiwal Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Barcicach. Organizatorem wydarzenia jest Komenda Główna OHP.
Młodzież podczas Festiwalu będzie prezentować wylosowane kraje UE na stoiskach wystawienniczych oraz weźmie udział w konkursie wiedzy o UE.
Naszą szkołę i Hufiec Pracy w Opolu reprezentują: Dominika Cyganowska, Amelia Wąs, Maciej Niemiec, Wiktoria Ogrodnik.


 

 

Instytut Pamięci Narodowej

17 maja nasi uczniowie – uczestnicy Hufca Pracy w Opolu mieli okazję zwiedzić unikatową wystawę, która przeniosła zwiedzających w czasie do okresu II wojny światowej, oferując możliwość zobaczenia artefaktów związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie.
Ekspozycja została zorganizowana w delegaturze IPN w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pancerny Skorpion”.
Dziękujemy Pani Angelice Tokarskiej za ciekawe wprowadzenie w tematykę i możliwość zwiedzenia wystawy, a Panu Denisowi Olejak za udostępnienie zdjęć.
 

 


 

Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna

Lekkoatletyka, to jedna z najstarszych dyscyplin sportu. Bez przesady przez ekspertów jest często nazywana Królową Sportu. Wywodzi się ze starożytnej Grecji i jest oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne to: biegi, skoki i rzuty. Mają one swój początek w codziennych zachowaniach pradawnych ludzi.

Przy wymarzonej pogodzie, 15 maja 2024 roku, w szczególnym roku olimpijskim, odbyła się „Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna Młodzieży OHP”. Stało się tradycją, że gospodarzem zawodów, jak co roku, był gościnny Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Niezmiennie, celem imprezy było promowanie sportu, jako aktywnej formy wypoczynku., a także krzewienie zdrowego trybu życia oraz popularyzacja i upowszechnianie współzawodnictwa.

W tym roku w zawodach wzięło udział 88 uczestników, reprezentujących następujące jednostki opiekuńczo-wychowawcze: Hufiec Pracy w Opolu, Prudniku, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach, Nysie oraz Ośrodki Szkolenia i Wychowania w Namysłowie i Oleśnie. Młodzież sportowo rywalizowała w konkurencjach biegowych na krótkich i średnich dystansach. Zmagała się również w konkurencjach technicznych, rzucając piłeczką z rozbiegu, pchnięciu kulą oraz w skoku w dal. Zawody sprawnie przebiegały pod okiem wytrawnych sędziów z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, pod kierownictwem Pani Bożeny Hasij-Domagały. Sportowe współzawodnictwo młodzieży OHP rozwijało także ideę fair-play. Na trybunie panowała gorąca atmosfera. Doping wzmagał się szczególnie wtedy, gdy zawodnicy przebiegali linię mety, o przysłowiowy włos. Niesieni tym dopingiem, młodzi sportowcy nie szczędzili potu i byli zdeterminowani, by sięgnąć po laur zwycięstwa. Tego dnia wielu spośród nich, pobiło swoje życiowe rekordy, poznało także własne możliwości i poczuło satysfakcję, którą daje sport. Dodatkowym bonusem dla zmęczonych, ale szczęśliwych zawodników, była smaczna pizza, która pozwoliła uzupełnić zużyte kalorie. Młodzież była zadowolona sportową rywalizacją, okazywała to szerokimi uśmiechami, które były najlepszą nagrodą za trud włożony w organizację tego przedsięwzięcia. Z rąk Pani Wiesławy Skoczylas- Opolskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP, na stopniach podium najlepsi sportowcy otrzymali medale oraz dyplomy. Najlepsze drużyny zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami.

 


Wycieczka do ZOO

W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, na prośbę uczniów będących pod opieką Hufca,  postanowiliśmy zorganizować wspólne wyjście dla wszystkich uczestników kończących w tym roku edukację w naszej szkole.
Spacer spod szkoły w kierunku Wyspy Bolko i późniejsza wizyta w opolskim ZOO była nie tylko okazją do relaksu na świeżym powietrzu, ale i wielu rozmów na temat planowanej po ukończeniu szkoły przyszłości.
Niewątpliwą atrakcją wycieczki było niedawno otwarte akwarium z wieloma gatunkami ryb i płaszczek.

 

Warsztaty mydlarskie

Kadra z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej wraz z wychowawcami z Hufca Pracy w Opolu zorganizowali wspólnie warsztaty mydlarskie dla naszych uczestników. Warsztaty mydlarskie to bardzo ciekawe zajęcia, na których eksperymentujemy z formą, kolorem, kształtem oraz zapachem. Dzięki prowadzącej zajęcia Pani Celinie Szymik młodzież miała przyjemność zaprojektować i wykonać własnoręcznie mydełka. Uczestnicy pracowali na bazie glicerynowej, do której dodawali różnego rodzaju barwniki, a także zapachy, m.in.: róży, lawendy, wiśni, brzoskwini, czy kokosa. Każdy z uczniów stworzył niepowtarzalne mydło, o ciekawym kształcie np. danego zwierzęta, kwiatu, czy serca), które być może będzie oryginalnym prezentem na nadchodzący Dzień Matki. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Młodzież mogła pobudzić swoją wyobraźnię oraz odkryć fascynujący świat twórczości. Tego typu warsztaty są również dobrym pomysłem na otworzenie własnej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim jest to świetna forma rozrywki dla każdego, kto chce się czegoś nauczyć.


 

 

“Aktywność – dobry wybór”

Za nami XXIII edycja Wojewódzkiego Etapu Konkursu „Aktywność – dobry wybór” 2024, dla uczestników objętych wsparciem Ochotniczych Hufców Pracy województwa opolskiego, którego głównym celem jest rozwijanie oraz upowszechnianie prospołecznej aktywności młodzieży i jej zaangażowania w sprawy ważne dla rówieśników oraz lokalnych społeczności poprzez realizację ciekawych inicjatyw młodzieżowych. W tym roku w ramach konkursu wpłynęło 19 zgłoszeń w 3 kategoriach:

Kat. „A” inicjatywa jednorazowa – 8 zgłoszeń;

Kat. „B” inicjatywa cykliczna – 7 zgłoszeń;

Kat. „C” zaangażowanie indywidualne – 4 zgłoszenia.

Cieszy nas, że nasza młodzież zwyciężyła w Kategorii „A”: „Charytatywne Kino Kobiet”.

 


 

 

25 lat Polski w strukturach NATO     

25 kwietnia uczniowie klasy 2B, dzięki zaangażowaniu wychowawców Hufca Pracy w Opolu, wzięli udział w wykładzie multimedialnym, w związku z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Na początku zajęć, uczestnicy otrzymali test wyboru z piętnastoma pytaniami, gdzie odpowiedzi zostały ukryte w treści prezentacji i wykładu. Zajęcia prowadzili dwaj weterani misji poza granicami państwa, emerytowani żołnierze zawodowi 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu. Uczestnicy mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną, hełm, wziąć do ręki replikę broni strzeleckiej. Wykład w formie prezentacji zawierał informacje o sytuacji politycznej i genezie powstania NATO. Przypomniano drogę Polski do NATO. Przedstawiono wraz ze statystykami i danymi, informacje o misjach pokojowych, w których uczestniczyli i nadal uczestniczą żołnierze, w szczególności z Opola.

 


 

Piątka Weterana

29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza granicami państwa.

Hufiec Pracy w Opolu uczcił ten dzień ciekawymi zajęciami dla naszych uczniów prowadzonymi przez dwóch weteranów. Obchody w naszej szkole rozpoczęły się już 25 kwietnia, przypominając uczniom 25-lecie działalności Polski w strukturach NATO.

Dzisiejsza “Piątka dla Weterana” symbolicznie oddała hołd Polakom walczącym o pokój poza granicami naszego kraju: uczniowie wykonali pięć “pompek”.

 


 

Odwiedź stronę Hufca Pracy na portalu Facebook!

Zeskanuj kod QR:

 

 

 

 

 

 


 

Gra Królów – szachy

Wychowawcy Hufca Pracy w Opolu zaproponowali uczniom ZSB zapoznanie z grą w szachy.

Gra w szachy pobudza i rozwija mózg. Uczy logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtuje zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększa IQ i poprawia zdolności geometryczne, a w późniejszym wieku opóźnia proces demencji i ryzyko wystąpienia nagłego zaniku pamięci.

Biorąc pod uwagę te wyjątkowo pożądane korzyści płynące z tej formy spędzania wolnego czasu, wychowawcy Hufca Pracy w Opolu zaproponowali młodzieży zapoznanie z tą grą. Uczniowie poznali historię powstania i zasady gry. Następnie prowadzili rozgrywki w ramach zajęć koła sportowego „Zdrowo i sportowo”. Z możliwości alternatywnej formy spędzania wolnego czasu bez używania telefonu komórkowego skorzystało wielu uczniów. Pojedynki przebiegały w atmosferze Fair Play, udowadniając, że inicjatywy o charakterze sportowym rozwijające intelekt a nie tylko ciało, mogą być atrakcyjne.


 

Wycieczka do zakładu ZOTT Polska w Opolu

16 kwietnia uczniowie z klas 3C i 3E pod opieką Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez kadrę z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Opolu. Uczniowie wraz z opiekunami zapoznali się z ciekawostkami związanymi z produkcją wyrobów mlecznych w jednej z wiodących firm na polskim rynku.

„Zott” to bawarska rodzinna firma, której korzenie wiją się już od trzech generacji. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Opolu powstał zakład produkcyjny wytwarzający wysokiej jakości specjały mleczne, tj.: jogurty i desery, które można zakupić w tak wielu zakątkach świata, że nawet pracownicy bywają tym faktem zaskoczeni. Dzięki uprzejmości opolskiego oddziału tej firmy nasi uczniowie mogli przekroczyć podwoje krainy mlekiem i jogurtem płynącej.

sdr


 

Wojewódzki Konkurs “Bezpieczny w pracy”

17 kwietnia 2024 w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu odbył się Wojewódzki Konkurs pn. „Bezpieczny w pracy”. Konkurs przebiegał dwuetapowo, a do etapu wojewódzkiego młodzież została wyłoniona podczas eliminacji w jednostkach OHP. W rywalizacji wzięło udział 24 uczestników z Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Nysy, Opola, Brzegu, Prudnika, Kluczborka, a także z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie i Namysłowie.

Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu, który składał się 50 pytań i dotyczył zagadnień z zakresu prawa pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Naszą szkołę z ramienia Hufca Pracy reprezentowali:

– Kewin Holek z klasy 3C,

– Bartosz Mielnik z klasy 3A,

– Tomasz Mayer z klasy 2E.


 

Dzień Czekolady w Hufcu Pracy

Któż z nas nie lubi czekolady? Jej spożywanie jest jednym ze sposobów sprawienia sobie słodkiej przyjemności, która może czasem przyprawiać o wyrzuty sumienia. Jednak nie każda czekolada, którą możemy kupić na półce sklepowej jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Zalecane jest spożywanie czekolady gorzkiej, która zawiera witaminy z grupy B i K. Jest bogata w wiele składników mineralnych: magnez, cynk, selen, żelazo, potas, fosfor i miedź. Gorzka czekolada ma korzystny wpływ na zdrowie również z innego powodu. Podczas jej spożywania wydzielają się antyoksydanty oraz endorfiny nazywane hormonem szczęścia, co ewidentnie dało się wyczuć podczas przebiegu zajęć zorganizowanych przez Hufiec z okazji obchodzonego 12 kwietnia Dnia Czekolady. Organizacja tego wydarzenia miała bardzo pozytywny odbiór wśród młodzieży. W imprezie wzięli udział uczestnicy z trzech klas Branżowej Szkoły I stopnia. Główne zadanie polegało na rozwiązaniu testu z wiedzy o czekoladzie. Nagrodami były oczywiście tabliczki przepysznej czekolady, jednak aby je otrzymać młodzież musiała wykazać się wiedzą ogólną na temat historii, pochodzenia oraz wartości odżywczych tego produktu. Test składał się z 10 pytań o różnym stopniu trudności. Odpowiedzi na niektóre pytania okazały się nie być takie oczywiste i sprawiły odrobinę problemu. Zwycięzców testu było kilku i każdy z nich miał okazję skosztować słodkiej nagrody. Nikt z uczestników wydarzenia nie obył się jednak smakiem, ponieważ wszyscy zostali poczęstowani babeczkami z kremem czekoladowym. Ten słodki poczęstunek okazał się być dla młodzieży świetną odskocznią od zajęć lekcyjnych.


Warsztaty szycia misiów

Warsztaty krawieckie dla młodzieży to kreatywna zabawa. Rozwijają wyobraźnię, uczą organizacji pracy, ćwiczą cierpliwość i zdolności manualnych. Zajęcia mogą stanowić inspirację w poszukiwaniu nowych pasji. Dostarczają bardzo dużo satysfakcji, a rezultaty pracy pogłębiają wiarę we własne siły i umiejętności. Ponadto taka aktywność może okazać się ciekawą formą spędzania czasu wolnego i odreagowania po ciężkim dniu.

Warsztaty szycia misiów w Hufcu Pracy w Opolu zaczęły się od samodzielnego wyboru materiału oraz kształtu misia. Młodzież odrysowała kształt na materialne, następnie wycięła go i zszywała ręcznie. Wszyscy przy tym byli bardzo skupieni i zaangażowani, co przełożyło się na jakość prac. Niektóre osoby po raz pierwszy w życiu miały do czynienia z szyciem ręcznym. Nabycie takiej umiejętności może przydać się każdemu w przyszłości. Na koniec przedsięwzięcia młodzież głosowała na najlepiej wykonanego misia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom wraz ze słodkim upominkiem, a zwycięzca otrzymał nagrodę rzeczową w postaci gry planszowej. Młodzież zabrała swoje prace do domów z zamiarem podarowania ich bliskim. Zajęcia spotkały się z pozytywnym odzewem – uczestnicy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w podobnych warsztatach w przyszłości.

 


 

 

Dzień Otwarty Hufca Pracy w Opolu

Dzień Otwarty Hufca Pracy w Opolu to niepowtarzalna okazja do zapoznania młodzieży oraz ich rodziców z ofertą edukacyjną i opiekuńczą naszej jednostki. Stanowisko placówki zostało przygotowane w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu. Uczestnicy Hufca czynnie włączyli się w organizację i przebieg wydarzenia. W tym roku promowaliśmy zawód cukiernika. Młodzież wraz z wychowawcami przygotowała wcześniej produkty niezbędne do przeprowadzenia warsztatów cukierniczych. Zajęcia prowadzili uczestnicy kształcący się w tym zawodzie. Dzięki temu mogli zaprezentować swoje umiejętności dekorowania wyrobów cukierniczych i zachęcić młodszych kolegów do podjęcia nauki w opolskiej „Budowlance” i skorzystania z możliwości, jakie daje uczestnictwo w Hufcu Pracy. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano również stanowiska, przy których młodzież mogła zapoznać się bliżej z umundurowaniem wojskowym i projektami wymiany zagranicznej. Poza tym odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas gry w szachy i rozwiązywania logicznych łamigłówek. Goście odwiedzający naszą salę otrzymali materiały promocyjne dotyczące działalności Hufca. Całość cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!


 

 

Zajęcia z pracownikiem Narodowego Banku Polskiego

“Przedsiębiorczość młodzieży OHP – 100 rocznica ustanowienia złotego polską walutą narodową” to inicjatywa Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności OHP, w której realizację włączyli się uczestnicy naszego Hufca, organizując wspólnie z szkolnym doradcą zawodowym spotkanie z przedstawicielem instytucji finansowej. Pracownik banku Pan Sławomir Kusz odniósł się bardzo życzliwie do propozycji przeprowadzenia warsztatów. Przedmiotem ich była 100. rocznica ustanowienia złotego polską walutą narodową. Młodzież mogła zapoznać się z rysem historycznym odbudowy gospodarki oraz sektora finansowego Rzeczypospolitej Polskiej po odzyskaniu Niepodległości. Pan Sławomir w praktyczny sposób uczył również młodzież rozpoznawania znaków pieniężnych oraz ich zabezpieczeń. Fotorelacja z tych ciekawych zajęć poniżej.


 

Wojewódzkie Święto Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego

5 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu pracownicy Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy promowali działalność OHP w zakresie uzupełniania wykształcenia ogólnego w ramach naszej Budowlanki oraz informowali na swoim stoisku o zakresie poradnictwa zawodowego, pośrednictwa prac, kursów zawodowych i ofert pracy – adresowanych do  młodzieży do 25. roku życia.

 


 

 

 

VII Śniadanie Wielkanocne dla Mieszkańców Opola

Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko podczas Opolskiego Śniadania Wielkanocnego.
Jesteśmy razem z PCK od pierwszej edycji w 2015 roku.

 


 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Informatycznej

20 marca br. nasi uczniowie pod opieką Hufca Pracy przystąpili do wojewódzkiego konkursu informatycznego. Celem konkursu było m.in. rozwijanie wśród uczestników zainteresowań informatycznych oraz kształtowanie świadomości, że posiadanie dodatkowej wiedzy, dodatkowego doświadczenia i dodatkowych umiejętności jest kluczem do sukcesu. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Po podsumowaniu części praktycznej i teoretycznej, komisja konkursowa, przyznała I miejsce dla uczestnika Hufca Pracy w Nysie, II miejsce dla Wiktorii Ogrodnik z HP w Opolu (klasa 2B), III miejsce dla uczestnika z Kluczborka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci dodatkowo karty prezentowe ufundowane przez Wojewódzkiego Komendanta OHP w Opolu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!


Wielkanocna Zbiórka Żywności

15 marca uczniowie ZSB Opole pod opieką wychowawców Hufca Pracy w Opolu włączyli się w Wielkanocą Zbiórkę Żywności organizowaną przez Bank Żywności w Opolu.
Wspólnie zbieraliśmy żywność, z której zrobione zostaną paczki dla rodzin wielodzietnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Zbierane były produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak np. mąka, olej, ryż, makaron, ale także przetwory owocowo-warzywne, konserwy czy słodycze. Wśród osób wrzucających żywność do naszych koszyków znalazły się też takie, które po raz kolejny chętnie wsparły akcję pod hasłem “Święta godne, a nie głodne”.
W akcję zaangażowali się nasi uczestnicy, wszyscy wychowawcy Hufca oraz doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Za pomoc i wsparcie dziękujemy!
 

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu

Kolejna już z wizyt studyjnych zorganizowanych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz wychowawców z Hufca Pracy w Opolu, odbyła się tym razem 14 marca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Uczniowie ZSB pod opieką Hufca Pracy zwiedzili najciekawsze pomieszczenia Policji oraz poznali tajniki służby policjanta. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała opowiadań policyjnych, a także problemów z jakimi borykają się policjanci w czasie służby każdego dnia. Uczniowie otrzymali również informację, jakie należy spełnić warunki, aby dostać się do Policji oraz jak różnorodne miejsca pracy są w tym miejscu dostępne.

Kolejnym punktem spotkania było zwiedzenie laboratorium kryminalistycznego (daktyloskopii), gdzie młodzież mogła dowiedzieć się, jak wygląda praca nad śladami pozostawionymi w miejscu zdarzenia, jak wyszukuje się odciski w bazie danych oraz jakich narzędzi używają policyjni eksperci. Młodzież odwiedziła także Izbę Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, gdzie miała możliwość zetknąć się bezpośrednio z historią oraz tradycją sięgającą swymi korzeniami już XX-lecia międzywojennego. Następnie uczestnicy hufca zwiedzili blok szkoleniowy, a w nim strzelnicę, gdzie policjanci odbywają ćwiczenia oraz zaliczenia z zakresu strzelania bronią palną.

Funkcjonariusze podczas spotkania przedstawili zalety i wady wykonywanej pracy oraz obciążenia, z jakimi ten zawód się wiąże. Jednak mimo to zachęcali do wstąpienia w szeregi policyjne i podkreślili, że ta praca daje im dużo satysfakcji i jest dla nich ogromnym wyróżnieniem.


 

 

Kino Kobiet

8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet.
Historyczne przekazy mówią, że jego źródła sięgają aż starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. W tym dniu rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i ponoć spełniali wszystkie ich życzenia.
My postanowiliśmy uczcić ten dzień odrobinę inaczej.
Męska część społeczności Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu i Hufca Pracy w Opolu postanowiła – zamiast tradycyjnego kwiatka  – zaproponować naszym Paniom zupełnie coś innego. Pani,e które przyjęły od nas zaproszenie, nauczycielki, pracownice i uczennice szkoły oraz pracownice Wojewódzkiej Komendy OHP w Opolu, miały okazję obejrzeć specjalnie dedykowany dla nich film, w zaaranżowanej na kino klubowe sali szkolnej.
Dodatkowo, wśród uczestników imprezy, na podstawie wejściówek, rozlosowane zostały drobne upominki oraz bon podarunkowy.
Wydarzenie objęte było patronatem Kina Meduza, a fundatorem upominków był Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu.
———————————————————————————————————————————————————————-

Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej

23 lutego na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Wojewódzki Turniej Piłki dla Młodzieży OHP, którego organizatorem była Opolska Wojewódzka Komenda OHP we współpracy z Hufcem Pracy w Opolu.
W turnieju wzięły udział wszystkie jednostki organizacyjne OHP z naszego województwa, łącznie dziewięć drużyn.
Oficjalnego otwarcia rozgrywek dokonała Pani Wiesława Skoczylas, Opolski Wojewódzki Komendant OHP wraz z Panią Alicją Świątkowską – Podgórską, p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II.
W tegorocznych rozgrywkach najlepszą drużyną okazała się ekipa Hufiec Pracy w Kędzierzynie – Koźlu, kolejno na drugim i trzecim miejscu uplasowały się reprezentacje Hufca z Opola i Nysy. Zwycięskie drużyny zostały wyróżnione medalami i dyplomami.
Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Jakub Kasprzak z Kędzierzyna-Koźla, za grę fair play uhonorowany został zawodnik z naszej szkoły, Tomasz Szendzielorz, a najlepszym kibicem Turnieju została Iga Gołuch – również nasza uczennica.
Wszyscy wyróżnieni w kategorii indywidualnej otrzymali statuetki, dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe.
Szczególne słowa podziękowań kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli Wychowania Fizycznego i Pracowników obsługi Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu za życzliwe przyjęcie uczestników i pomoc w organizacji Turnieju.
 

 

Światowy Dzień Depresji

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Depresji. Pani Kierownik PZK-Maria Jeleń i Panie terapeutki zajęciowe, Alicja Argier i Bożena Pierkiel z Centrum Zdrowia Psychicznego, podążając za swoją misją zwiększania świadomości istoty profilaktyki, przeprowadziły zajęcia plastyczne i prelekcje o depresji – chorobie, z którą zmaga się ponad 350 milionów ludzi na świecie. Celem akcji przeprowadzonej z młodzieżą w Hufcu Pracy w Opolu było upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych i możliwości skorzystania z pomocy Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu im. św. Jadwigi w Opolu.


 

 

Z wizytą w Radio Doxa

Wynalezienie radia przypisuje się Guglielmo Macroniemu, jednak nad medium pracowało jeszcze dwóch innych uczonych: Aleksander Popow oraz Nikola Tesla. O to, który z nich był pierwszy trwa wciąż spór. Możliwość przesyłania sygnałów radiowych na duże odległości pojawiła się już w 1901 roku, kiedy to Macroni jako pierwszy przesłał informację radiową za Atlantyk.

Dzień Radia w Polsce obchodzony jest od 2012 roku, a w tym roku świętowaliśmy go 13 lutego. Młodzież Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcą oraz doradcami zawodowymi uczestniczyli w wyjściu do Radia Doxa w Opolu. Na miejscu uczestnicy zostali ciepło przywitani przez zespół redaktorski, który zaprezentował im tajniki radia. Dzięki temu odkryliśmy tajemnice jego funkcjonowania oraz zobaczyliśmy infrastrukturę techniczną, redakcję oraz studio reżyserskie i lektorskie. Jak mawia polski dziennikarz muzyczny Wojciech Mann: „Magie radia tworzą ludzie, których nie widać”. Uczestnicy mogli również wziąć udział w procesie układania utworów muzycznych, które pojawiają się na antenie. Poznaliśmy również rolę korektora redakcyjnego, który każdego dnia dba o poprawność języka polskiego, używanego podczas przekazywania informacji z regionu i ze świata. Za mikrofonami w studiu nagrań uczestnicy Hufca wcielili się w rolę osoby, z którą prowadzony jest wywiad. Dowiedzieliśmy się, jak odpowiedzialną pracę wykonują radiowcy i ile kosztuje miesięczne utrzymanie rozgłośni.

Spotkanie z radiowcami w dniu ich święta upłynęło w atmosferze zainteresowania ich pracą, o czym świadczyły pytania uczniów, na które pracownicy radia cierpliwie odpowiadali. Wzbogaceni o niecodziennie doświadczenia uczniowie podziękowali za ciepłe przyjęcie. Zrealizowane przedsięwzięcie w sposób oczywisty wykazało, że ciekawie i niestandardowo pokazane i przedstawione treści są bardzo potrzebne, wzbudzają zainteresowania, chęć zgłębiania niecodziennych zagadnień oraz rozwijają kolejne potrzeby poznawcze.


 

 

Wielka Loteria Walentynkowa

Walentynki to obchodzone 14 lutego międzynarodowe święto, którego ideą jest świętowanie miłości. Może być to też okazja do otwarcia serc na potrzeby innych i okazania wsparcia ludziom w potrzebie. Stąd też wśród uczestników Hufca Pracy w Opolu pojawił się pomysł zorganizowania w Walentynki charytatywnej zbiórki na rzecz osób potrzebujących. Zbiórka została zrealizowana w formie loterii, w której można było wygrać cenne nagrody. Do wygrania były bony podarunkowe oraz liczne użyteczne gadżety, a także walentynkowe słodkości. Zainteresowanie loterią było bardzo duże i przerosło nasze oczekiwania. Wśród chętnych do wzięcia udziału znaleźli się zarówno uczniowie i nauczyciele, jak i pozostali pracownicy Zespołu Szkół Budowlanych. Po uprzednim dobrowolnym wrzuceniu datku do puszki, każdy uczestnik loterii miał okazję „ustrzelić” nagrody ukryte w walentynkowych balonach. Każdy los był pełny, więc nikt nie odchodził z pustymi rękami. Ponadto na odwrocie losów znajdowały się miłe wróżby walentynkowe, które wywołały uśmiech na twarzy niejednego uczestnika loterii. W organizację przedsięwzięcia włączyły się również doradczynie zawodowe z MCIZ oraz pośrednik pracy z MBP zachęcając wszystkich do wzięcia udziału w loterii oraz obdarowując jej uczestników słodkimi upominkami. Dzień ten był pełen atrakcji, a wśród nich znalazł się również charytatywny Kiermasz Walentynkowy zorganizowany przez Zespół Szkół Budowlanych. Wspólnymi siłami udało się uzbierać kwotę, która zostanie przekazana na podopiecznych PCK. Po zakończeniu przedsięwzięć komisja w postaci Dyrekcji Szkoły oraz Komendanta Hufca przeliczyła pieniądze z zaplombowanej puszki. Dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do zebrania tej kwoty.


 

 

Łamigłówki

Nauka kreatywności i rozwijanie wyobraźni są jednymi z ważniejszych kompetencji, które warto rozwijać w dzisiejszych czasach. Rozwiązując łamigłówkę nie rywalizuje się z nikim, a jedynie pokonuje się trudność, wykonując określone zadanie. Analizowanie zagadek dla wielu osób stanowi ciekawy i relaksujący trening. Uczy dodatkowo logicznego i szybkiego myślenia, wyrabia spostrzegawczość i cierpliwość, a także rozwija pracę w skupieniu. Korzystając z obchodzonego pod koniec stycznia Dnia Składanek i Łamigłówek, Hufiec Pracy w Opolu przygotował dla uczestników ciekawe zagadki i gry sprawnościowe. Była to doskonała okazja do zaktywizowania młodzieży po feriach zimowych. Uczestnicy mogli wykazać się w zakresie matematyki, spostrzegawczości, zręczności oraz szybkiego myślenia. Przeprowadzone zajęcia wywołały wiele emocji i satysfakcji. Młodzież zadeklarowała, że w przyszłości chciałaby ponownie uczestniczyć w takich zajęciach. Poznanie kolejnych, alternatywnych form aktywności przez uczestników prowadzi do ich rozwoju oraz wyrobienia nawyku konstruktywnego spędzania czasu wolnego zamiast do zachowań destrukcyjnych. Mamy nadzieję, że taka rozgrzewka pomoże naszym uczestnikom wejść w nowy semestr z dobrą energią.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodzież na filmie “Napoleon”

27 listopada uczniowie klasy 3C pod opieką Hufca Pracy wybrali się wraz z wychowawcami do opolskiego Kina Helios na seans filmowy. Wychowawca zaproponował film historyczny na temat epoki wojen napoleońskich w XIX – wiecznej Europie, aby wzbogacić wiedzę historyczną uczestników oraz poszerzyć ich światopogląd.

 


 

 


 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

Nasze życie na co dzień jest często podporządkowane cyfryzacji. Telefony, tablety, komputery stanowią naszą codzienność. A gdyby dodać do tego rozwijanie i trening umysłu poprzez cyfryzację? Jest taka możliwość.

Przekonali się o tym uczestnicy Hufca Pracy w Opolu, którzy pod opieką wychowawców trenowali zarówno ciało i umysł we wrocławskim pixelXL. To dość nieoczywiste miejsce na mapie Wrocławia stanowi rozrywkę nie tylko fizyczną, ale także umysłową. Kilka sal, w których cała podłoga to gra, a dokładniej maty stworzone z interaktywnych kafli, które są polem do grania. Do wyboru jest kilka opcji, które ustawiają uczestnicy: gry pamięciowe, sprawnościowe i logiczne. Całość zabawy odbywa się na podłodze, złożonej z wielobarwnych kafelków, które reagują na ruch graczy. Wszyscy bawili się przednio integrując się ze sobą bo najważniejsza była wspólna praca zespołowa. Po fantastycznym pobycie w pixelXL młodzież zwiedzała interesujące zakątki Wrocławia. Po południu wszyscy w doskonałych humorach wrócili do Opola.


 

7 listopada kadra z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Opolu, dzięki uprzejmości firmy Global Steering Systems Europe zorganizowała dla młodzieży będącej pod opieką Hufca Pracy wycieczkę zawodoznawczą.

GSS to międzynarodowa firma działająca w branży automotive, zajmująca się produkcją wałków pośrednich do układu kierowniczego w samochodach. Produkcja oparta jest  na nowoczesnej technologii, zapewniającej komponentom najlepsze w swojej klasie wyniki działania. Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość zapoznać się zarówno z całym procesem produkcyjnym, jak i m.in. z pracą w laboratorium jakościowym, czy też z działem R&D, czyli centrum badawczo-rozwojowym. Podczas każdego etapu zwiedzania grupę uczniów pod przysłowiowe skrzydła brali wykwalifikowani pracownicy, którzy w pasjonujący oraz fachowy sposób przekazywali ciekawe informacje związane z ich pracą, a także chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Tego typu inicjatywy przynoszą obopólne korzyści, ponieważ z jednej strony pozwalają młodym ludziom, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy poznać naocznie warunki panujące w danej firmie, a z drugiej strony pracodawcy mają możliwość zareklamować się wśród potencjalnych, przyszłych pracowników, a także pozyskać wstępne informacje na ich temat. Dlaczego pozyskiwanie wiedzy jest tak ważne? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w słowach pewnego amerykańskiego przemysłowca i inżyniera, którego nazwisko poniekąd jest związane z firmą, którą uczniowie mieli okazję zwiedzić, a mianowicie w słowach  Henry’ego Forda, które brzmią  „Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu”.

 


 

 

 

Praca często kojarzy się z poczuciem obowiązku, pogonią za pieniądzem lub obciążeniem. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, prawda? Co zatem zrobić, aby ta część naszego życia kojarzyła się przede wszystkim z czymś przyjemnym?

Na to pytanie młodzi ludzie mieli możliwość uzyskać odpowiedź podczas zajęć zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy przy wsparciu kadry opolskiego Hufca Pracy.

29 września uczestnicy OHP wzięli udział w warsztatach z rękodzieła prowadzonych przez Panią Małgorzatę Wolnicką, będącą żywym przykładem na to, że praca może być przyjemnością, gdy jednocześnie jest naszą pasją. W trakcie spotkania jego uczestnicy mogli nie tylko wykazać się kreatywnością i poczuciem estetyki wykonując własnoręcznie breloki za pomocą techniki makramy, ale również poznać historię osoby, która postanowiła odmienić swoje życie i połączyć zamiłowanie do sztuki z karierą zawodową. Pani Małgorzata podzieliła się z młodymi osobami nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również swoistym życiowym doświadczeniem. Pokazała, iż z pozoru niekonwencjonalne pomysły na ścieżkę zawodową mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, a wykonywana przez nas praca nie musi być nudnym zajęciem, lecz może być sztuką. Bo czyż nie jest sztuką zapierający dech w piersiach bukiet ułożony przez florystykę, piękna fryzura ślubna tak skrzętnie wykonana przez fryzjerkę czy też cieszące nie tylko zmysł smaku i powonienia, ale również oczy danie przygotowane przez kucharza. Te na pierwszy rzut oka niepozorne warsztaty wyzwoliły w niektórych młodych ludziach nie tylko ukryte talenty, ale również tchnęły nadzieję, że nawet najprostsze prace mogą być czymś wyjątkowym i przynosić mnóstwo satysfakcji.

Jedna ze złotych myśli Marka Twaina brzmi „człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu”. Pozwólmy sobie czasem na bycie takowymi wariatami bo być może w przyszłości ktoś stwierdzi, iż tak naprawdę byliśmy wizjonerami.


Turniej strzelecki

Na terenie strzelnicy sportowej LOK w Opolu, w dniu 27 września br., odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej z zamkniętymi przyrządami celowniczymi, których celem była popularyzacja sporów strzeleckich oraz integracja środowiska szkolnego i uczestników OHP.

Pierwszy „Turniej Strzelecki o  Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu oraz Puchar Komendanta Hufca Pracy w Opolu”  zorganizowany został z inicjatywy uczestników Hufca Pracy w Opolu. Wzięło w nim udział blisko trzydziestu uczniów Szkoły i uczestników Hufca. Dzięki uprzejmości organizatorów rozegrane zostały zawody strzeleckie pomiędzy nauczycielami Szkoły i pracownikami OWK OHP. Organizatorem Turnieju, we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych w Opolu i Klubem Strzeleckim Huzar LOK Opole był Hufiec Pracy w Opolu. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali certyfikaty ukończenia strzelania, a zwycięzcy poszczególnych kategorii puchary, dyplomy i drobne upominki, których fundatorem był Komendant Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.  Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy za wspólną, udaną zabawę, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Już dziś zapraszamy na kolejne zawody, które odbędą się niebawem.


 

Trwa rekrutacja do Hufca Pracy i Szkoły Podstawowej – klasy 7 i 8

Budowlanka i Hufiec to idealne połączenie nauki w szkole z nauką zawodu.

 


Letni Wypoczynek razem z opolskim Hufcem Pracy

Uczestnicy naszego Hufca oraz nasi wychowawcy przebywają od 03.07.2023 do 09.07.2023 na letnim obozie młodzieżowym w Lanckoronie w ramach ogólnopolskiej akcji “Wypoczynek z OHP 2023”. Wszystkim uczestnikom życzymy udanego wypoczynku 🌞.


Lato z Hufcem Pracy

Akcja “Lato 2023”  w naszym Hufcu trwa. Wczoraj – 04.07.2023 –  odwiedziliśmy Wrocław, w którym m.in. korzystaliśmy z kolejki linowej Polinka, zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze z licznymi eksponatami roślin🌿 i zwierząt 🐘 oraz Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery, gdzie wyśmienicie spędziliśmy czas 🎮😃.


Absolwenci na turnieju paintballa

Czerwcowe rozgrywki miały miejsce w różnych sceneriach i scenariuszach, a absolwenci Hufca Pracy w Opolu mieli okazję spróbować swoich sił na polanie z różnymi przeszkodami, na której mieli zdobyć bazy przeciwników. Rywalizacja trwała godzinę, a uczestnicy byli podzieleni na 2 grupy. Nigdy wcześniej młodzież nie miała okazji brać udziału w takiej aktywności. Młodzież powspominała czasy szkolne oraz opiekę wychowawców Hufca Pracy w Opolu. Absolwenci podzielili się swoimi nowymi osiągnięciami i planami na najbliższy czas. Oprócz tego zachęcono ich do odwiedzin Hufca i do kontaktu z wychowawcami, doradcami zawodowymi oraz pośrednikiem pracy w razie potrzeby wsparcia. Wszyscy byli zadowoleni z wyjścia i jednoznacznie stwierdzili zalety integracyjnych spotkań.


 

Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

Nowy, długi dzień w nowej rzeczywistości dla naszych absolwentów. Świat dorosłości i odpowiedzialności za drogę, którą pójdą po zakończeniu szkoły. Rok szkolny 2022/2023 dobiegł końca. Dla części uczestników opolskiego Hufca to był ostatni rok wspólnej, wytężonej nauki oraz pracy. 23 czerwca br. pożegnaliśmy absolwentów klas trzecich Branżowej Szkoły I stopnia oraz klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych w Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu. Pełni dumy mogliśmy oglądać na forum naszych uczestników w kategorii Absolwent Roku: Miłosza Oleksego oraz  Joannę Wideł. Jako Zawodowców Roku nagrodzono: Miłosza Oleksego, Joannę Wideł, Arona Szwedę oraz Angelikę Pytel. Wielu uczestników z klas branżowych  otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem. Komendant Hufca Pracy nagrodził uczestników w kategoriach pracy na rzecz hufca oraz oceny celującej z praktyk. Nie byłoby sukcesu młodzieży bez wsparcia i opiekuńczych skrzydeł rodziców, którzy otrzymali listy gratulacyjne z rąk dyrekcji szkoły. Duży wkład w wychowanie i naukę naszych uczestników mają wychowawcy hufca, którzy przez cały czas są wsparciem dla młodych ludzi, którzy mogą udać się na zasłużony wypoczynek wakacyjny.


 

 

XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży na Jasną Górę

Uczniowie naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy 25 i 26 maja 2023 r. wzięli udział w XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę, której tegoroczne hasło brzmiało „Wierzę w Kościół Chrystusa”.

Od 11 października 2011r. patronem Ochotniczych Hufców Pracy jest św. Jan Paweł II –  korzenie tej jednostki wspomagającej kształcenie i wychowanie młodzieży sięgają 1935r. i Junackich Hufców Pracy. Z junakami w 1938r. modlił się na Jasnej Górze Karol Wojtyła, późniejszy papież i patron Naszej Szkoły. W czasie pielgrzymki Ks. Jarosław Sroka, krajowy duszpasterz OHP zauważył, że ten patron wciąż jest ważnym nauczycielem młodego pokolenia. – To wychowanie do wartości chrześcijańskich ma pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć sens życia i ukierunkować na to, co w życiu jest najważniejsze – powiedział duszpasterz.


Profilaktyka dla dziewcząt

Dzięki staraniom Hufca Pracy w Opolu nasze uczennice miały okazję wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach zdrowia pod hasłem „Różowa wstążka – profilaktyka raka piersi”🎗, prowadzonych przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia we współpracy z Fundacją Zdrowy Biust.
Plan warsztatów zawierał:
👉prelekcję ABC zdrowego biustu
👉instruktaż samobadania piersi na fantomach
👉promowanie zdrowego trybu życia z portalem Diety NFZ i Akademia NFZ
Dziękujemy wszystkim paniom prowadzącym oraz doradcom zawodowym z MCIZ OHP Opole za pomoc w zorganizowaniu warsztatów. Dzięki nim nasze uczestniczki uzyskały bezcenną wiedzę, która z pewnością zaowocuje w postaci świadomej profilaktyki prozdrowotnej.

Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna w Opolu

Nasi uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 pod opieką Hufca Pracy w Opolu wziąli udział w Wojewódzkiej Spartakiadzie Lekkoatletycznej Młodzieży. Zawody miały miejsce 18 maja na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Młodzież rywalizowała w trzech konkurencjach biegowych oraz trzech konkurencjach technicznych: skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz pchnięcie kulą. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali akredytowani sędziowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.


Zwiedzamy Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Uczniowie będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu 17 maja 2023 r. będąc w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca w teatrze za kulisami. Na miejscu, pracownik Teatru, oprowadzając młodzież po obiekcie, szczegółowo przedstawił technikalia towarzyszące wystawianiu sztuki. Młodzież zapoznała się z ofertą kulturalną spektakli oraz poznała specyfikę pracy na deskach teatru. Niech żyje sztuka!


Konferencja Szkoleniowa Hufca Pracy

Komendant Hufca Pracy w Opolu przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Opolu oraz Opolską Wojewódzką Komendą OHP, zorganizował i poprowadził dwudniową konferencję szkoleniową adresowaną do przedstawicieli szkół podstawowych oraz instytucji działających na rzecz młodzieży naszego regionu. Uczestnicy zostali zapoznani z działalnością opolskiego Hufca Pracy oraz aktualnymi zasadami rekrutacji młodzieży do klasy 7 i 8 szkoły podstawowej dla dorosłych.


Promocja Hufca i Szkoły w czasie Wiosny Kwiatów w Łosiowie

Wychowawcy Hufca Pracy oraz doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Opolu 13 i 14 maja 2023 r. zachęcali gości odwiedzających “Wiosnę Kwiatów” w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie do uczestnictwa w Ochotniczych Hufcach Pracy oraz wzięcia udziału w tegorocznej rekrutacji do ZSB Opole.


Na kręgielni

Nie samą nauką i pracą młodzież żyje. Kierując się tą myślą, uczniowie klasy 3B pod opieką Hufca Pracy udali się na kręgielnie, by móc jeszcze raz zintegrować się przed ukończeniem szkoły.


Tworzymy glicerynowe mydełka

Uczestnicy Hufca wzięli udział w warsztatach sensorycznych, na których ręcznie wykonywali zapachowe mydełka. Wykonane rękodzieło doskonale nada się na prezent, a same warsztaty były dla młodzieży okazją do sprawdzenia własnych zdolności manualnych. Zajęcia zostały zorganizowane przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej dla uczniów naszej szkoły będących pod opieką Hufca Pracy.


Klasy trzecie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Młodzież z klas trzecich branżowej szkoły I stopnia będąca pod opieką Hufca Pracy w Opolu, udała się wraz z wychowawcami w ramach wycieczki do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Warto wspomnieć, że wybór tego szczególnego miejsca był zainicjowany przez samą młodzież. Zwiedzanie muzeum odbywało się z wykwalifikowanym przewodnikiem i rozpoczęło się od terenu byłego obozu Auschwitz I. Widok oryginalnych bloków więziennych, miejsc brutalnych kar i tortur, a także komór gazowych wykorzystywanych do masowej eksterminacji, wywołał refleksję i wprawił wszystkich w zadumę.

Druga część zwiedzania odbywała się w największym z całego kompleksu dawnym obozie Auschwitz II-Birkenau, na terenie którego Niemcy wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, które pod koniec wojny próbowali zniszczyć, aby zatrzeć ślady swej zbrodni. Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, działający w latach 1940–1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach, stał się dla świata symbolem terroru i  ludobójstwa. Zwiedzając to miejsce uczestnicy mogli się przekonać jak wielu ludzi z całego świata przyjeżdża do Auschwitz – Birkenau, aby poznać historię i złożyć hołd ludziom, którzy stracili tam życie. Niektórzy udają się tam, aby zobaczyć miejsce, w którym zginęli ich krewni. Pobyt w miejscu, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach oraz innych narodowościach, w połączeniu z bogatą wiedzą przewodnika i ciekawym sposobem jej przekazu, był dla młodzieży okazją do uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii. Pan przewodnik podzielił się z nami również wzruszającymi opowieściami byłych więźniów, którym udało się wydostać z obozu. Uczestnikom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy na temat Auschwitz – Birkenau polecił kilka ciekawych pozycji książkowych oraz filmów, do których warto sięgnąć.  Wycieczka ta z pewnością przyczyniła się do budowania świadomości patriotycznej i na zawsze pozostawi ślad w pamięci naszych uczestników.


Wymień się książką

Nasi uczniowie pod przewodnictwem Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w inicjatywie promującej czytanie. W ramach akcji ,,Wymień się książką” młodzież przynosiła do Hufca sprawdzone tytuły, by następnie wymienić się między sobą książkami. Czytanie kształci!


X Regionalny Konkurs Wiedzy i Umiejętności z Zakresu BHP oraz Prawa Pracy w ujęciu praktycznym

27 kwietnia uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 pod opieką Hufca Pracy: Kacper Pikul (2B), Daniel Tomczyk (2B), Patryk Kostrzewski (2B), Kamil Kowollik (2C) i Szymon Cieślak (3E) wzięli udział w konkursie z zakresu wiedzy i umiejętności BHP w ujęciu praktycznym, który miał miejsce w Zespole Placówek Oświatowych przy ulicy Torowej 7 w Opolu. Uczniowie rozwiązywali test – 30 pytań, po czym przystąpili do części praktycznej – każdy w swojej branży: budowlanej, samochodowej i elektrycznej. Każdy przebrał się w ubrania robocze i losował zadanie konkursowe mające na celu przygotowanie stanowiska pracy pod konkretną czynność z zachowaniem przepisów i zasad BHP, ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej.


Światowy Dzień Ziemi

26 kwietnia nasi uczniowie w ramach imprezy sportowo-rekreacyjnej zorganizowanej przez Hufiec Pracy – z okazji minionego 22 kwietnia Dnia Ziemi, udali się na opolskie kąpielisko Bolko, aby oczyścić jego tereny przyległe. Wspólna praca się opłaca – włożony trud został wynagrodzony ciepłym posiłkiem, pokazami oraz ciekawą prelekcją zorganizowanymi przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego województwa opolskiego.


W ogrodzie zoologicznym

26 kwietnia uczniowie klasy 1C wraz z wychowawcą szkolnym oraz wychowawcą Hufca Pracy w Opolu spędzili aktywnie dzień na zwiedzaniu Ogrodu Zoologicznego oraz spacerowaniu po Wyspie Bolko. Uczestnicy pieszej wycieczki poszerzyli swoją wiedzę na temat egzotycznej fauny i flory oraz zintegrowali się w zespole klasowym.


Opolski Test Wiedzy o Janie Pawle II

25 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu miał miejsce Opolski Test Wiedzy o Janie Pawle II. Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawcy Hufca Pracy w Opolu wzięli w nim udział i wykazali się sporą wiedzą o patronie Naszej Szkoły oraz Ochotniczych Hufców Pracy.

Patryk Kwiatek z klasy 3C zajął II miejsce

Maciej Niemiec z klasy 1B zajął III miejsce

Gratulujemy!!!


Klasa 7 i 8 w kinie

Uczniowie z klasy 7 i 8 pod opieką Hufca Pracy w Opolu mieli okazję do zintegrowania się w zespołach klasowych podczas wyjścia do kina na film fantastyczny Dungeons & Dragons.


Inicjatywa młodzieżowa

Nasi uczniowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zrealizowali drugą w tym roku zbiórkę odzieży używanej dla osób potrzebujących. Wraz z wychowawcą Hufca Pracy – uczniowie z klasy 2A dostarczyli zebrane ubrania bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu. Brawo młodzieży!


“Podziel się roślinką”

14 kwietnia gościliśmy w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Uczniowie klasy 7 pod opieką wychowawcy Hufca Pracy w Opolu przekazali samodzielnie nasadzone rośliny i kwiaty ozdobne w ramach prowadzonej w Hufcu inicjatywy prospołecznej pn. “Podziel się roślinką”. Działania młodzieży wpasowują się w aktywność Biblioteki, która prowadzi “Okno życia dla roślin”: okoliczni mieszkańcy przynoszą tutaj zbędne lub celowo namnożone i nasadzone rośliny, aby mogły zostać zaadoptowane przez nowych właścicieli.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia w całym kraju obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz mija 80. lat od jej ujawnienia. Dzień ten został ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, zabitych od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katynia, Charkowa oraz Miednoje.

Delegacja uczestników Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcami, chcąc oddać hołd poległym za Ojczyznę, złożyła znicz pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Monument składa się z czterech granitowych tablic, opisujących miejsca kaźni polskiej inteligencji na wschodzie w okresie II wojny  światowej oraz z rzeźby przedstawiającej Matkę Boską, tulącą głowę jednego z tysięcy zamordowanych, strzałem w tył głowy.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Marszałek Józef Piłsudski

 


VI Śniadanie Wielkanocne dla Mieszkańców Opola

5 kwietnia uczestnicy opolskiego Hufca zaprezentowali własne stoisko podczas VI Śniadania Wielkanocnego, które zostało zorganizowane przez Polski Czerwony Krzyż oraz Urząd Miasta Opola. Uczniowie udali się tam razem z wychowawcami Hufca Pracy oraz doradcami zawodowymi OHP.

Na Rynku, pod Ratuszem, można było podziwiać ponad 70 wielkanocnych stołów przygotowanych przez szkoły oraz różne organizacje z regionu i miasta. Młodzież Hufca udekorowała stół wcześniej przygotowanymi, własnoręcznie robionymi ozdobami wielkanocnymi, kartkami oraz słodkimi wypiekami. Idea Śniadania polegała na dzieleniu się świątecznymi potrawami oraz dekoracjami z osobami najbardziej potrzebującymi. Święta to doskonały czas na to, aby dzielić się uśmiechem, radością oraz dobrem. ,,Wielkanoc to czas zwycięstwa życia nad śmiercią i właśnie tym jest teraz moja nadzieja. Wam również Kochani życzę ogromnej nadziei!” – takie słowa padły z ust starszej pani, która została poczęstowana babeczkami przez nasze uczestniczki. Wręczanie świątecznych ozdób, kartek i wypieków spotkało się z możliwie najcenniejszą zapłatą. Zapłatą w postaci uśmiechu i szczerych życzeń świątecznych dzielonych z osobami podchodzącymi do naszego stołu.


Mikroświaty

„Mikroświaty” to nazwa koła zainteresowań Hufca Pracy w Opolu, którego celem jest przybliżyć świat, nie tylko małych organizmów wokół nas, ale również świat osób mogących być wykluczonym ze społeczeństwa. Głównym celem koła jest uwrażliwienie na elementy niewidoczne na co dzień gołym okiem, a także zachęcenie uczestników do zdobywania wiedzy o zjawiskach, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia.

Najciekawszą formą dla uczestników były ostatnie zajęcia z mikroskopem, w których można było przygotować własne próbki z różnych systemów środowiskowych. Podczas zajęć młodzież zajmowała się obserwacją rozmaitych preparatów, które mogą pozwolić na zrozumienie otaczającego nas świata. Na kolejnych zajęciach zostaną przybliżone mikroświaty społeczności, których na ogół nie omawia się w życiu codziennym.


Z wizytą u opolskich strażaków

4 kwietnia odwiedziliśmy gościnne progi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zwiedzić Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1, gdzie funkcjonariusze opowiedzieli uczniom o trudach strażackiej służby, zachęcili do wstąpienia do OSP i PSP oraz pokazali sprzęt z podziału bojowego.

Wyjście zostało zorganizowane przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej OHP oraz Hufiec Pracy w Opolu w ramach zajęć zawodoznawczych oraz profilaktycznych dla młodzieży.


Mamy laureata konkursu BHP!

29 marca w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu miał miejsce etap wojewódzki konkursu “Bezpieczny w pracy” organizowany przez Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy oraz Państwową Inspekcję Pracy dla uczniów szkół branżowych I stopnia. Konkurs polegał na udzieleniu poprawnych odpowiedzi w teście zawierającym 50 pytań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawa pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Naszą szkołę reprezentowali: Miłosz Oleksy – kl. 3A, Wiktoria Filipkowska kl. 2A i Michał Pietrzak z kl. 2C – pod opieką wychowawcy Hufca – p. Tomasza Gawlika.

Jesteśmy dumni z udziału naszych uczniów.

Wiktoria Filipkowska zajęła II miejsce w województwie. Do zwycięstwa zabrakło zaledwie dwóch punktów. Z rąk Wojewódzkiego Komendanta OHP oraz Okręgowego Inspektora Pracy odebrała bon podarunkowy o wartości 350 zł oraz nagrody rzeczowe.

Michał Pietrzak zajął IV miejsce, natomiast Miłosz Oleksy również dobrze się spisał, plasując się wysoko w pierwszej dziesiątce.

Gratulujemy!


Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji

29 marca uczniowie z klas 2b i 2e dzięki doradcom zawodowym OHP oraz wychowawcom Hufca Pracy w Opolu mieli niepowtarzalną szansę na zwiedzanie budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wyjście miało charakter zawodoznawczy, funkcjonariusze opowiedzieli o swojej formacji oraz o trudach codziennej służby. Młodzież została zachęcona do wstąpienia w szeregi Policji. Uczniowie zwiedzili ponadto policyjną strzelnicę, widzieli profesjonalny trening strzelecki grupy antyterrorystycznej oraz mieli okazję wejść do laboratorium kryminalistycznego, gdzie funkcjonariusze opowiedzieli o technikach zabezpieczania i zbierania śladów przestępstw.


W gościnnych progach Służby Więziennej

28 marca uczniowie z klas 1A i 3B pod opieką Hufca Pracy wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjny związanym z prewencją przestępstw wśród młodzieży pn. “W służbie prawu”. Program adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego najciekawszym elementem była możliwość wejścia do Aresztu Śledczego w Opolu. Młodzież miała również niepowtarzalną okazję poznać specyfikę pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Całość zorganizowano dzięki zaangażowaniu doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz Hufca Pracy w Opolu.


Wielkanocna Zbiórka Żywności

Jak co roku, pod patronatem Federacji Banków Żywności, młodzież naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy, zaangażowała się w akcję, mając na celu zebranie artykułów spożywczych, które następnie zostaną przekazane rodzinom najbardziej potrzebującym w myśl hasła przyświecającego akcji – ,,Święta godne, a nie głodne”.

W piątek oraz sobotę 24 i 25 marca uczestnicy wraz z wychowawcami przygotowali stanowiska w dwóch sklepach, na których zachęcali osoby robiące zakupy do wsparcia akcji zakupionymi produktami. Cała żywność została przeliczona, a następnie zapakowana w gotowe paczki do przekazania rodzinom uczestników. Po raz kolejny młodzież udowodniła, że potrafi stanąć na wysokości zadania i zrealizować wolontariat na najwyższym poziomie.

 


Konkurs fryzjerski “Wiosna na głowie”

W marcu 2023 roku doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP zorganizowali konkurs fryzjerki ,,WIOSNA NA GŁOWIE”. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie klas I-III Branżowej Szkoły I stopnia będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu.

Uczestnicy chętnie prezentowali swoje umiejętności fryzjerskie związane z zawodem, w którym się uczą. Ważnym elementem, który kwalifikował uczestników do wzięcia udziału w konkursie był motyw wiosny, który miał być wpleciony w prezentowaną fryzurę. Prace zostały udokumentowane w formie dwóch wymaganych zdjęć. Następnie zebrała się komisja, która wyłoniła dwóch zwycięzców i rozdała nagrody rzeczowe w formie bonów do sklepu Martes na drobne przyjemności.


Dzień Otwarty

Tradycyjnie co roku w pierwszy dzień wiosny, nasz hufiec zorganizował Dzień Otwarty, aby przedstawić swoją ciekawą ofertę. Stoisko Hufca Pracy w Opolu i  Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej odwiedziło wielu ósmoklasistów z Opola oraz z innych miejscowości z powiatu opolskiego.

Podczas rozmowy kandydaci mieli możliwość zapoznania się z zasadami rekrutacji oraz z działalnością Ochotniczych Hufców Pracy. Każdy z wychowawców oraz doradców zawodowych, służył swoją radą zachęcając do uczestnictwa w Hufcu Pracy. Dodatkową zachętą do zapisania się do hufca, była możliwość obejrzenia naszej działalności na zdjęciach zamieszczonych w ogólnodostępnej prezentacji. Naukę w zawodzie fryzjera, kucharza i cukiernika promowały uczestniczki z klasy pierwszej Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 odbywające naukę w tych zawodach. Na stoisku fryzjerskim młodzież prezentowała swoje umiejętności w tworzeniu wiosennych fryzur przy użyciu kolorowych włosów syntetycznych i dedykowanej główki fryzjerskiej. Przyszłe kucharki i cukierniczki tworzyły natomiast pyszne, zdrowe i kolorowe koreczki z owoców i warzyw, które w szybkim tempie znikały z talerzy. Wielu odwiedzających nas uczniów oraz ich rodziców, wyraziło zainteresowanie ofertą hufca. Liczymy, że spotkamy się z nimi w przyszłym roku szkolnym.


Odnowili Herb Papieski

20 marca uczniowie klas 2A i 2C pod opieką wychowawców Hufca Pracy własnoręcznie nasadzili bratki w barwach herbu św. Jana Pawła II – patrona naszej szkoły oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Dziękujemy uczniom, w szczególności kształcącym się w zawodzie ogrodnika, którzy przewodniczyli pracom ziemnym.


Wycieczka do Górażdże Cement S.A.

Uczniowie klasy 1B 20 marca wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej, zorganizowanej przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej oraz Hufiec Pracy w Opolu. Celem było przedsiębiorstwo Górażdże Cement S.A. w Choruli – największy w Europie producent cementu, betonu i kruszyw.

W trakcie wizyty w zakładzie uczniowie zapoznali się z zakresem i procesem produkcji działających w ramach Grupy Górażdże trzech linii biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton i Górażdże Kruszywa. Zwiedzili nowoczesną sterownię, wyposażoną w urządzenia elektroniczne związane z automatyką przemysłową, napędem, sterowaniem i regulacją procesu produkcji. „Spacer” w obrębie terenu zakładu (wyznaczonymi zielonymi ciągami komunikacyjnymi, w okularach ochronnych i kaskach oraz kamizelkach odblaskowych) ukazał uczniom rozmiary aparatury procesowej oraz urządzeń stosowanych w procesie produkcji cementu i betonu. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zobaczyć Centrum Technologiczne BETOTECH, w którym mieszczą się laboratoria Grupy Górażdże. W laboratoriach cement i beton poddawany jest różnym doświadczeniom na specjalistycznych i unikatowych urządzeniach badawczych. Wizyta młodzieży OHP w Choruli przyczyniła się do poszerzenia wiedzy z zakresu materiałów wykorzystywanych w budownictwie, a ponadto młodzież dowiedziała się o możliwości odbycia praktyk i staży na terenie zakładu Grupy Górażdże.


“Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – kampania Krajowej Administracji Skarbowej w naszej szkole

Dzięki współpracy Hufca Pracy w Opolu z Krajową Administracją Skarbową w Opolu – 20 marca nasi uczniowie wzięli udział w tytułowej kampanii. Pracownik Izby Skarbowej z Opola przedstawił zagadnienia legalności gier liczbowych w aspekcie osób nieletnich oraz przybliżył problem uzależnienia od hazardu i prania “brudnych” pieniędzy.


“Lekcje z NFZ” w naszej szkole

Dzięki wspólnym działaniom Hufca Pracy i Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Opola 17 marca nasza młodzież miała możliwość uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pracowników Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prelegenci naświetlili sposób funkcjonowania NFZ i finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. Zwrócili uwagę na konieczność wyboru lekarza pierwszego kontaktu oraz pielęgniarki w chwili uzyskania pełnoletności. Dostęp do procedur medycznych publicznej służby zdrowia możliwy jest ponadto po opłaceniu składki zdrowotnej przez osobę zatrudnioną, na co zwrócono uwagę uczestnikom klas trzecich kończących edukację w bieżącym roku szkolnym. Pracownicy NFZ przekazali młodzieży informację o Teleplatformie Pierwszego Kontaktu i jaką można tam uzyskać pomoc. Wskazano miejsca świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co stanowiło początek dyskusji – kiedy udać się na SOR? Szpitalny Oddział Ratunkowy świadczy usługi medyczne dla wąskiej grupy pacjentów: w przypadku kryzysu zdrowotnego, bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego lub w konieczności wykonania diagnostyki obrazowej w mechanizmie urazów.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, proponowana tematyka dostarczyła uczestnikom sporo nowych informacji. Zainteresowanie było tak duże, że będziemy kontynuować lekcje i zaproponujemy tematykę profilaktyki zdrowotnej układu moczowo-płciowego – sprawy niezwykle ważnej w aspekcie chorób nowotworowych.


“Mistrz Teorii Zawodowej” – konkurs dla klas III szkoły branżowej

Egzamin czeladniczy składa się z dwóch etapów: praktycznego i teoretycznego. Ten drugi polega na rozwiązaniu testu oraz na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi ustnej. Warto zaznaczyć, że pisemna część egzaminu zawiera duży zakres tematyczny, w którym można wyróżnić między innymi: rachunkowość zawodową, dokumentację działalności gospodarczej, rysunek zawodowy czy podstawowe przepisy prawa pracy.

Ze względu na stres, który często towarzyszy uczestnikom przed testami, został zorganizowany w Hufcu Pracy w Opolu konkurs. Miał on w głównej mierze za zadanie podniesienie przez uczestników wiedzy z zakresu obowiązującego na egzaminie, ale również zwiększenia pewności siebie. Celem konkursu było również pokazanie, jaki aktualny poziom wiedzy młodzież posiada i co należy powtórzyć, by bez problemu zdać egzamin. W konkursie wzięły udział osoby z klas trzecich branżowej szkoły I stopnia. Mimo, że zagadnienia są omawiane na lekcjach i wynikają z codziennego funkcjonowania, to niektóre pytania sprawiły kłopot. Dzięki sprawdzeniu własnego zasobu wiedzy, uczniowie będą w stanie zwrócić uwagę na zagadnienia sprawiające im trudność. Młodzież wypełniała testy w skupieniu i z zaangażowaniem. W związku z tym wyłoniły się 3 pierwsze miejsca, za które uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.


Ratownictwo medyczne w naszej szkole

W naszej szkole trwa cykl zajęć “AED ratuje życie” – organizowanych przez Hufiec Pracy dla młodzieży Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Młodzież zaznajamia się z zasadami działania i obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego – narzędzia mogącego uratować życia w mechanizmie nagłego zatrzymania krążenia.

Najbliższy AED dostępny jest przy wejściu głównym do szkoły.


Siatki maskujące dla Ukrainy

Uczniowie naszej szkoły pod opieką Hufca mieli okazję wziąć udział w akcji w ramach wolontariatu, polegającej na wyplataniu siatek maskujących, które następnie trafią na front ukraiński i posłużą do maskowania obiektów logistycznych.

Po dotarciu do Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, w holu, na uczestników czekało już specjalnie przygotowane stanowisko z materiałami, nożyczkami oraz siatką. Po krótkim instruktażu uczestnicy wzięli się do pracy. Dzień zaowocował wykonaniem kilku metrów kwadratowych siatki oraz kilkunastu sztuk świec okopowych wykonanych z puszek, kartonu oraz parafiny. Tego typu inicjatywy to świetna okazja do uczenia młodych ludzi o istocie wolontariatu oraz o tym, że pomagając, można się również wspólnie dobrze bawić, jednocześnie mając świadomość, że robi się coś dla dobra ogółu.


“Uzależnia mnie tylko sport”

Uczniowie klasy ósmej pod opieką Hufca Pracy w Opolu w ramach inicjatywy młodzieżowej ,,Uzależnia mnie tylko sport” promowali aktywność fizyczną wśród swoich rówieśników. Prezentacja multimedialna, którą przygotowali uczestnicy była dodatkowo wzbogacona o nagrania z indywidualnych treningów nagranych przez młodzież. Podsumowując – sport to zdrowie i doskonała profilaktyka uzależnień!


Dzień Kobiet z Hufcem Pracy

8 marca nasi uczniowie wraz z wychowawcami Hufca Pracy składali najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Nasze drogie Panie otrzymały piękne kwiaty, okolicznościowe kartki i słodki upominek.


Pomagamy bezdomnym

W lutym młodzież naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy w Opolu zorganizowała zbiórkę używanej odzieży dla osób potrzebujących.
W piątek 3 marca uczestnicy wraz z wychowawcą przekazali odzież do Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca delegacja naszej szkoły wraz z wychowawcą Hufca Pracy, Wojewódzkim Komendantem Ochotniczych Hufców Pracy oraz Zastępcą Wojewódzkiego Komendanta złożyła kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności w Opolu oraz wzięła udział w wojewódzkich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Wycieczka do Wrocławia

To wielokulturowe miasto oferuje mnóstwo atrakcji, z których postanowiła skorzystać dwunastoosobowa grupa uczestników pod opieką wychowawców Hufca Pracy w Opolu 10 lutego 2023. Jedną z ciekawych propozycji była wystawa budowli z klocków LEGO oraz Galeria 3D. W kilkudziesięciu gablotach zaprezentowano scenki z bajek, filmów fantasy, budynków znanych na całym świecie. Młodzież mogła poznać historię twórcy oraz fenomen klocków LEGO, które od prawie stu lat bawią i uczą dzieci i dorosłych. W specjalnie zaaranżowanej sali można było bawić się klockami i gdyby nie dalsze punkty wycieczki moglibyśmy tam zostać do wieczora. Zabawnym punktem była sala z fotografiami 3D, gdzie można było wykonać śmieszne zdjęcia. Po zabawie nadszedł czas na naukę w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pani przewodnik przybliżyła młodzieży tajemniczy świat zwierząt. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści i zadawali pytania. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem. Młodzież wróciła do Opola bardzo zadowolona.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19.

W ramach trwającego od 7 lutego do końca marca DBI organizatorzy oferują webinaria dla nauczycieli, lekcje online oraz materiały edukacyjne. Chcąc brać udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu młodzież z Hufca Pracy w Opolu przystąpiła do rozwiązania quizu dotyczącego bezpieczeństwa w sieci. Quiz składał się z 12 pytań, z którymi uczestnicy bardzo dobrze sobie poradzili. Młodzież bardzo dobrze zna zasady korzystania z Internetu, mimo to regularnie zostają one przypominane. Jest to bardzo ważny dzień, ponieważ ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ponadto uczestnicy wzięli udział w pogadance na temat „Czy Internet jest bezpiecznym miejscem?” oraz zostali zapoznani z 5 poradami dla nastolatków, dotyczących bezpiecznych ferii w sieci, stworzonych przez Akademię NASK.


Uczestnicy Hufca i uczniowie naszej szkoły w 31. Finale WOŚP

Uczniowie z klasy 2E wraz z wychowawcą Hufca Pracy w Opolu po raz kolejny włączyli się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspierając sztab Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Stało się to już tradycją, że nasi uczniowie pod opieką Hufca Pracy grali dla Orkiestry.

Młodzież przygotowała stoisko z tęczowymi warkoczykami. Każdy, kto wsparł WOŚP, mógł wybrać sobie kolor włosów syntetycznych, z których następnie nasi uczestnicy pletli tęczowe warkoczyki. Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród małych dziewczynek, jak również ich mam. Do udziału w inicjatywie zgłosiło się 3 uczestników: Oliwia, Kinga oraz Sergiusz. W tym roku WOŚP zbierała na zakup urządzeń pozwalających na przyspieszenie diagnostyki zakażeń sepsą i szybsze wdrażanie skutecznego leczenia antybiotykami.


Zajęcia z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej

26 stycznia przedstawiciele KAS na zaproszenie Komendanta Hufca Pracy w Opolu odwiedzili uczniów naszej szkoły.

Podczas zajęć profilaktycznych funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej przestrzegał młodzież przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem środków psychoaktywnych, skutkami uzależnienia od narkotyków oraz przekazał podstawowe informacje dotyczące przemytu, konsekwencji prawnych oraz nowoczesnych metod jego zwalczania. Skuteczną pomocą w wykrywaniu przemytu jest psi funkcjonariusz – Hunter. Czarny labrador jest psem dualnym, co oznacza, że wyszkolony został do wyszukiwania narkotyków oraz pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Uczestnicy mogli na żywo poznać jego umiejętności.
W dalszej części zajęć profilaktycznych, przedstawicielka pionu personalnego z opolskiej Izby Skarbowej wyjaśniła zasady rekrutacji i zachęcała do wstąpienia w szeregi formacji.
Po raz kolejny nasi uczniowie i uczestnicy Hufca Pracy w Opolu mogli spotkać się z doświadczonymi funkcjonariuszami, którzy podzielili się praktycznymi przykładami realizowanych zadań służbowych. Zajęcia profilaktyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem i zachęciły młodzież do zadawania ciekawych pytań.


Wigilia w Hufcu i Szkole

Wigilia jest czasem wyczekiwania, który spędza się z osobami bliskimi, jednak wymaga on wielu przygotowań.

Uczniowie naszej szkoły razem ze swoimi wychowawcami oraz wychowawcami Hufca Pracy również spotkali się przy świątecznym stole. Wszystkie grupy zaangażowały się, by wspólne wigilie wypadły jak najlepiej i przypominały te domowe. Uczestnicy koła plastycznego przygotowali świąteczne ozdoby: stroiki, choinki. Na stołach pojawiły się dania zrobione przez młodzież: uszka, pierogi, krokiety, paszteciki i ciasta. Podczas symbolicznego posiłku wigilijnego nie zabrakło opłatka i wielu chwil życzliwości. Miła atmosfera została spotęgowana wspólnym kolędowaniem. Pielęgnowanie bożonarodzeniowej tradycji było by również niczym bez życzeń dla uczestników i wychowawców, do których Komendant Hufca Pracy w Opolu skierował słowa, życząc spokojnych i bezpiecznych Świąt i wielu radosnych chwil w Nowym Roku.

 


Mikołajki na sportowo

Koniec roku 2022 jest wyjątkowy ze względu na rozgrywane mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze. Wszyscy kibicowaliśmy Polskiej Reprezentacji i śledzimy trwające rozgrywki. Nie od dziś wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie i warto oderwać się od telewizora. Zatem nie zapominamy, jak ważne jest dla młodzieży, aby wprowadzać w życie systematyczną aktywność fizyczną.

Z okazji Mikołajek wychowawcy Hufca Pracy razem z młodzieżą zorganizowali turniej tenisa stołowego. Czynność prosta, a jednak cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, bo ćwiczy koordynacje oko-ręka oraz refleks. W trakcie kilkudniowych rozgrywek oprócz rywalizacji i gry, młodzież poznała również historię św. Mikołaja. W trakcie zajęć nie zabrakło śmiechu, dobrej zabawy oraz pytań dotyczących zwyczajów Mikołajkowych.


Przedświąteczny mini-turniej

Za oknem ponuro i szaro, a wraz z nadejściem grudnia coraz mocniej oczekujemy Bożego Narodzenia. Aby umilić naszym uczniom ten czas, wychowawca Hufca Pracy zorganizował dla chętnych uczniów mini-turniej rzucania piłeczką do celu – ćwiczenie proste wzmacniające koordynację oko-ręka.


Andrzejki

Andrzejki mają swoje korzenie w tradycji słowiańskiej. Jest to rodzime święto, mające charakter zabawowy i kojarzone jest z wróżbami, które mają na celu przewidywać przyszłość, związaną zwłaszcza z miłością.

W Hufcu Pracy w Opolu również nie mogło zabraknąć świętowania tego dnia, dlatego zorganizowano zabawy, mające na celu utrwalenie tradycji. Jedną z wcześniej przygotowanych z atrakcji były serca wypełnione damskimi i męskimi imionami. Uczestnicy nie widząc zapisanej strony wbijali szpilkę, a imię które wytypowano, miało oznaczać przyszłą miłość. Następnie ustawione były kubki, a w nich ukryte serce, pierścionek oraz samochód. Wylosowana rzecz symbolizuje, co spotka kogoś w najbliższej przyszłości. Poza tym uczniowie rzucali kostkami i liczby wskazywały na np.: 2-spotka cię niespodzianka, 7-kłopoty na horyzoncie, 12- twoje zmartwienia wreszcie się skończą. Ostatnią atrakcją były wróżby z kleksa, zrobionego farbą. Dla uczestników był to najciekawszy element, co potwierdzają dyskusje na temat uzyskanych wzorów. Całe wydarzenie wzbudziło wiele emocji, które były wyrażane poprzez wypowiedzi: „Ciekawe, czy któraś z wróżb się spełni”.


Świąteczna zbiórka żywności

Przedświąteczna zbiórka produktów, organizowana Federację Banków Żywności, odbyła się w tym roku już dwudziesty szósty raz. W dniach 25 oraz 26 listopada w całej Polsce miała miejsce akcja „Święta godne, a nie głodne”, w której wzięło udział ponad 2000 sklepów.

Celem akcji jest zebranie darów, które zostaną przeznaczone dla potrzebujących rodzin.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy również brali udział w zbiórce – w dwóch sklepach: Auchan przy ulicy Wrocławskiej oraz Kaufland przy ulicy Budowlanych. Młodzież chętnie informowała osoby zainteresowane zbiórką, co jest najbardziej potrzebne, gdzie można umieścić produkty oraz do kogo skierowana jest pomoc. Dzięki ich pomocy, udało się uzbierać pokaźną ilość darów. Wszystkie produkty pierwszej potrzeby zostaną spakowane oraz przekazane rodzinom jeszcze przed świętami.


Konkurs plastyczny “Kartka Bożonarodzeniowa”

Konkurs adresowany był do młodzieży objętej opieką OHP. Trwał do 20 listopada 2022 i miał na celu zachęcenie młodzieży do osobistego przeżywania świąt i refleksji nad sensem świętowania, a także pobudzenie wyobraźni i rozwój uzdolnień artystycznych.

Młodzież pod opieką wychowawcy Hufca, p. Roberta Mielcarka – przygotowała w sumie 12 prac konkursowych. Nagrodzono dwie prace. Gratulujemy!


Profilaktyka nowotworowa – zajęcia ze specjalistą

Listopad jest miesiącem profilaktyki nowotworowej dedykowanym szczególnie panom. Z tego powodu 22 i 25 listopada 2022 roku Hufiec Pracy w Opolu zorganizował dla uczniów naszej szkoły dwugodzinne warsztaty ze specjalistą z zakresu prewencji, wykrywania i leczenia chorób wenerycznych oraz nowotworowych.


Zajęcia pływackie

Aby jesienią utrzymać wysoką formę fizyczną i dobre samopoczucie zaleca się, żeby zajęcia wychowania fizycznego młodzieży odbywały się nie tylko na sali gimnastycznej. Ponieważ uczestnicy Hufca Pracy w Opolu każdą porę roku spędzają aktywnie, tym razem nie było inaczej. Młodzież razem z wychowawcami zorganizowała wyjście na krytą pływalnię „Akwarium” w Opolu. Zajęcia na basenie połączone z nauką pływania korzystnie wpływają na rozwój, zdrowie i sprawność młodego człowieka. Podczas zajęć uczestnicy doskonalili swoje umiejętności pływackie. Oprócz zajęć praktycznych, młodzież poznała również w teorii pozytywne aspekty aktywności w wodzie.


Aktywna Jesień – konkurs fotograficzny

Jesień jest piękną porą roku, która otuliła nas swoimi kolorami: czerwienią, żółcią, brązem. Malownicze scenerie mogą zainspirować uczestników do stworzenia małych dzieł sztuki – fotografii, które przedstawiają piękno natury i dynamicznie spędzony czas. Hufiec Pracy zmotywował uczniów do uchwycenia pięknych chwil i ogłosił konkurs “Aktywna Jesień”.

Nadesłano wiele prac konkursowych. W poniedziałek, 14 listopada 2022 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wybór najlepszych fotografii był bardzo trudny, ponieważ zdjęcia były różnorodne i na wysokim poziomie. Każdej z fotografii jury poświęciło dłuższą chwilę. Wybór był trudny. Komisja wyłoniła 3 pierwsze miejsca oraz przyznała 4 wyróżnienia. Konkurs pozwolił uczestnikom wykazać się w dziedzinie, w której  na co dzień nie pracują profesjonalnie.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

 


Narodowe Święto Niepodległości

104 lata minęły od najważniejszego dla Polaków dnia Odzyskania Niepodległości. Wiele pokoleń pracowało na dzień wolności, którym możemy się cieszyć. Od ponad 100 lat jesteśmy niezależnym
i niepodległym państwem. Mimo upływu czasu patriotyczny duch nadal drzemie wśród obywateli, a w tym wśród młodzieży z naszej szkoły i uczestników Hufca Pracy.

Z inicjatywy Hufca Pracy w Opolu, 11.11.2022, nasi uczniowie wraz z wychowawcą OHP wzięli udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Wraz z wieloma delegacjami, uroczyście złożyli biało-czerwone kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i uczestniczyli w dalszych uroczystościach.

rpt


Z wizytą w Nadleśnictwie Opole

Z początkiem listopada uczniowie ZSB pod opieką Hufca Pracy w Opolu udali się do siedziby Nadleśnictwa w Opolu, aby podczas prowadzonych zajęć edukacyjnych, poszerzyć swoją wiedzę na temat struktury lasu.

Zajęcia składały się z dwóch bloków tematycznych. W pierwszym, realizowanym z pomocą nowoczesnych systemów multimedialnych pozwalających pobudzić i ożywić wyobraźnię, młodzież dowiedziała się o różnorodności gatunków zwierząt zamieszkujących okoliczne tereny leśne. Duża ilość eksponatów w połączeniu z narracją lektora, grą świateł i dźwięków wydawanych przez poszczególne gatunki zwierząt, stanowiły spektakl wprowadzając wszystkich w błogi nastrój. W kolejnym pomieszczeniu edukacyjnym młodzież mogła usłyszeć o zagrożeniach dla lasu wynikających z nieodpowiednich zachowań, do których należy zaśmiecanie oraz rozpalanie ognisk. Podczas drugiego bloku tematycznego, młodzież dowiedziała się na czym polega praca leśników i drwali, a także jak ważna jest konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pracy w lesie. Uczestnicy będący na spotkaniu i jednocześnie kształcący się w zawodzie stolarza, mogli dowiedzieć się również jak wygląda schemat obróbki drewna, zanim powstanie z niego materiał do produkcji mebli, drzwi i okien. Po zakończonych zajęciach wszyscy zgodnie potwierdzili, że wyjście do nadleśnictwa było ciekawą lekcją w terenie.


Ogólnopolski Bieg Papieski

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Ochotniczych Hufców Pracy, 15 października 2022 na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny odbył się Bieg Papieski. Został zorganizowany w przeddzień obchodów dnia Papieskiego, który 2022 roku przebiega po nazwą „Blask Prawdy”. Bieg odbywał się w intencji pokoju w Ukrainie.

Rozpoczął się w Porębie przy Domu Opieki im. E. Bojanowskiego ul. Wiejska 28 a zakończył przy Ołtarzu Papieskim. W tym miejscu 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny. Jest to jedyne miejsce pobytu Ojca Św. Jana Pawła II na ziemi opolskiej. O historycznych chwilach opowiadał duszpasterz OHP na Opolszczyźnie ks. Jarosław Staniszewski. W biegu wzięło udział 200 osób, w tym 35 uczniów naszej szkoły, którym Hufiec Pracy zapewnił bezpłatny transport. Na mecie wszyscy uczestnicy biegu otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo uczestnicy, którzy przybiegli oraz przymaszerowali pierwsi na metę otrzymali nagrody.

Po biegu wszyscy udaliśmy się pod pomnik papieża, złożyliśmy kwiaty, pomodliliśmy się i odśpiewaliśmy „Barkę”. Dzięki uprzejmości Ojców Franciszkanów, którzy są gospodarzami miejsca, w ogrodzie przed Domem Pielgrzyma, odbył się wspólny posiłek wszystkich uczestników biegu, który był ostatnim punktem przedsięwzięcia. Sanktuarium Góra św. Anny to niezwykłe miejsce na mapie Opolszczyzny i jego atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom, ponieważ cała impreza przebiegła w radosnej i życzliwej atmosferze.


Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Potocznie nazywane Świętem Nauczyciela jest okazją do refleksji nad pracą i poświęceniem w kształtowaniu młodych ludzi, którzy potrzebują wskazówek do wejścia w dorosłość. Polska noblistka, poetka Wisława Szymborska, mawiała żartobliwie, że „chwilami życie bywa znośne”. Podobnie jak w szkole. Zarówno życie nauczyciela jak i ucznia nie jest usłane różami i choć zdarzają się w nim bardzo przyjemne chwile, to jednak codzienność jest mozolna, a efektów z reguły można oczekiwać po wielu latach, kiedy młody człowiek opuści mury szkolne i zacznie samodzielną egzystencję. Ten ważny dzień uczniowie i uczestnicy Hufca Pracy w Opolu uczcili wykonanymi własnoręcznie kartkami z życzeniami oraz słodkimi upominkami dla nauczycieli, kadry wychowawczej oraz personelu pomocniczego szkoły.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października.

Z okazji tego dnia wychowawcy Hufca Pracy w Opolu postanowili zrealizować zajęcia mające na celu promocję zdrowia psychicznego i uświadamianie młodzieży w zakresie higieny psychicznej. Po krótkiej dyskusji na temat ważności profilaktyki zdrowia psychicznego wśród młodzieży przeprowadzono ćwiczenia warsztatowe mające na celu zwiększenie samooceny uczestników poprzez wymianę komplementów i pozytywnych atrybucji. Następnie młodzież przystąpiła do rozwiązywania kart pracy, na których były zadania przywołujące pozytywne cechy osoby wypełniającej kartę. Znalazły się również zadania dotyczące zrozumienia własnego nastroju. Tego rodzaju ćwiczenia mają na celu wzbudzanie i przywoływanie wśród młodzieży ich mocnych stron. Praktykowanie wdzięczności oraz świadomość swoich mocnych stron może być czynnikiem chroniącym przed rozwojem zaburzeń psychicznych. Takie umiejętności przydają się również w radzeniu sobie w chwilach nasilonego stresu. Zajęcia zostały podsumowane dyskusją i powtórzeniem najważniejszych praktyk związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego i jego higieną. Aktywność fizyczna, pielęgnowanie relacji społecznych, umiejętne planowanie pracy i odpoczynku, rozwój zainteresowań, dobra dieta i sen to podstawy utrzymania naszych nastrojów na satysfakcjonującym nas poziomie.


Dzień Drzewa

Dzień Drzewa przypada na 10 października. Jest to dzień, który ma uświadamiać ludzi, że przyroda pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Niestety drzewa znikają w znacznie szybszym tempie, niż są sadzone. W ostatnich latach najbardziej cierpiące kraje z tego powodu to Demokratyczna Republika Konga, Indonezja, Kolumbia i Brazylia. Proces wycinania lasów jest napędzany przez rolnictwo, rozwój infrastruktury i pożary, które w ostatnim czasie występują coraz częściej. Warto zaznaczyć, że drzewa są powiązane z szeregiem korzyści – lepszą jakością powietrza, zrównoważoną temperaturą, redukcją hałasu, czy ograniczonymi skutkami nawałnic. Poza tym są schronieniem dla bardzo dużej ilości zwierząt. Dzień Drzewa w Polsce odbywa się systematycznie od 2003 roku. Jest to pora, gdzie tworzy się społeczne inicjatywy oraz angażuje ludzi do podejmowania różnorodnych działań związanych z drzewami i środowiskiem. Uczniowie naszej szkoły po opieką Hufca Pracy stworzyli plakaty mające na celu kształtować odpowiednie postawy wobec przyrody oraz upamiętnić nieformalne święto, włączając w nie kolejne pokolenia. Przed ich wykonaniem nauczycielka biologii przeprowadziła pogadankę, która miała wywołać refleksję o pożyteczności drzew i dbaniu o nie. W przyszłym roku Hufiec Pracy w Opolu postara się aktywnie włączyć w ten dzień, sadząc drzewa w mieście.


Zajęcia w Policyjnej Izbie Dziecka

3 października 2022 roku uczniowie klas 7 i 8 wraz z wychowawcami Hufca Pracy wybrali się do Policyjnej Izby Dziecka. Policyjne Izby Dziecka to placówki, które powstają z myślą o nieletnich, którzy wchodzą w konflikt z prawem.

Zajęcia rozpoczęły się od podpisania listy przez uczestników oraz opowiedzenia przez funkcjonariuszy, jakie normy należy zachować podczas pobytu w placówce. Następnie został odtworzony film profilaktyczny, nagrany kilka lat temu przez osoby w podobnym wieku do uczestników. Film miał na celu ukazać, że łamiąc prawo jako nastolatek, ma się problemy w dorosłym życiu, ponieważ nie można znaleźć pracy i popada się w złe towarzystwo. Po obejrzeniu filmu policjant przeprowadził pogadankę z wychowankami odnośnie zachowań, które ich zdaniem mogą być atrakcyjne, a inni postrzegają to w bardzo negatywny sposób.  Poza tym zostały podane ciekawostki dotyczące Izby: za co najczęściej trafia się do placówki, jak osoby zachowują się po przybyciu oraz jakie są środki przymusu bezpośredniego. Po omówieniu tych kwestii funkcjonariusz pokazał elementy wyposażenia (pas z kajdankami, kask ochronny, kaftan bezpieczeństwa), których używa się, gdy ktoś stawia czynny opór. Ostatnim elementem wyjścia było zobaczenie wnętrza cel. Surowo urządzone pomieszczenia dla nieletnich, dały uczestnikom sporo do myślenia.


Śpiewająco z Nowym Rokiem

Nowy rok kalendarzowy i nowy semestr szkolny uczniowie rozpoczęli śpiewająco. Młodzież pod opieką Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcami udała się do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Na miejscu uczestnicy zapoznali się z historią powstania opolskiego amfiteatru oraz znanego wszystkim Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Każdy spośród zbiorów muzealnych odnalazł swoje ulubione piosenki z dziecinnych lat. Genezy powstawania utworów oraz historie tworzenia klipów wzbudziły w dzieciach dużo różnych emocji. Największą atrakcją okazały się budki studyjne. Każdy mógł się poczuć jak w prawdziwym studiu nagraniowym. Aby stworzyć własną wersję znanego przeboju, należało wybrać utwór, następnie formę podkładu i tonację, a potem już tylko pozostawało zaśpiewać. Nagrane w ten sposób utwory trafiły na skrzynki emailowe uczestników, co będzie dla nich pamiątką na długie lata.


Klasa 7 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jesienne słońce za oknem nadal kusi do wakacyjnych marzeń. Uczniom więc ciężko skupić
się na tradycyjnej lekcji, dlatego wychowawca przy współpracy z kierownikiem Fili nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprosił młodzież na lekcje biblioteczną.

Biblioteka to nie tylko książki, ale także obcowanie z kulturą i środowiskiem lokalnym. Twórczość polskich pisarzy nie jest naszej młodzieży obca, jednak nie wszyscy wiedzą, że coraz częściej staje się ona źródłem inspiracji dla współczesnej muzyki rozrywkowej.

Uczniowie klasy 7 na lekcjach języka polskiego poznali już twórczość Juliusza Słowackiego.
W sieci możemy znaleźć kilka tekstów tego autora w muzycznej wersji hip-hopopowej. A ten styl przekazu jest dla naszej młodzież zdecydowanie bardziej przyswajalny.

Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu po za zajęciami teoretycznymi mieli także możliwość skomponowania własnej wersji hip-hopowej do fragmentów Balladyny.

Miniony dzień nie tylko wzbogacił naszych uczestników merytorycznie, ale także pomógł im rozwinąć kreatywne myślenie, umiejętność pracy w grupie, a także ukazał, że nauka nie musi być nudna.


Pożegnanie absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych

25 czerwca pożegnaliśmy uczniów klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych.

Skromną uroczystość uświetnili swoją obecnością: Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP w Opolu Pan Łukasz Kubica, Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Pani Ewa Zajączkowska, a także nasi partnerzy: Pani Maria Polewiak – przedstawiciel pracodawców i Pani Anna Michalik z Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Pani Dyrektor Violetta Szczepkowska w ciepłych słowach pogratulowała młodzieży, rodzicom i nauczycielom. W szczególny sposób zwróciła się do wychowawców Hufca Pracy w Opolu, którzy na co dzień współpracując z nauczycielami i będąc w stałym kontakcie z młodzieżą, dokonali wspólnego sukcesu w ciężkich czasach ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty i nauczania zdalnego w związku ze stanem epidemii. Wszyscy zdali egzamin wzorowo, teraz zasłużony czas odpoczynku i nabierania sił przed nowymi wyzwaniami i kontynuacją kształcenia w liceum lub branżowej szkole I stopnia.

Udanych wakacji!


Warsztaty zdobienia ciast

28 maja 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty zdobienia ciast i pierników, zorganizowane przez Opolską Wojewódzką Komendą OHP, które poprowadziła Pani Irena Zawadzka – twórczyni ludowa ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu. Uczniowie naszej szkoły będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z historią piernikarstwa i ręcznego dekorowania ciast – czynnościami, które coraz częściej wykonywane są przez maszyny przemysłowe.  Pani Irena przybyła do Hufca w pięknym stroju ludowym, zdobionym haftem w opolskie wzory.

Każdy z uczestników otrzymał swój zestaw pierniczków oraz kolorowy lukier do zdobienia. Wszystkie wyroby były uprzednio samodzielnie przygotowane przez prowadzącą zajęcia. Po odpowiednim instruktażu, uczestnicy wraz z Panią Dyrektor, ochoczo przystąpili do pracy, a po dwóch godzinach można było już podziwiać efekty pracy. Zajęcia zawierały również elementy arteterapii, gdzie młodzież mogła ukazać swoje emocje w artystyczny i łagodny sposób. Piątkowe przedpołudnie upłynęło uczestnikom w miłej i edukacyjnej atmosferze, a w powietrzu unosił się piękny korzenny zapach.


Sukces na konkursie “Inspiracje na życie wg Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

12 kwietnia br. nastąpiło rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego pn. „Inspiracje na życie wg Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego” organizowanego przez Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy. Konkurs został zorganizowany w celu uczczenia 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Miał on również na celu zapoznanie uczniów z historią życia i posługi Prymasa Tysiąclecia oraz zachęcenie do czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego Kardynała.

Młodzież przygotowała w sumie 23 prace. Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło 6 uczniów, którzy na etapie wojewódzkim reprezentowali Hufiec Pracy Opole.

Ocenie prac literackich przewodniczyła Pani Alicja Świątkowska-Podgórska, natomiast ocenie prac fotograficznych przewodniczył Pan Łukasz Kubica.

Biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematyką konkursu, jej poprawność stylistyczną, językową, ortograficzną i interpunkcyjną, najwyżej została ocenia praca ucznia naszej szkoły – Dominika Jasińskiego z klasy 2Bg, który odniósł się do słów Prymasa „Ludzie mówią – ‘czas to pieniądz’. Ja mówię inaczej – ‘czas to miłość’. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa”. Dalsze miejsca na podium zajęli uczniowie z Nysy i Brzegu.

W kategorii prac fotograficznych nasz uczeń Dawid Iśczinski z klasy 8B zajął III miejsce, za uczniami z Nysy i Brzegu.

 

Gratulujemy naszym uczniom!

Praca Dawida Iśczinskiego z klasy 8B inspirowana słowami Prymasa: “od siebie trzeba wymagać najwięcej”

 

Obrady Komisji Konkursowej – Pani Alicja Świątkowska-Podgórska oraz Pani Bernadeta Orlikowska


Weź POZYTYW-kę – inicjatywa młodzieżowa

Weź POZYTYW-kę to inicjatywa zorganizowana przez młodzież pod opieką Hufca Pracy w Opolu w związku z przypadającym na 23 lutego Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją.

Depresja to trudny temat, który jest przez wiele osób bardzo lekceważony. W związku z tempem życia, coraz to nowymi wyzwaniami oraz zmianami, jakie wymusza na nas środowisko, zapada na nią coraz więcej osób. Niestety wiek nie ma tu żadnego znaczenia, a depresja może przyjść do każdego z nas. Warto wiedzieć jak pomóc osobom zmagającym się z tą chorobą i jak przeciwdziałać stanom depresyjnym. Wychowawcy hufca przeprowadzili zajęcia warsztatowe pod nazwą „Oswoić smutek”, na których młodzież przedstawiła pomysł inicjatywy. Uczestnicy aktywnie wyszukiwali cytatów motywujących. Młodzież stacjonarnie uczestnicząca w zajęciach w naszej szkole spisała, wydrukowała i zalaminowała zgromadzony materiał na zajęciach wychowawczych.

POZYTYW-ki zostały przekazane do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, gdzie każdy czytelnik będzie mógł ją otrzymać, a następnie włożyć do portfela, kalendarza lub ulubionej książki. Wszystkim życzymy samych pozytywnych myśli.


Zbieramy niepotrzebne ozdoby świąteczne

Coraz bliżej Święta! Rada Młodzieży Hufca Pracy w Opolu organizuje zbiórkę ozdób świątecznych, które przy współpracy z Pracownią Dekoracyjną The Blossom dostaną nowe życie i będą cieszyć mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz Domów Dziecka. Przydadzą się bombki, świeczki, szyszki, świąteczne kokardki, a nawet robione na drutach szaliki. Wszystkie te rzeczy można przynosić do Hufca Pracy w Opolu mieszczącego się w ZSB do piątku 4 grudnia. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję – warto na Święta sprawić uśmiech na czyjejś twarzy, nawet takim symbolicznym gestem.


Konkurs “Europa da się lubić”

W ostatnich kilku dniach wśród młodzieży czuć dreszcz emocji. Uczniowie naszej szkoły będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu, w kilku grupach wiekowych, wzięli udział w quizach, dotyczących Unii Europejskiej.

Jak co roku rywalizacja dotyczyła tego, kto będzie reprezentował hufiec na wojewódzkim szczeblu konkursowym. W teście młodzież zmierzyła się z zadaniami, dotyczącymi podstawowych informacji o Unii Europejskiej, etapów jej rozszerzania, znajomości instytucji, spraw politycznych, społecznych oraz geografii i ciekawostek. Takie konkursy są dla młodych osób bardzo emocjonującym przeżyciem, ale także łatwym sposobem do zgłębiania wiedzy.
Niestety w związku z trwającą pandemią, eliminacje mogły odbyć się jedynie zdalnie. Wychowawcy udostępnili młodzieży pytania testowe, na które uczestnicy musieli odpowiedzieć i odesłać w określonym czasie.  Poziom był bardzo wyrównany a jedynie pojedyncze punkty dzieliły kolejne miejsca. Spośród najszybciej nadesłanych poprawnie wypełnionych testów, wyłoniono reprezentanta do konkursu wojewódzkiego.
Serdecznie gratulujemy a wszystkim pozostałym dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do wspólnej zabawy w kolejnych konkursach.


Dzień Nauczyciela

W dniu 14 października celebrujemy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. W Polsce obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w Europie ministerstwem edukacji.

To ważne święto dla nauczycieli, wychowawców a także dla uczniów. Nauczyciel nie jest zawodem. To rodzaj powołania, aby być przewodnikiem dla młodego człowieka, który poznaje świat. W dobie trwającej pandemii zawód nauczyciela zyskuje na prestiżu. Odpowiedzialność za zdrowie i życie młodzieży podczas nauki spoczywa właśnie na nauczycielach i wychowawcach. Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcami oraz nauczycielami świętowali 13 października br. Dla każdego z wychowawców i nauczycieli uczestnicy wykonali kartki okolicznościowe wraz ze słodkim lizakiem oraz ciepłe słowa wdzięczności za okazywane serce, pomoc i empatię, nierzadko w trudnych chwilach zwątpienia. W obecnej sytuacji wszystkim a przede wszystkim nauczycielom należy życzyć zdrowia.


Dart

Dart jest grą towarzyską, która łączy pokolenia. Gra w nią młodzież oraz starsze osoby.  Zasady są zależne od rodzaju gry lub indywidualnych ustaleń. Z uwagi na ograniczenia jakie niosą obecne czasy, postanowiliśmy w wąskim gronie  uczniów klasy 1E będących pod opieką Hufca Pracy w Opolu zorganizować mini-rozgrywki.

Młodzież ochoczo i z dużym zaangażowaniem przystąpiła do sportowej rywalizacji. Z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, na początku zostały ustalone zasady bezpieczeństwa.  Następnie każdy oddawał po trzy rzuty do tarczy, próbując ustrzelić rzutką jak największą ilość punktów, która była odejmowana z limitu 300 punktów.  Osoba, która najszybciej zmniejszyła pule punktów z 300 punktów do 0 wygrywała.  Młodzież z zaangażowaniem przystąpiła do rozgrywki, aby w efekcie wyłonić najlepszego zawodnika. Uczestnicy w trakcie gry uczyli się zdrowej rywalizacji w duchu fair play/ Gra przyniosła wiele pozytywnych emocji.  Podczas gdy jeden uczestnik rzucał rzutkami do tarczy, reszta obserwowała go z cichą nadzieją na niski wynik punktów na tarczy. Gra przyniosła uczestnikom dużo śmiechu i radości. Wiele osób po zakończeniu gry pytało, kiedy będą kolejne rozgrywki klasowe lub nawet turniej miedzy klasami. Po zabawie na graczy czekał słodki poczęstunek.


Podziel się roślinką

Rośliny to dar życia, dlatego wszyscy wiemy, że należy o nie dbać. Powinny znaleźć się w każdym domu, aby poprawić jakość powietrza, co wpłynie na lepsze samopoczucie mieszkańców. Mając to na uwadze, młodzież szkolna będąca pod opieką Hufca Pracy w Opolu, postanowiła kontynuować współpracę z Filią nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która prowadzi „Okno życia dla roślin”.

Uczestnicy od początku roku szkolnego 2020/2021 gromadzili kwiaty, których w domach mieli za dużo i mogli się nimi podzielić lub takie, których ktoś już nie chciał, czy z różnych względów nie mógł się nimi zajmować. Opieka nad roślinami kształtuje pozytywne postawy wśród młodzieży a także rozwija ich samodyscyplinę. Kształtowanie kompetencji społecznych w młodym wieku jest celem priorytetowym. Dlatego zaangażowanie się w działania prospołeczne daje młodzieży poczucie realizacji, akceptacji i możliwość współuczestnictwa w dobru społecznym. Akcja wymiany roślin cieszy się w Opolu dużym zainteresowaniem, dlatego mamy nadzieję, że przekazane rośliny szybko znajdą przyjazny dom u kogoś z mieszkańców. Więcej informacji o prowadzonej akcji można znaleźć na Facebooku Hufca Pracy w Opolu i Fili nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Integracja na sportowo

W dniu 08.10. podczas słonecznego popołudnia, uczniowie naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy w Opolu wybrali się wraz z wychowawcami na Lodowisko Toropol, aby poszukać namiastki zimowego szaleństwa. Młodzież miała okazję przekonać się, że jazda na łyżwach to ciekawa forma aktywnego spędzania wolnego czasu, świetna zabawa oraz okazja do integracji i przeżycia niezapomnianych wrażeń.

Ponadto wyjście miało na celu promowanie aktywności fizycznej, która wpływa pozytywnie na poprawę zdrowia i kondycji, ale też pozwala utrzymać dobrą formę psychiczną, co w obecnym czasie ma bardzo istotne znaczenie. Mimo, że nie obyło się bez drobnych upadków, zabawa była przednia. Uczestnicy podczas gier i zabaw na lodzie, ćwiczyli swoje umiejętności oraz szlifowali technikę jazdy na łyżwach. Zachowywali się przy tym w sposób kulturalny i zdyscyplinowany, zwracając jednocześnie uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników tafli lodowiska. Podczas zajęć młodzież miała również okazję przyjrzeć się jak wygląda profesjonalny trening jazdy figurowej prowadzony już od najmłodszych lat. Niektórzy uczestnicy ze zdumieniem przyglądali się umiejętnościom prezentowanym przez swoich młodszych kolegów. Wszystkim dopisywał dobry humor, a wspólne spędzenie czasu okazało się świetną odskocznią od szkolnej codzienności.


2bG na wycieczce

Młodzież 2 klasy Branżowej Szkoły I stopnia wraz z wychowawcą Hufca Pracy w Opolu w dniu 7 października zorganizowała wyjście integracyjne. Dzień ten składał się z dwóch części.

Pierwszą z nich było wyjście do kina na popularny ostatnimi czasy film pt. „25 lat niewinności Tomka Komendy”, który wywołał wśród uczestników wiele skrajnych emocji. Długo po zakończonym seansie trwała dyskusja wśród młodzieży na temat traktowania osadzonych, a także wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Forum dyskusyjne młodzież przeniosła na Wzgórze Uniwersyteckie, gdzie w okolicznościach przyrody dokończona została rozmowa, której konkluzją była niesprawiedliwość panująca na świecie. Film stał się przestrogą dla młodzieży, ale także symbolem wsparcia, przyjaźni i bezwzględnej miłości rodzicielskiej. Zrozumiała,  jak ważne w życiu są wartości rodzinne, a także wiara i dążenie do celu.Następnie rozpoczęła się trasa pieszej wycieczki, która obejmowała zabytki architektury miasta Opola. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i wspomnieniami na temat danych miejsc lub wspólnie wyszukiwali najważniejsze informacje na ich temat w Internecie. Spacer rozpoczęto od Zamku Górnego, następnie grupa udała się na Rynek, by podziwiać architekturę i historię Opolskiego Ratusza. Pozostałą część zwiedzania zaplanowano zgodnie z polecanymi miejscami w programie „Zakochaj się w Polce” odcinek o Opolu. Podczas wycieczki nie zabrakło takich miejsc jak mury obronne, Staw Zamkowy, Wieża Piastowska czy Opolska Młynówka.Zwiedzanie zakończyło się przy pięknie odrestaurowanym Dworcu Głównym PKP, skąd młodzież dalej ruszyła w podróż,  jednak każdy w kierunku swojego miejsca zamieszkania.


Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy obchodzony jest 2 października w wielu krajach. Celem jest szerzenie idei życia bez przemocy, a także umacnianie pokoju i wzrostu tolerancji w społeczeństwie.

Zwrócenie uwagi uczestników na problemy przemocowe w obecnych czasach jest obowiązkiem każdego dorosłego człowieka, a zwłaszcza wychowawców.

Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach. Z zaangażowaniem prowadzili dyskusję na temat form przemocy oraz jej prewencji. Wychowawca zapoznał młodzież z ośrodkami pomocowymi a także uświadomił, że każda forma przemocy to przestępstwo, za które grożą odpowiednie sankcje karne. Na koniec zajęć młodzież przygotowała Kodeks Dobrego Ucznia w formie mapy myśli. Wypisali w nim zachowania, które powinny być udziałem każdego człowieka.


Dzień Chłopaka

Od wielu lat w Polsce  30 września przypada dzień chłopaka. Święto to chętnie obchodzone jest przez młodzież szkolną. Nie od dziś wiadomo, że przez żołądek do serca. Dlatego uczennice naszej szkoły będące pod opieką Hufca Pracy postanowiły iść tym tropem i w tym roku w dzień chłopaka uraczyć swoich kolegów miłym, smacznym poczęstunkiem. Z racji na obostrzenia sanitarne przygotowanie posiłków własnoręcznie było niemożliwe, dlatego też każdy z Panów otrzymał małe „co nieco” zapakowane wprost z restauracji. Uczennice przygotowały salę, a następnie zasiadły do wspólnego posiłku z kolegami. Wspólne spożywanie posiłków integruje grupę, a czas spędzony przy stole pozwala nawiązywać bliższe relacje koleżeńskie. Uśmiech na twarzach Panów był najlepszym dowodem na to, że dziewczyny spisały się na medal.

Wszystkim Panom małym i dużym życzymy samych smacznych dni!


Paintball dla absolwentów

Koordynujący działalność Klubu Absolwenta przy Hufcu Pracy w Opolu Robert Gąsienica zaprosił chętnych na wspólne spotkanie. Z racji obowiązującego w Polsce stanu epidemii i zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, udało się zorganizować spotkanie na świeżym powietrzu. 26 września absolwenci Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 zebrali się na polu Paintball Club Opole, gdzie rozegrali zaciekły bój paintballowy. Po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami oraz procedurami bezpieczeństwa, uczestnicy przebrali się w uniformy i rozpoczęli zabawę. Pasjonująca rozgrywka polegała na zdobyciu bazy drużyny przeciwnej. W tym celu zawodnicy musieli opracować wspólną taktykę i ramię w ramię, chroniąc siebie nawzajem, dążyć do zwycięstwa swojej drużyny. Wymagająca rozgrywka sprawiła uczestnikom wiele radości, a przede wszystkim pozwoliła na integrację jej uczestników i ćwiczyła koordynację oko-ręka. Wskazała ponadto na alternatywę w spędzaniu wolnego czasu. Po przeszło dwóch godzinach skradania się i czołgania wśród drzew, krzewów i wielu taktycznych przeszkód, nadszedł koniec wspólnej walki. Tutaj jednak nie było wygranych i przegranych – liczyła się wspólna zabawa i wskazanie na wartość grupy przyjaciół i zalety dobrej kondycji fizycznej. Po trudach wysiłku absolwenci zostali zaproszeni na wspólny posiłek regeneracyjny, w trakcie którego wspominali czasy szkolne, chwalili się swoimi osiągnięciami i szczerze dziękowali wychowawcy Hufca Pracy w Opolu za pamięć i zaproszenie.


Wyjścia integracyjne do kina Helios w Opolu

24 i 25 września uczniowie naszej szkoły, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i branżowej szkoły I stopnia będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu wybrali się wraz z wychowawcami, w ramach wyjścia integracyjnego, na seanse filmowe do Kina Helios w Opolu. Drugi semestr poprzedniego roku szkolnego, który odbywał się jedynie poprzez edukację zdalną, sprawił, że poprzednio nawiązane relacje koleżeńskie uległy rozluźnieniu. Stąd też zasadnym było odbudowanie poczucia jedności i wspólnoty grupowej, na co młodzież przystała z dużą ochotą. Wyjście odbyło się zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, a młodzież bez problemu dostosowała się do panujących obostrzeń, obowiązujących na terenie kina. Jeden z obejrzanych filmów przedstawiał historię niesłusznie skazanego bohatera, który mimo niewinności spędził w izolacji długie lata, żyjąc w poczuciu krzywdy, żalu oraz ogromnej niesprawiedliwości. Historia ta niesie przesłanie, że nigdy nie należy się poddawać i trzeba walczyć do końca o siebie i swoich bliskich. W filmie ukazane zostały również cenne w dzisiejszych czasach wartości takie jak wiara, rodzina i przyjaźń. Po zakończonym seansie uczestnicy poruszeni losem głównego bohatera, żywo dyskutowali na temat przebiegu wydarzeń.



Po wielu dniach ciszy i pustych korytarzy, 16, 17 i 18 czerwca można było nareszcie zauważyć uśmiechnięte buzie uczniów, którzy przyjechali na egzamin ósmoklasisty. Jak co roku egzamin ten to dla młodych ludzi ważne wydarzenie.

W tym roku epidemia zdominowała wiele dziedzin życia codziennego. Egzaminy odbywają się w nietypowym terminie i warunkach. Wszelkie standardy bezpieczeństwa zostały zachowane, zgodnie z wytycznymi. Dzieci wchodziły do szkoły różnymi wejściami, a szkolne ławki zostały ułożone w dużych odstępach na sali gimnastycznej. Uczestnicy zostali wcześniej zapoznani z procedurami, które mają zapewnić im i kadrze wychowawczej bezpieczeństwo.

Wszystkim naszym uczestnikom życzymy samych poprawnych odpowiedzi!


Dzień Kobiet

W kalendarzu Dzień Kobiet jest ważnym świętem. Tego dnia panowie w wyjątkowy sposób honorują kobiety i obdarowują je kwiatami czy symbolicznym upominkiem.

Jak co roku męska część młodzieży opolskiego hufca przygotowała okolicznościowe kartki, składała życzenia i wręczała kwiaty, aby wspólnie z kobietami celebrować to urocze święto.


Turniej e-sportowy

Przez dwa miesiące uczestnicy Hufca Pracy w Opolu rywalizowali ze sobą w meczach piłki nożnej na wirtualnych boiskach w IV Hufcowym Turnieju E-sportowym. 28 zawodników rozgrywało swoje pojedynki na konsoli XBox360® pod czujnym okiem wychowawcy – sędziego turnieju. Zaciekłe rozgrywki z poszanowaniem zasad zdrowej rywalizacji fair-play pozwoliły wyłonić ćwierćfinalistów, następnie półfinalistów i finalistów. Każdy kolejny mecz dostarczał uczestnikom coraz większych emocji i przybliżał do upragnionego zwycięstwa. Uczestnicy walczyli do ostatniego gwizdka, a nierzadko o wygranej decydowała dogrywka i rzuty karne. Rozgrywki były świetną okazją do integracji uczestników, a co najważniejsze, dostarczyły niezapomnianych wrażeń i rozrywki pozalekcyjnej.

W wielkim finale, który odbył się 23 stycznia, Kamil Kelmel pokonał Dominika Lempkę. Trzecie miejsce zajął Daniel Szil. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, medale okolicznościowe oraz pamiątkowe dyplomy.


Wigilia

W dniu 17 grudnia 2019 r. , przy pięknie nakrytym stole, społeczność opolskiego Hufca Pracy zorganizowała spotkanie opłatkowe, aby wspólnie celebrować nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

To uroczyste spotkanie zaszczycili swoją obecnością znamienici goście. Z radością witaliśmy panią Joannę Wnuk – dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu, Violettę Szczepkowską – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, pana Dariusza Medolińskiego – Komendanta Wojewódzkiego OWK OHP, panią wicedyrektor Reginę Wasilewską, panią wicedyrektor Izabellę Pietkun-Greber, pana wicedyrektora Wojciecha Piernikarskiego, panią Ewę Tulej – doradcę zawodowego ZSB, pana Krzysztofa Warchała – kierownika szkolenia praktycznego, pana Rafała Krawca oraz księdza Grzegorza, który poświęcił opłatki. Gościliśmy również zaprzyjaźnionych od lat pracodawców państwa Marię, Sylwestra i Piotra Polewiaków. Po wysłuchaniu świątecznego przedstawienia w wykonaniu uczestników hufca, przełamaniu się opłatkiem, wszyscy zostali poczęstowani potrawami wigilijnymi, przygotowanymi przez naszych uczestników pod czujnym okiem pana Piotra Polewiaka. Na stole pojawiły się również świąteczne ciasta, które przygotowali sami uczestnicy i ich rodzice. Przy wspólnym stole, przy dźwiękach pięknych kolęd i zapachu choinek, spotkanie w gronie życzliwych przyjaciół, pozwoliło choć na chwilę zatrzymać się i poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Podczas tego ciepłego i pełnego uroku spotkania, pan Komendant Dariusz Medoliński, przekazał dwóm uczestniczkom upominki, w ramach projektu realizowanego przez Komendę Główną pn. „Życie jest cudem-Święta Bożego Narodzenia w rodzinie OHP”. Zbudowani magią i atmosferą już świąteczną , z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, wszystkich Państwu życzymy wszelkiej pomyślności i samych radosnych i szczęśliwych chwil w Nowym 2020 Roku.


Podsumowanie polsko-litewskiej wymiany

7 lipca w Hotelu Mercure w Opolu odbył się wernisaż wystawy, prezentującej prace artystyczne uczestników polsko-litewskiej wymiany młodzieży, realizowanej przez młodzież z Hufca Pracy w Opolu oraz Gimnazjum im. Stanisława Moniuszko w Kowalczukach.

Wystawa jest efektem tygodniowych warsztatów artystycznych zorganizowanych pod okiem specjalisty p. Andrzeja Sznejwejsa – Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, dofinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W czasie warsztatów młodzież poznała teorię dotyczącą barw oraz różnorodnych technik, które zostały w sposób praktyczny wykorzystane podczas zajęć z artystą plastykiem.

Młodzież szukała swojego sposobu na stworzenie własnych dzieł. Podczas analizy prac młodzież odkryła, że litewskie spojrzenie na Polskę jest bardziej romantyczne- malarskie, natomiast spojrzenie młodzieży polskiej jest bardzo współczesne-fotograficzne.

Różnice w postrzeganiu świata obie grupy postanowiły połączyć w jedno, tworząc fotografie i zmieniając je w rzeczywistość malarską z zastosowanie techniki malarskich make up’ów, prezentowanych na wspomnianej wystawie. Artystyczna wrażliwość uczestników zostanie też zaprezentowana w katalogu sztuki na etapie upowszechniania projektu.

Po prezentacji własnej twórczości młodzież podsumowała wspólnie spędzony czas w formie nauki nieformalnej i międzykulturowej, wypełniła ankiety ewaluacyjne oceniając po kolei wszystkie elementy polsko-litewskiej wymiany oraz osiągnięcie założonego celu i czego się nauczyła.

Podążając w Krakowie litewskimi śladami obie grupy nauczyły się rozumieć wspólną historię i utwierdziły w tym, że sztuka jest ponadczasowa.Lekcja muzealna „Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich przybliżyła młodzieży epokę krakowskiej bohemy artystycznej przełomu XIX/XX wieku i sylwetki takich artystów jak Jan Bułhak czy Mikołaj Ciurlionis w Polsce i na Litwie, którymi inspirowała się młodzież podczas tworzenia własnych prac w trakcie wymiany.

Spędzając aktywnie czas uczestnicy integrowali się i w tym co stworzyli odkrywali wspólną tożsamość. Wieczorek polski był okazją do prezentacji historii Polski w kontekście współistnienia obu narodów w rocznicę podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.

Polska młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w wieczorku litewskim i przez chwilę poczuć się Litwinem, śpiewając wspólnie hymn litewski na pamiątkę koronacji króla Mendoga.
Wszystkie te wydarzenia zostały wypromowane w grupie założonej przez uczestników na profilu społecznościowym Facebook. Polska i litewska grupa rozstała się żałując, że projekt dobiegł końca, ale z obietnicą dalszych wspólnych działań w kolejnym roku.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


Polsko-litewskie warsztaty artystyczne w Opolu

Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu wspólnie z grupą litewskich uczniów z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszko z Kowalczuk (Kalveliai) od 30 czerwca 2019r. biorą udział w polsko-litewskiej wymianie w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, sfinansowanego ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Polska grupa bardzo ciepło i miło przyjęła młodzież z Litwy w Opolu. Od momentu pierwszych zajęć integracyjnych dały się zauważyć pozytywne relacje między partnerami. Młodzież uczyła się swoich imion, wzajemnie przeprowadzała wywiady aby poznać kolegę z kraju sąsiedzkiego, który jest im znany z lekcji historii, geografii oraz języka polskiego.


Pierwsze zajęcia stanowiły też doskonałą bazę do rozmów o stereotypach i uprzedzeniach a także trudnej historii obu krajów. Gospodarze próbowali się dowiedzieć „Co Litwini myślą o Polakach” a goście „Co Polacy myślą o Litwinach”. Po prezentacji plansz, na których młodzież wypisywała cechy każdego narodu wywiązała się bardzo sympatyczna dyskusja na temat tego, że łączy nas wiele, a stereotypy i uprzedzenia wynikają najczęściej z niewiedzy na temat sąsiada. Wspólne rozmowy polsko – litewskie to doskonała baza do wzajemnego poznania życia i twórczości artystów, którzy tworząc sztukę stają się uniwersalni dla obu krajów, ponieważ prawdziwa sztuka nie zna granic i uprzedzeń. Poprzez sztukę buduje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka i postrzeganie świata, a tym samym nasza tożsamość, która jak sztuka może być europejska i bez granic, czego młodzież zainspirowana malarstwem i fotografią będzie szukać w sobie albo w uniwersalnych wartościach.

Grupy jeszcze przed wymianą w swoich krajach przygotowały się do artystycznego projektu o sztuce i tożsamości polskiej i litewskiej. Zapoznali się z dziełami takich malarzy i fotografików jak: Mikołaj Ciurlionis, Ferdynard Ruszczyc, Anna Krepsztul czy Jan Bułhak, których twórczość utożsamiana jest z Polską i Litwą.
W czasie realizacji polsko-litewskich warsztatów w Opolu od pierwszych zajęć poszukują inspiracji do stworzenia polsko – litewskiego katalogu sztuki, który będzie zawierał ich widzenie świata, być może różne od tego, jakimi widzieli go litewscy i polscy artyści przełomu XIX i XX wieku. Dyskutowali nad szatą graficzną katalogu sztuki, czy wykonać go w formie nowoczesnej czy pozostać w konwencji malarstwa klasycznego. Młodzież chętnie się dzieliła zadaniami i omawiała wspólne działania.

Aby zmierzyć się z malarsko-fotograficznymi zadaniami obie grupy musiały poznać nieco teorii sztuki. Malarstwo młodzież poznawała zarówno podczas prezentacji o Mikołaju Ciurlionisie, przygotowanej przez uczniów litewskich jak i na zajęciach w Muzeum Śląska Opolskiego.

Wiedza o teorii barw, perspektywie powietrznej, linearnej kompozycji i kadrowaniu została wykorzystana przez młodzież podczas zajęć fotograficznych pod kierunkiem pana Andrzeja Sznejwejsa, artysty plastyka i Prezesa Związku Artystów Plastyków w Opolu. Umiejętność kadrowania obrazu jest ważna zarówno w malarstwie jak i fotografii co młodzież sama mogła ocenić podczas zajęć, na których analizowała swoje pierwsze prace.

Podczas zadań praktycznych na terenie miasta Opola młodzież szukała cech tożsamości Europejczyka, poprzez fotografowanie poznawała historię miasta oraz miejsca i osoby związane z kulturą i sztuką Opola. Ciekawą formą zwiedzania miasta Opola była gra miejska, którą przygotowała sama młodzież i wzięła w niej aktywny udział w grupach mieszanych narodowo.

W czasie trwania wymiany polsko-litewskiej w dniach od 01.07 do 07.07.2019r. podczas aktywnych zajęć w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach pod okiem fachowców obie grupy uczyły się malowania opolskich wzorów na wykonanych przez siebie zakładkach, a uczniowie litewscy pokazali polskim uczestnikom ludowe ornamenty Litwy.

Obie grupy spróbowały sił w miniaturowych szkicach i akwarelach z natury podczas zwiedzania skansenu Wsi Opolskiej. Ważnym elementem łączącym oba kraje jest okrągła rocznica podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów, których historię młodzież pozna podczas spaceru po litewskich śladach w Krakowie z wykorzystaniem opracowania „Litewski Kraków” autorstwa dr Kamila Peceli.

Do końca projektu jeszcze wiele pracy i wrażeń, ale wszyscy są pozytywnie „zakręceni” i bardzo lubią uczyć się poprzez edukację nieformalną.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


 

Dzień Kobiet z Budowlanką i Hufcem Pracy

Uczniowie 7a: Kewin Lalik, Łukasz Linder i Ralf Kosok podczas zajęć prowadzonych przez wychowawcę hufca – Roberta Mielcarka –  z materiałów prasowych, fotograficznych i literackich, przygotowali wystawę dotyczącą praw kobiet oraz słodkie upominki dla żeńskiej części grona pedagogicznego, wychowawczyń hufca i personelu szkolnego.

Kobieta jako matka, żona, jako obiekt westchnień, muza poetów, malarzy, literatów to archetypy utrwalone w naszej kulturze przez tysiąclecia.

Gimnazjaliści przygotowali wystawę, a w dniu święta w towarzystwie męskiej części wychowawców składają żeńskiej części kwiaty i życzenia.


III Turniej E-sportowy

Ruszyły kolejne rozgrywki FIFA17 na konsoli XBOX360. O miano zwycięzcy i nagrody rzeczowe walczy 28 zawodników z klas szkoły podstawowej i branżowej – młodzieży będącej pod opieką Hufca Pracy w Opolu.

Rozstrzygnięcie już za dwa tygodnie!


Na Targach EDU Opole 2019

5 i 6 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwały Targi Edukacyjne EDU Opole. Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy reprezentowali wychowawcy wraz z uczestnikami opolskiego Hufca Pracy – uczniami klasy 8c PSP dla Dorosłych oraz 1e Branżowej Szkoły I stopnia. Przez dwa dni młodzież zachęcała odwiedzających Targi do uzupełnienia wykształcenia w strukturach OHP i nauki w Zespole Szkół Budowlanych im Papieża Jana Pawła II w Opolu. Młodzi ludzie, od 15. roku życia, mogą ukończyć szkołę podstawową lub branżową szkołę I stopnia i zdobyć kwalifikacje zawodowe w obranym wcześniej kierunku kształcenia, uzyskując przy tym szerokie wsparcie opiekuńczo-wychowawcze. Uczniowie, oprócz rozdawania ulotek informacyjnych, opowiadali zainteresowanym o możliwościach, jakie młodzieży stwarzają wychowawcy poprzez oddziaływanie pedagogiczne, organizację kół zainteresowań, imprez kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych i ciekawych wycieczek dydaktycznych.

———————————————————————————————————————-

 

 

Przewiń na górę
Skip to content