sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Dzieje się…

Profilaktyka nowotworowa – zajęcia ze specjalistą

Listopad jest miesiącem profilaktyki nowotworowej dedykowanym szczególnie panom. Z tego powodu 22 i 25 listopada 2022 roku Hufiec Pracy w Opolu zorganizował dla uczniów naszej szkoły dwugodzinne warsztaty ze specjalistą z zakresu prewencji, wykrywania i leczenia chorób wenerycznych oraz nowotworowych.


 

Zajęcia pływackie

Aby jesienią utrzymać wysoką formę fizyczną i dobre samopoczucie zaleca się, żeby zajęcia wychowania fizycznego młodzieży odbywały się nie tylko na sali gimnastycznej. Ponieważ uczestnicy Hufca Pracy w Opolu każdą porę roku spędzają aktywnie, tym razem nie było inaczej. Młodzież razem z wychowawcami zorganizowała wyjście na krytą pływalnię „Akwarium” w Opolu. Zajęcia na basenie połączone z nauką pływania korzystnie wpływają na rozwój, zdrowie i sprawność młodego człowieka. Podczas zajęć uczestnicy doskonalili swoje umiejętności pływackie. Oprócz zajęć praktycznych, młodzież poznała również w teorii pozytywne aspekty aktywności w wodzie.


 

Aktywna Jesień – konkurs fotograficzny

Jesień jest piękną porą roku, która otuliła nas swoimi kolorami: czerwienią, żółcią, brązem. Malownicze scenerie mogą zainspirować uczestników do stworzenia małych dzieł sztuki – fotografii, które przedstawiają piękno natury i dynamicznie spędzony czas. Hufiec Pracy zmotywował uczniów do uchwycenia pięknych chwil i ogłosił konkurs “Aktywna Jesień”.

Nadesłano wiele prac konkursowych. W poniedziałek, 14 listopada 2022 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wybór najlepszych fotografii był bardzo trudny, ponieważ zdjęcia były różnorodne i na wysokim poziomie. Każdej z fotografii jury poświęciło dłuższą chwilę. Wybór był trudny. Komisja wyłoniła 3 pierwsze miejsca oraz przyznała 4 wyróżnienia. Konkurs pozwolił uczestnikom wykazać się w dziedzinie, w której  na co dzień nie pracują profesjonalnie.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

104 lata minęły od najważniejszego dla Polaków dnia Odzyskania Niepodległości. Wiele pokoleń pracowało na dzień wolności, którym możemy się cieszyć. Od ponad 100 lat jesteśmy niezależnym
i niepodległym państwem. Mimo upływu czasu patriotyczny duch nadal drzemie wśród obywateli, a w tym wśród młodzieży z naszej szkoły i uczestników Hufca Pracy.

Z inicjatywy Hufca Pracy w Opolu, 11.11.2022, nasi uczniowie wraz z wychowawcą OHP wzięli udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Wraz z wieloma delegacjami, uroczyście złożyli biało-czerwone kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i uczestniczyli w dalszych uroczystościach.

rpt


 

Ogólnopolski Bieg Papieski

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Ochotniczych Hufców Pracy, 15 października 2022 na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny odbył się Bieg Papieski. Został zorganizowany w przeddzień obchodów dnia Papieskiego, który 2022 roku przebiega po nazwą „Blask Prawdy”. Bieg odbywał się w intencji pokoju w Ukrainie.

Rozpoczął się w Porębie przy Domu Opieki im. E. Bojanowskiego ul. Wiejska 28 a zakończył przy Ołtarzu Papieskim. W tym miejscu 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny. Jest to jedyne miejsce pobytu Ojca Św. Jana Pawła II na ziemi opolskiej. O historycznych chwilach opowiadał duszpasterz OHP na Opolszczyźnie ks. Jarosław Staniszewski. W biegu wzięło udział 200 osób, w tym 35 uczniów naszej szkoły, którym Hufiec Pracy zapewnił bezpłatny transport. Na mecie wszyscy uczestnicy biegu otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo uczestnicy, którzy przybiegli oraz przymaszerowali pierwsi na metę otrzymali nagrody.

Po biegu wszyscy udaliśmy się pod pomnik papieża, złożyliśmy kwiaty, pomodliliśmy się i odśpiewaliśmy „Barkę”. Dzięki uprzejmości Ojców Franciszkanów, którzy są gospodarzami miejsca, w ogrodzie przed Domem Pielgrzyma, odbył się wspólny posiłek wszystkich uczestników biegu, który był ostatnim punktem przedsięwzięcia. Sanktuarium Góra św. Anny to niezwykłe miejsce na mapie Opolszczyzny i jego atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom, ponieważ cała impreza przebiegła w radosnej i życzliwej atmosferze.


 

Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Potocznie nazywane Świętem Nauczyciela jest okazją do refleksji nad pracą i poświęceniem w kształtowaniu młodych ludzi, którzy potrzebują wskazówek do wejścia w dorosłość. Polska noblistka, poetka Wisława Szymborska, mawiała żartobliwie, że „chwilami życie bywa znośne”. Podobnie jak w szkole. Zarówno życie nauczyciela jak i ucznia nie jest usłane różami i choć zdarzają się w nim bardzo przyjemne chwile, to jednak codzienność jest mozolna, a efektów z reguły można oczekiwać po wielu latach, kiedy młody człowiek opuści mury szkolne i zacznie samodzielną egzystencję. Ten ważny dzień uczniowie i uczestnicy Hufca Pracy w Opolu uczcili wykonanymi własnoręcznie kartkami z życzeniami oraz słodkimi upominkami dla nauczycieli, kadry wychowawczej oraz personelu pomocniczego szkoły.


 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października.

Z okazji tego dnia wychowawcy Hufca Pracy w Opolu postanowili zrealizować zajęcia mające na celu promocję zdrowia psychicznego i uświadamianie młodzieży w zakresie higieny psychicznej. Po krótkiej dyskusji na temat ważności profilaktyki zdrowia psychicznego wśród młodzieży przeprowadzono ćwiczenia warsztatowe mające na celu zwiększenie samooceny uczestników poprzez wymianę komplementów i pozytywnych atrybucji. Następnie młodzież przystąpiła do rozwiązywania kart pracy, na których były zadania przywołujące pozytywne cechy osoby wypełniającej kartę. Znalazły się również zadania dotyczące zrozumienia własnego nastroju. Tego rodzaju ćwiczenia mają na celu wzbudzanie i przywoływanie wśród młodzieży ich mocnych stron. Praktykowanie wdzięczności oraz świadomość swoich mocnych stron może być czynnikiem chroniącym przed rozwojem zaburzeń psychicznych. Takie umiejętności przydają się również w radzeniu sobie w chwilach nasilonego stresu. Zajęcia zostały podsumowane dyskusją i powtórzeniem najważniejszych praktyk związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego i jego higieną. Aktywność fizyczna, pielęgnowanie relacji społecznych, umiejętne planowanie pracy i odpoczynku, rozwój zainteresowań, dobra dieta i sen to podstawy utrzymania naszych nastrojów na satysfakcjonującym nas poziomie.


 

Dzień Drzewa

Dzień Drzewa przypada na 10 października. Jest to dzień, który ma uświadamiać ludzi, że przyroda pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Niestety drzewa znikają w znacznie szybszym tempie, niż są sadzone. W ostatnich latach najbardziej cierpiące kraje z tego powodu to Demokratyczna Republika Konga, Indonezja, Kolumbia i Brazylia. Proces wycinania lasów jest napędzany przez rolnictwo, rozwój infrastruktury i pożary, które w ostatnim czasie występują coraz częściej. Warto zaznaczyć, że drzewa są powiązane z szeregiem korzyści – lepszą jakością powietrza, zrównoważoną temperaturą, redukcją hałasu, czy ograniczonymi skutkami nawałnic. Poza tym są schronieniem dla bardzo dużej ilości zwierząt. Dzień Drzewa w Polsce odbywa się systematycznie od 2003 roku. Jest to pora, gdzie tworzy się społeczne inicjatywy oraz angażuje ludzi do podejmowania różnorodnych działań związanych z drzewami i środowiskiem. Uczniowie naszej szkoły po opieką Hufca Pracy stworzyli plakaty mające na celu kształtować odpowiednie postawy wobec przyrody oraz upamiętnić nieformalne święto, włączając w nie kolejne pokolenia. Przed ich wykonaniem nauczycielka biologii przeprowadziła pogadankę, która miała wywołać refleksję o pożyteczności drzew i dbaniu o nie. W przyszłym roku Hufiec Pracy w Opolu postara się aktywnie włączyć w ten dzień, sadząc drzewa w mieście.


 

 

Zajęcia w Policyjnej Izbie Dziecka

3 października 2022 roku uczniowie klas 7 i 8 wraz z wychowawcami Hufca Pracy wybrali się do Policyjnej Izby Dziecka. Policyjne Izby Dziecka to placówki, które powstają z myślą o nieletnich, którzy wchodzą w konflikt z prawem.

Zajęcia rozpoczęły się od podpisania listy przez uczestników oraz opowiedzenia przez funkcjonariuszy, jakie normy należy zachować podczas pobytu w placówce. Następnie został odtworzony film profilaktyczny, nagrany kilka lat temu przez osoby w podobnym wieku do uczestników. Film miał na celu ukazać, że łamiąc prawo jako nastolatek, ma się problemy w dorosłym życiu, ponieważ nie można znaleźć pracy i popada się w złe towarzystwo. Po obejrzeniu filmu policjant przeprowadził pogadankę z wychowankami odnośnie zachowań, które ich zdaniem mogą być atrakcyjne, a inni postrzegają to w bardzo negatywny sposób.  Poza tym zostały podane ciekawostki dotyczące Izby: za co najczęściej trafia się do placówki, jak osoby zachowują się po przybyciu oraz jakie są środki przymusu bezpośredniego. Po omówieniu tych kwestii funkcjonariusz pokazał elementy wyposażenia (pas z kajdankami, kask ochronny, kaftan bezpieczeństwa), których używa się, gdy ktoś stawia czynny opór. Ostatnim elementem wyjścia było zobaczenie wnętrza cel. Surowo urządzone pomieszczenia dla nieletnich, dały uczestnikom sporo do myślenia.


 

Śpiewająco z Nowym Rokiem

Nowy rok kalendarzowy i nowy semestr szkolny uczniowie rozpoczęli śpiewająco. Młodzież pod opieką Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcami udała się do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Na miejscu uczestnicy zapoznali się z historią powstania opolskiego amfiteatru oraz znanego wszystkim Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Każdy spośród zbiorów muzealnych odnalazł swoje ulubione piosenki z dziecinnych lat. Genezy powstawania utworów oraz historie tworzenia klipów wzbudziły w dzieciach dużo różnych emocji. Największą atrakcją okazały się budki studyjne. Każdy mógł się poczuć jak w prawdziwym studiu nagraniowym. Aby stworzyć własną wersję znanego przeboju, należało wybrać utwór, następnie formę podkładu i tonację, a potem już tylko pozostawało zaśpiewać. Nagrane w ten sposób utwory trafiły na skrzynki emailowe uczestników, co będzie dla nich pamiątką na długie lata.


 

Klasa 7 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jesienne słońce za oknem nadal kusi do wakacyjnych marzeń. Uczniom więc ciężko skupić
się na tradycyjnej lekcji, dlatego wychowawca przy współpracy z kierownikiem Fili nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprosił młodzież na lekcje biblioteczną.

Biblioteka to nie tylko książki, ale także obcowanie z kulturą i środowiskiem lokalnym. Twórczość polskich pisarzy nie jest naszej młodzieży obca, jednak nie wszyscy wiedzą, że coraz częściej staje się ona źródłem inspiracji dla współczesnej muzyki rozrywkowej.

Uczniowie klasy 7 na lekcjach języka polskiego poznali już twórczość Juliusza Słowackiego.
W sieci możemy znaleźć kilka tekstów tego autora w muzycznej wersji hip-hopopowej. A ten styl przekazu jest dla naszej młodzież zdecydowanie bardziej przyswajalny.

Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu po za zajęciami teoretycznymi mieli także możliwość skomponowania własnej wersji hip-hopowej do fragmentów Balladyny.

Miniony dzień nie tylko wzbogacił naszych uczestników merytorycznie, ale także pomógł im rozwinąć kreatywne myślenie, umiejętność pracy w grupie, a także ukazał, że nauka nie musi być nudna.


 

 

Pożegnanie absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych

25 czerwca pożegnaliśmy uczniów klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych.

Skromną uroczystość uświetnili swoją obecnością: Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP w Opolu Pan Łukasz Kubica, Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Pani Ewa Zajączkowska, a także nasi partnerzy: Pani Maria Polewiak – przedstawiciel pracodawców i Pani Anna Michalik z Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Pani Dyrektor Violetta Szczepkowska w ciepłych słowach pogratulowała młodzieży, rodzicom i nauczycielom. W szczególny sposób zwróciła się do wychowawców Hufca Pracy w Opolu, którzy na co dzień współpracując z nauczycielami i będąc w stałym kontakcie z młodzieżą, dokonali wspólnego sukcesu w ciężkich czasach ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty i nauczania zdalnego w związku ze stanem epidemii. Wszyscy zdali egzamin wzorowo, teraz zasłużony czas odpoczynku i nabierania sił przed nowymi wyzwaniami i kontynuacją kształcenia w liceum lub branżowej szkole I stopnia.

Udanych wakacji!


 

Warsztaty zdobienia ciast

28 maja 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty zdobienia ciast i pierników, zorganizowane przez Opolską Wojewódzką Komendą OHP, które poprowadziła Pani Irena Zawadzka – twórczyni ludowa ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu. Uczniowie naszej szkoły będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z historią piernikarstwa i ręcznego dekorowania ciast – czynnościami, które coraz częściej wykonywane są przez maszyny przemysłowe.  Pani Irena przybyła do Hufca w pięknym stroju ludowym, zdobionym haftem w opolskie wzory.

Każdy z uczestników otrzymał swój zestaw pierniczków oraz kolorowy lukier do zdobienia. Wszystkie wyroby były uprzednio samodzielnie przygotowane przez prowadzącą zajęcia. Po odpowiednim instruktażu, uczestnicy wraz z Panią Dyrektor, ochoczo przystąpili do pracy, a po dwóch godzinach można było już podziwiać efekty pracy. Zajęcia zawierały również elementy arteterapii, gdzie młodzież mogła ukazać swoje emocje w artystyczny i łagodny sposób. Piątkowe przedpołudnie upłynęło uczestnikom w miłej i edukacyjnej atmosferze, a w powietrzu unosił się piękny korzenny zapach.


 

 

Sukces na konkursie “Inspiracje na życie wg Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

12 kwietnia br. nastąpiło rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego pn. „Inspiracje na życie wg Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego” organizowanego przez Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy. Konkurs został zorganizowany w celu uczczenia 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Miał on również na celu zapoznanie uczniów z historią życia i posługi Prymasa Tysiąclecia oraz zachęcenie do czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego Kardynała.

Młodzież przygotowała w sumie 23 prace. Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło 6 uczniów, którzy na etapie wojewódzkim reprezentowali Hufiec Pracy Opole.

Ocenie prac literackich przewodniczyła Pani Alicja Świątkowska-Podgórska, natomiast ocenie prac fotograficznych przewodniczył Pan Łukasz Kubica.

Biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematyką konkursu, jej poprawność stylistyczną, językową, ortograficzną i interpunkcyjną, najwyżej została ocenia praca ucznia naszej szkoły – Dominika Jasińskiego z klasy 2Bg, który odniósł się do słów Prymasa „Ludzie mówią – ‘czas to pieniądz’. Ja mówię inaczej – ‘czas to miłość’. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa”. Dalsze miejsca na podium zajęli uczniowie z Nysy i Brzegu.

W kategorii prac fotograficznych nasz uczeń Dawid Iśczinski z klasy 8B zajął III miejsce, za uczniami z Nysy i Brzegu.

 

Gratulujemy naszym uczniom!

Praca Dawida Iśczinskiego z klasy 8B inspirowana słowami Prymasa: “od siebie trzeba wymagać najwięcej”

 

Obrady Komisji Konkursowej – Pani Alicja Świątkowska-Podgórska oraz Pani Bernadeta Orlikowska


 

Weź POZYTYW-kę – inicjatywa młodzieżowa

Weź POZYTYW-kę to inicjatywa zorganizowana przez młodzież pod opieką Hufca Pracy w Opolu w związku z przypadającym na 23 lutego Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją.

Depresja to trudny temat, który jest przez wiele osób bardzo lekceważony. W związku z tempem życia, coraz to nowymi wyzwaniami oraz zmianami, jakie wymusza na nas środowisko, zapada na nią coraz więcej osób. Niestety wiek nie ma tu żadnego znaczenia, a depresja może przyjść do każdego z nas. Warto wiedzieć jak pomóc osobom zmagającym się z tą chorobą i jak przeciwdziałać stanom depresyjnym. Wychowawcy hufca przeprowadzili zajęcia warsztatowe pod nazwą „Oswoić smutek”, na których młodzież przedstawiła pomysł inicjatywy. Uczestnicy aktywnie wyszukiwali cytatów motywujących. Młodzież stacjonarnie uczestnicząca w zajęciach w naszej szkole spisała, wydrukowała i zalaminowała zgromadzony materiał na zajęciach wychowawczych.

POZYTYW-ki zostały przekazane do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, gdzie każdy czytelnik będzie mógł ją otrzymać, a następnie włożyć do portfela, kalendarza lub ulubionej książki. Wszystkim życzymy samych pozytywnych myśli.


Zbieramy niepotrzebne ozdoby świąteczne

Coraz bliżej Święta! Rada Młodzieży Hufca Pracy w Opolu organizuje zbiórkę ozdób świątecznych, które przy współpracy z Pracownią Dekoracyjną The Blossom dostaną nowe życie i będą cieszyć mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz Domów Dziecka. Przydadzą się bombki, świeczki, szyszki, świąteczne kokardki, a nawet robione na drutach szaliki. Wszystkie te rzeczy można przynosić do Hufca Pracy w Opolu mieszczącego się w ZSB do piątku 4 grudnia. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję – warto na Święta sprawić uśmiech na czyjejś twarzy, nawet takim symbolicznym gestem.


 

Konkurs “Europa da się lubić”

W ostatnich kilku dniach wśród młodzieży czuć dreszcz emocji. Uczniowie naszej szkoły będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu, w kilku grupach wiekowych, wzięli udział w quizach, dotyczących Unii Europejskiej.

Jak co roku rywalizacja dotyczyła tego, kto będzie reprezentował hufiec na wojewódzkim szczeblu konkursowym. W teście młodzież zmierzyła się z zadaniami, dotyczącymi podstawowych informacji o Unii Europejskiej, etapów jej rozszerzania, znajomości instytucji, spraw politycznych, społecznych oraz geografii i ciekawostek. Takie konkursy są dla młodych osób bardzo emocjonującym przeżyciem, ale także łatwym sposobem do zgłębiania wiedzy.
Niestety w związku z trwającą pandemią, eliminacje mogły odbyć się jedynie zdalnie. Wychowawcy udostępnili młodzieży pytania testowe, na które uczestnicy musieli odpowiedzieć i odesłać w określonym czasie.  Poziom był bardzo wyrównany a jedynie pojedyncze punkty dzieliły kolejne miejsca. Spośród najszybciej nadesłanych poprawnie wypełnionych testów, wyłoniono reprezentanta do konkursu wojewódzkiego.
Serdecznie gratulujemy a wszystkim pozostałym dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do wspólnej zabawy w kolejnych konkursach.


 

Dzień Nauczyciela

W dniu 14 października celebrujemy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. W Polsce obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w Europie ministerstwem edukacji.

To ważne święto dla nauczycieli, wychowawców a także dla uczniów. Nauczyciel nie jest zawodem. To rodzaj powołania, aby być przewodnikiem dla młodego człowieka, który poznaje świat. W dobie trwającej pandemii zawód nauczyciela zyskuje na prestiżu. Odpowiedzialność za zdrowie i życie młodzieży podczas nauki spoczywa właśnie na nauczycielach i wychowawcach. Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu wraz z wychowawcami oraz nauczycielami świętowali 13 października br. Dla każdego z wychowawców i nauczycieli uczestnicy wykonali kartki okolicznościowe wraz ze słodkim lizakiem oraz ciepłe słowa wdzięczności za okazywane serce, pomoc i empatię, nierzadko w trudnych chwilach zwątpienia. W obecnej sytuacji wszystkim a przede wszystkim nauczycielom należy życzyć zdrowia.


 

Dart

Dart jest grą towarzyską, która łączy pokolenia. Gra w nią młodzież oraz starsze osoby.  Zasady są zależne od rodzaju gry lub indywidualnych ustaleń. Z uwagi na ograniczenia jakie niosą obecne czasy, postanowiliśmy w wąskim gronie  uczniów klasy 1E będących pod opieką Hufca Pracy w Opolu zorganizować mini-rozgrywki.

Młodzież ochoczo i z dużym zaangażowaniem przystąpiła do sportowej rywalizacji. Z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, na początku zostały ustalone zasady bezpieczeństwa.  Następnie każdy oddawał po trzy rzuty do tarczy, próbując ustrzelić rzutką jak największą ilość punktów, która była odejmowana z limitu 300 punktów.  Osoba, która najszybciej zmniejszyła pule punktów z 300 punktów do 0 wygrywała.  Młodzież z zaangażowaniem przystąpiła do rozgrywki, aby w efekcie wyłonić najlepszego zawodnika. Uczestnicy w trakcie gry uczyli się zdrowej rywalizacji w duchu fair play/ Gra przyniosła wiele pozytywnych emocji.  Podczas gdy jeden uczestnik rzucał rzutkami do tarczy, reszta obserwowała go z cichą nadzieją na niski wynik punktów na tarczy. Gra przyniosła uczestnikom dużo śmiechu i radości. Wiele osób po zakończeniu gry pytało, kiedy będą kolejne rozgrywki klasowe lub nawet turniej miedzy klasami. Po zabawie na graczy czekał słodki poczęstunek.


 

Podziel się roślinką

Rośliny to dar życia, dlatego wszyscy wiemy, że należy o nie dbać. Powinny znaleźć się w każdym domu, aby poprawić jakość powietrza, co wpłynie na lepsze samopoczucie mieszkańców. Mając to na uwadze, młodzież szkolna będąca pod opieką Hufca Pracy w Opolu, postanowiła kontynuować współpracę z Filią nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która prowadzi „Okno życia dla roślin”.

Uczestnicy od początku roku szkolnego 2020/2021 gromadzili kwiaty, których w domach mieli za dużo i mogli się nimi podzielić lub takie, których ktoś już nie chciał, czy z różnych względów nie mógł się nimi zajmować. Opieka nad roślinami kształtuje pozytywne postawy wśród młodzieży a także rozwija ich samodyscyplinę. Kształtowanie kompetencji społecznych w młodym wieku jest celem priorytetowym. Dlatego zaangażowanie się w działania prospołeczne daje młodzieży poczucie realizacji, akceptacji i możliwość współuczestnictwa w dobru społecznym. Akcja wymiany roślin cieszy się w Opolu dużym zainteresowaniem, dlatego mamy nadzieję, że przekazane rośliny szybko znajdą przyjazny dom u kogoś z mieszkańców. Więcej informacji o prowadzonej akcji można znaleźć na Facebooku Hufca Pracy w Opolu i Fili nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Integracja na sportowo

W dniu 08.10. podczas słonecznego popołudnia, uczniowie naszej szkoły pod opieką Hufca Pracy w Opolu wybrali się wraz z wychowawcami na Lodowisko Toropol, aby poszukać namiastki zimowego szaleństwa. Młodzież miała okazję przekonać się, że jazda na łyżwach to ciekawa forma aktywnego spędzania wolnego czasu, świetna zabawa oraz okazja do integracji i przeżycia niezapomnianych wrażeń.

Ponadto wyjście miało na celu promowanie aktywności fizycznej, która wpływa pozytywnie na poprawę zdrowia i kondycji, ale też pozwala utrzymać dobrą formę psychiczną, co w obecnym czasie ma bardzo istotne znaczenie. Mimo, że nie obyło się bez drobnych upadków, zabawa była przednia. Uczestnicy podczas gier i zabaw na lodzie, ćwiczyli swoje umiejętności oraz szlifowali technikę jazdy na łyżwach. Zachowywali się przy tym w sposób kulturalny i zdyscyplinowany, zwracając jednocześnie uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników tafli lodowiska. Podczas zajęć młodzież miała również okazję przyjrzeć się jak wygląda profesjonalny trening jazdy figurowej prowadzony już od najmłodszych lat. Niektórzy uczestnicy ze zdumieniem przyglądali się umiejętnościom prezentowanym przez swoich młodszych kolegów. Wszystkim dopisywał dobry humor, a wspólne spędzenie czasu okazało się świetną odskocznią od szkolnej codzienności.


2bG na wycieczce

Młodzież 2 klasy Branżowej Szkoły I stopnia wraz z wychowawcą Hufca Pracy w Opolu w dniu 7 października zorganizowała wyjście integracyjne. Dzień ten składał się z dwóch części.

Pierwszą z nich było wyjście do kina na popularny ostatnimi czasy film pt. „25 lat niewinności Tomka Komendy”, który wywołał wśród uczestników wiele skrajnych emocji. Długo po zakończonym seansie trwała dyskusja wśród młodzieży na temat traktowania osadzonych, a także wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Forum dyskusyjne młodzież przeniosła na Wzgórze Uniwersyteckie, gdzie w okolicznościach przyrody dokończona została rozmowa, której konkluzją była niesprawiedliwość panująca na świecie. Film stał się przestrogą dla młodzieży, ale także symbolem wsparcia, przyjaźni i bezwzględnej miłości rodzicielskiej. Zrozumiała,  jak ważne w życiu są wartości rodzinne, a także wiara i dążenie do celu.Następnie rozpoczęła się trasa pieszej wycieczki, która obejmowała zabytki architektury miasta Opola. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i wspomnieniami na temat danych miejsc lub wspólnie wyszukiwali najważniejsze informacje na ich temat w Internecie. Spacer rozpoczęto od Zamku Górnego, następnie grupa udała się na Rynek, by podziwiać architekturę i historię Opolskiego Ratusza. Pozostałą część zwiedzania zaplanowano zgodnie z polecanymi miejscami w programie „Zakochaj się w Polce” odcinek o Opolu. Podczas wycieczki nie zabrakło takich miejsc jak mury obronne, Staw Zamkowy, Wieża Piastowska czy Opolska Młynówka.Zwiedzanie zakończyło się przy pięknie odrestaurowanym Dworcu Głównym PKP, skąd młodzież dalej ruszyła w podróż,  jednak każdy w kierunku swojego miejsca zamieszkania.


 

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy obchodzony jest 2 października w wielu krajach. Celem jest szerzenie idei życia bez przemocy, a także umacnianie pokoju i wzrostu tolerancji w społeczeństwie.

Zwrócenie uwagi uczestników na problemy przemocowe w obecnych czasach jest obowiązkiem każdego dorosłego człowieka, a zwłaszcza wychowawców.

Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach. Z zaangażowaniem prowadzili dyskusję na temat form przemocy oraz jej prewencji. Wychowawca zapoznał młodzież z ośrodkami pomocowymi a także uświadomił, że każda forma przemocy to przestępstwo, za które grożą odpowiednie sankcje karne. Na koniec zajęć młodzież przygotowała Kodeks Dobrego Ucznia w formie mapy myśli. Wypisali w nim zachowania, które powinny być udziałem każdego człowieka.


 

Dzień Chłopaka

Od wielu lat w Polsce  30 września przypada dzień chłopaka. Święto to chętnie obchodzone jest przez młodzież szkolną. Nie od dziś wiadomo, że przez żołądek do serca. Dlatego uczennice naszej szkoły będące pod opieką Hufca Pracy postanowiły iść tym tropem i w tym roku w dzień chłopaka uraczyć swoich kolegów miłym, smacznym poczęstunkiem. Z racji na obostrzenia sanitarne przygotowanie posiłków własnoręcznie było niemożliwe, dlatego też każdy z Panów otrzymał małe „co nieco” zapakowane wprost z restauracji. Uczennice przygotowały salę, a następnie zasiadły do wspólnego posiłku z kolegami. Wspólne spożywanie posiłków integruje grupę, a czas spędzony przy stole pozwala nawiązywać bliższe relacje koleżeńskie. Uśmiech na twarzach Panów był najlepszym dowodem na to, że dziewczyny spisały się na medal.

Wszystkim Panom małym i dużym życzymy samych smacznych dni!


Paintball dla absolwentów

Koordynujący działalność Klubu Absolwenta przy Hufcu Pracy w Opolu Robert Gąsienica zaprosił chętnych na wspólne spotkanie. Z racji obowiązującego w Polsce stanu epidemii i zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, udało się zorganizować spotkanie na świeżym powietrzu. 26 września absolwenci Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 zebrali się na polu Paintball Club Opole, gdzie rozegrali zaciekły bój paintballowy. Po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami oraz procedurami bezpieczeństwa, uczestnicy przebrali się w uniformy i rozpoczęli zabawę. Pasjonująca rozgrywka polegała na zdobyciu bazy drużyny przeciwnej. W tym celu zawodnicy musieli opracować wspólną taktykę i ramię w ramię, chroniąc siebie nawzajem, dążyć do zwycięstwa swojej drużyny. Wymagająca rozgrywka sprawiła uczestnikom wiele radości, a przede wszystkim pozwoliła na integrację jej uczestników i ćwiczyła koordynację oko-ręka. Wskazała ponadto na alternatywę w spędzaniu wolnego czasu. Po przeszło dwóch godzinach skradania się i czołgania wśród drzew, krzewów i wielu taktycznych przeszkód, nadszedł koniec wspólnej walki. Tutaj jednak nie było wygranych i przegranych – liczyła się wspólna zabawa i wskazanie na wartość grupy przyjaciół i zalety dobrej kondycji fizycznej. Po trudach wysiłku absolwenci zostali zaproszeni na wspólny posiłek regeneracyjny, w trakcie którego wspominali czasy szkolne, chwalili się swoimi osiągnięciami i szczerze dziękowali wychowawcy Hufca Pracy w Opolu za pamięć i zaproszenie.


 

Wyjścia integracyjne do kina Helios w Opolu

24 i 25 września uczniowie naszej szkoły, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i branżowej szkoły I stopnia będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu wybrali się wraz z wychowawcami, w ramach wyjścia integracyjnego, na seanse filmowe do Kina Helios w Opolu. Drugi semestr poprzedniego roku szkolnego, który odbywał się jedynie poprzez edukację zdalną, sprawił, że poprzednio nawiązane relacje koleżeńskie uległy rozluźnieniu. Stąd też zasadnym było odbudowanie poczucia jedności i wspólnoty grupowej, na co młodzież przystała z dużą ochotą. Wyjście odbyło się zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, a młodzież bez problemu dostosowała się do panujących obostrzeń, obowiązujących na terenie kina. Jeden z obejrzanych filmów przedstawiał historię niesłusznie skazanego bohatera, który mimo niewinności spędził w izolacji długie lata, żyjąc w poczuciu krzywdy, żalu oraz ogromnej niesprawiedliwości. Historia ta niesie przesłanie, że nigdy nie należy się poddawać i trzeba walczyć do końca o siebie i swoich bliskich. W filmie ukazane zostały również cenne w dzisiejszych czasach wartości takie jak wiara, rodzina i przyjaźń. Po zakończonym seansie uczestnicy poruszeni losem głównego bohatera, żywo dyskutowali na temat przebiegu wydarzeń.


 

 


Po wielu dniach ciszy i pustych korytarzy, 16, 17 i 18 czerwca można było nareszcie zauważyć uśmiechnięte buzie uczniów, którzy przyjechali na egzamin ósmoklasisty. Jak co roku egzamin ten to dla młodych ludzi ważne wydarzenie.

W tym roku epidemia zdominowała wiele dziedzin życia codziennego. Egzaminy odbywają się w nietypowym terminie i warunkach. Wszelkie standardy bezpieczeństwa zostały zachowane, zgodnie z wytycznymi. Dzieci wchodziły do szkoły różnymi wejściami, a szkolne ławki zostały ułożone w dużych odstępach na sali gimnastycznej. Uczestnicy zostali wcześniej zapoznani z procedurami, które mają zapewnić im i kadrze wychowawczej bezpieczeństwo.

Wszystkim naszym uczestnikom życzymy samych poprawnych odpowiedzi!


Nie zmarnuj swojej szansy!

ULOTKA_2020_2021 foty
ULOTKA_2020_2021 foty2

ULOTKA_2020_2021 awers
ULOTKA_2020_2021 rewers

Ulotka 2020_2021 PSP
Ulotka 2020_2021 PSP22


Dzień Kobiet

W kalendarzu Dzień Kobiet jest ważnym świętem. Tego dnia panowie w wyjątkowy sposób honorują kobiety i obdarowują je kwiatami czy symbolicznym upominkiem.

Jak co roku męska część młodzieży opolskiego hufca przygotowała okolicznościowe kartki, składała życzenia i wręczała kwiaty, aby wspólnie z kobietami celebrować to urocze święto.


 

Turniej e-sportowy

Przez dwa miesiące uczestnicy Hufca Pracy w Opolu rywalizowali ze sobą w meczach piłki nożnej na wirtualnych boiskach w IV Hufcowym Turnieju E-sportowym. 28 zawodników rozgrywało swoje pojedynki na konsoli XBox360® pod czujnym okiem wychowawcy – sędziego turnieju. Zaciekłe rozgrywki z poszanowaniem zasad zdrowej rywalizacji fair-play pozwoliły wyłonić ćwierćfinalistów, następnie półfinalistów i finalistów. Każdy kolejny mecz dostarczał uczestnikom coraz większych emocji i przybliżał do upragnionego zwycięstwa. Uczestnicy walczyli do ostatniego gwizdka, a nierzadko o wygranej decydowała dogrywka i rzuty karne. Rozgrywki były świetną okazją do integracji uczestników, a co najważniejsze, dostarczyły niezapomnianych wrażeń i rozrywki pozalekcyjnej.

W wielkim finale, który odbył się 23 stycznia, Kamil Kelmel pokonał Dominika Lempkę. Trzecie miejsce zajął Daniel Szil. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, medale okolicznościowe oraz pamiątkowe dyplomy.


 

Wigilia

W dniu 17 grudnia 2019 r. , przy pięknie nakrytym stole, społeczność opolskiego Hufca Pracy zorganizowała spotkanie opłatkowe, aby wspólnie celebrować nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

To uroczyste spotkanie zaszczycili swoją obecnością znamienici goście. Z radością witaliśmy panią Joannę Wnuk – dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu, Violettę Szczepkowską – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, pana Dariusza Medolińskiego – Komendanta Wojewódzkiego OWK OHP, panią wicedyrektor Reginę Wasilewską, panią wicedyrektor Izabellę Pietkun-Greber, pana wicedyrektora Wojciecha Piernikarskiego, panią Ewę Tulej – doradcę zawodowego ZSB, pana Krzysztofa Warchała – kierownika szkolenia praktycznego, pana Rafała Krawca oraz księdza Grzegorza, który poświęcił opłatki. Gościliśmy również zaprzyjaźnionych od lat pracodawców państwa Marię, Sylwestra i Piotra Polewiaków. Po wysłuchaniu świątecznego przedstawienia w wykonaniu uczestników hufca, przełamaniu się opłatkiem, wszyscy zostali poczęstowani potrawami wigilijnymi, przygotowanymi przez naszych uczestników pod czujnym okiem pana Piotra Polewiaka. Na stole pojawiły się również świąteczne ciasta, które przygotowali sami uczestnicy i ich rodzice. Przy wspólnym stole, przy dźwiękach pięknych kolęd i zapachu choinek, spotkanie w gronie życzliwych przyjaciół, pozwoliło choć na chwilę zatrzymać się i poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Podczas tego ciepłego i pełnego uroku spotkania, pan Komendant Dariusz Medoliński, przekazał dwóm uczestniczkom upominki, w ramach projektu realizowanego przez Komendę Główną pn. „Życie jest cudem-Święta Bożego Narodzenia w rodzinie OHP”. Zbudowani magią i atmosferą już świąteczną , z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, wszystkich Państwu życzymy wszelkiej pomyślności i samych radosnych i szczęśliwych chwil w Nowym 2020 Roku.


 

Ulotka 2019_2020_22

Podsumowanie polsko-litewskiej wymiany

7 lipca w Hotelu Mercure w Opolu odbył się wernisaż wystawy, prezentującej prace artystyczne uczestników polsko-litewskiej wymiany młodzieży, realizowanej przez młodzież z Hufca Pracy w Opolu oraz Gimnazjum im. Stanisława Moniuszko w Kowalczukach.

Wystawa jest efektem tygodniowych warsztatów artystycznych zorganizowanych pod okiem specjalisty p. Andrzeja Sznejwejsa – Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, dofinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W czasie warsztatów młodzież poznała teorię dotyczącą barw oraz różnorodnych technik, które zostały w sposób praktyczny wykorzystane podczas zajęć z artystą plastykiem.

Młodzież szukała swojego sposobu na stworzenie własnych dzieł. Podczas analizy prac młodzież odkryła, że litewskie spojrzenie na Polskę jest bardziej romantyczne- malarskie, natomiast spojrzenie młodzieży polskiej jest bardzo współczesne-fotograficzne.

Różnice w postrzeganiu świata obie grupy postanowiły połączyć w jedno, tworząc fotografie i zmieniając je w rzeczywistość malarską z zastosowanie techniki malarskich make up’ów, prezentowanych na wspomnianej wystawie. Artystyczna wrażliwość uczestników zostanie też zaprezentowana w katalogu sztuki na etapie upowszechniania projektu.

Po prezentacji własnej twórczości młodzież podsumowała wspólnie spędzony czas w formie nauki nieformalnej i międzykulturowej, wypełniła ankiety ewaluacyjne oceniając po kolei wszystkie elementy polsko-litewskiej wymiany oraz osiągnięcie założonego celu i czego się nauczyła.

Podążając w Krakowie litewskimi śladami obie grupy nauczyły się rozumieć wspólną historię i utwierdziły w tym, że sztuka jest ponadczasowa.Lekcja muzealna „Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich przybliżyła młodzieży epokę krakowskiej bohemy artystycznej przełomu XIX/XX wieku i sylwetki takich artystów jak Jan Bułhak czy Mikołaj Ciurlionis w Polsce i na Litwie, którymi inspirowała się młodzież podczas tworzenia własnych prac w trakcie wymiany.

Spędzając aktywnie czas uczestnicy integrowali się i w tym co stworzyli odkrywali wspólną tożsamość. Wieczorek polski był okazją do prezentacji historii Polski w kontekście współistnienia obu narodów w rocznicę podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.

Polska młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w wieczorku litewskim i przez chwilę poczuć się Litwinem, śpiewając wspólnie hymn litewski na pamiątkę koronacji króla Mendoga.
Wszystkie te wydarzenia zostały wypromowane w grupie założonej przez uczestników na profilu społecznościowym Facebook. Polska i litewska grupa rozstała się żałując, że projekt dobiegł końca, ale z obietnicą dalszych wspólnych działań w kolejnym roku.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


Polsko-litewskie warsztaty artystyczne w Opolu

Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu wspólnie z grupą litewskich uczniów z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszko z Kowalczuk (Kalveliai) od 30 czerwca 2019r. biorą udział w polsko-litewskiej wymianie w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, sfinansowanego ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Polska grupa bardzo ciepło i miło przyjęła młodzież z Litwy w Opolu. Od momentu pierwszych zajęć integracyjnych dały się zauważyć pozytywne relacje między partnerami. Młodzież uczyła się swoich imion, wzajemnie przeprowadzała wywiady aby poznać kolegę z kraju sąsiedzkiego, który jest im znany z lekcji historii, geografii oraz języka polskiego.


Pierwsze zajęcia stanowiły też doskonałą bazę do rozmów o stereotypach i uprzedzeniach a także trudnej historii obu krajów. Gospodarze próbowali się dowiedzieć „Co Litwini myślą o Polakach” a goście „Co Polacy myślą o Litwinach”. Po prezentacji plansz, na których młodzież wypisywała cechy każdego narodu wywiązała się bardzo sympatyczna dyskusja na temat tego, że łączy nas wiele, a stereotypy i uprzedzenia wynikają najczęściej z niewiedzy na temat sąsiada. Wspólne rozmowy polsko – litewskie to doskonała baza do wzajemnego poznania życia i twórczości artystów, którzy tworząc sztukę stają się uniwersalni dla obu krajów, ponieważ prawdziwa sztuka nie zna granic i uprzedzeń. Poprzez sztukę buduje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka i postrzeganie świata, a tym samym nasza tożsamość, która jak sztuka może być europejska i bez granic, czego młodzież zainspirowana malarstwem i fotografią będzie szukać w sobie albo w uniwersalnych wartościach.

Grupy jeszcze przed wymianą w swoich krajach przygotowały się do artystycznego projektu o sztuce i tożsamości polskiej i litewskiej. Zapoznali się z dziełami takich malarzy i fotografików jak: Mikołaj Ciurlionis, Ferdynard Ruszczyc, Anna Krepsztul czy Jan Bułhak, których twórczość utożsamiana jest z Polską i Litwą.
W czasie realizacji polsko-litewskich warsztatów w Opolu od pierwszych zajęć poszukują inspiracji do stworzenia polsko – litewskiego katalogu sztuki, który będzie zawierał ich widzenie świata, być może różne od tego, jakimi widzieli go litewscy i polscy artyści przełomu XIX i XX wieku. Dyskutowali nad szatą graficzną katalogu sztuki, czy wykonać go w formie nowoczesnej czy pozostać w konwencji malarstwa klasycznego. Młodzież chętnie się dzieliła zadaniami i omawiała wspólne działania.

Aby zmierzyć się z malarsko-fotograficznymi zadaniami obie grupy musiały poznać nieco teorii sztuki. Malarstwo młodzież poznawała zarówno podczas prezentacji o Mikołaju Ciurlionisie, przygotowanej przez uczniów litewskich jak i na zajęciach w Muzeum Śląska Opolskiego.

Wiedza o teorii barw, perspektywie powietrznej, linearnej kompozycji i kadrowaniu została wykorzystana przez młodzież podczas zajęć fotograficznych pod kierunkiem pana Andrzeja Sznejwejsa, artysty plastyka i Prezesa Związku Artystów Plastyków w Opolu. Umiejętność kadrowania obrazu jest ważna zarówno w malarstwie jak i fotografii co młodzież sama mogła ocenić podczas zajęć, na których analizowała swoje pierwsze prace.

Podczas zadań praktycznych na terenie miasta Opola młodzież szukała cech tożsamości Europejczyka, poprzez fotografowanie poznawała historię miasta oraz miejsca i osoby związane z kulturą i sztuką Opola. Ciekawą formą zwiedzania miasta Opola była gra miejska, którą przygotowała sama młodzież i wzięła w niej aktywny udział w grupach mieszanych narodowo.

W czasie trwania wymiany polsko-litewskiej w dniach od 01.07 do 07.07.2019r. podczas aktywnych zajęć w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach pod okiem fachowców obie grupy uczyły się malowania opolskich wzorów na wykonanych przez siebie zakładkach, a uczniowie litewscy pokazali polskim uczestnikom ludowe ornamenty Litwy.

Obie grupy spróbowały sił w miniaturowych szkicach i akwarelach z natury podczas zwiedzania skansenu Wsi Opolskiej. Ważnym elementem łączącym oba kraje jest okrągła rocznica podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów, których historię młodzież pozna podczas spaceru po litewskich śladach w Krakowie z wykorzystaniem opracowania „Litewski Kraków” autorstwa dr Kamila Peceli.

Do końca projektu jeszcze wiele pracy i wrażeń, ale wszyscy są pozytywnie „zakręceni” i bardzo lubią uczyć się poprzez edukację nieformalną.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


27 kwietnia o godzinie 11: 00 uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu razem z uczniami innych opolskich szkół przyjęli Sakrament Bierzmowania w parafii Błogosławionego Czesława w Opolu. Przygotowania młodzieży na tę okoliczność trwały od października ubiegłego roku, a przeprowadził je duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy ks. Jarosław Staniszewski.

Sakramentu udzielił ksiądz Biskup Rudolf Pierskała w asyście księdza Proboszcza Rafała Bałamuckiego oraz innych księży z parafii. Nasi uczniowie z należytą powagą podeszli do uroczystości, o czym świadczył odświętny ubiór oraz pobożne uczestnictwo w liturgii. Każdy bierzmowany otrzymał na pamiątkę krzyżyk oraz obrazek mający przypominać o tym ważnym wydarzeniu.


W dniu 11 kwietnia młodzież z opolskiego Hufca Pracy wybrała się na film pt. „Shazam!” Jest to opowieść o 14-letnim chłopcu, który wychowuje się w rodzinach zastępczych; jest zbuntowany, osamotniony i bardzo pragnie odnaleźć swoją matkę. Po wielu przygodach i rozczarowaniach, nasz bohater dochodzi do wniosku, że jednak rodzina zastępcza, do której trafił, jest najlepszym, co mogło go spotkać i z piątką przybranego rodzeństwa stawia czoła złu. Po obejrzeniu filmu młodzież żywo dyskutowała na temat tego, że bohater nas rozśmieszał, czasem zasmucał, a w rezultacie podnosił na duchu, gdyż niektóre sytuacje uczestnicy mogli odnieść do swoich przeżyć.


W dniu 13.03.2019r. młodzież z klasy 1a pod opieką Hufca Pracy w Opolu wzięła udział w zajęciach sportowych w parku trampolin i na siłowni na świeżym powietrzu. W ramach realizacji programu wychowawczego, uczestnicy mogli poznać techniki i możliwości poruszania się na trampolinach. Zanim zaczęli zabawę, zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa korzystania z trampolin, następnie odbyła się rozgrzewka, a później dobra zabawa. Młodzież pod okiem wykwalifikowanego trenera mogła sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Po godzinnej zabawie młodzież udała się na siłownię na świeżym powietrzu, gdzie mogła spróbować swoich sił i umiejętności w ćwiczeniach body workout – czyli wszechstronny trening wzmacniający i kształtujący całe ciało.

Młodzież była bardzo zadowolona z tych zajęć sportowych i ma nadzieję, że wkrótce uda im się je powtórzyć.


 

Finał III Hufcowego Turnieju E-sportowego

Marcin Bednarz z klasy 3a został zwycięzcą III edycji Turnieju E-sportowego realizowanego przez wychowawców  Hufca Pracy. Przez 3 tygodnie zawodnicy z klas szkoły podstawowej oraz branżowej rywalizowali ze sobą na wirtualnych stadionach gry FIFA17. Drugie miejsce zajął Michał Borowiecki z 2b, a trzecie wywalczył Michał Kwiatkowski z 3b.

Zwycięzcy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali również nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

dav

 


 

 

Światowy Dzień Wody

22 marca  uczniowie ZSB Opole obchodzili Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wychowawcy Hufca Pracy przygotowali dla młodzieży z klas 7a, 8a i 8b ciekawą grę terenową. We wiosennej scenerii parku nadodrzańskiego młodzież poznała problemy współczesnego świata związane z brakiem dostępu do wody pitnej, a także nauczyła się dbać o wodę, której zasoby systematycznie maleją.

dav
sdr

 

 

Dzień Otwarty 2019

21 marca to tradycyjnie już Dzień Otwarty Szkoły. Przybyli goście mogli zapoznać się z propozycją edukacyjną ZSB oraz bogatym wsparciem opiekuńczo-wychowawczym Hufca Pracy. Stoisko pn. “Bez wina kolacja nie musi być nudna” cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzającej młodzieży. Warsztaty prowadził wychowawca Hufca Robert Mielcarek.

sdr


 

 

Dzień Kobiet z Budowlanką i Hufcem Pracy

Uczniowie 7a: Kewin Lalik, Łukasz Linder i Ralf Kosok podczas zajęć prowadzonych przez wychowawcę hufca – Roberta Mielcarka –  z materiałów prasowych, fotograficznych i literackich, przygotowali wystawę dotyczącą praw kobiet oraz słodkie upominki dla żeńskiej części grona pedagogicznego, wychowawczyń hufca i personelu szkolnego.

Kobieta jako matka, żona, jako obiekt westchnień, muza poetów, malarzy, literatów to archetypy utrwalone w naszej kulturze przez tysiąclecia.

Gimnazjaliści przygotowali wystawę, a w dniu święta w towarzystwie męskiej części wychowawców składają żeńskiej części kwiaty i życzenia.


 

 

III Turniej E-sportowy

Ruszyły kolejne rozgrywki FIFA17 na konsoli XBOX360. O miano zwycięzcy i nagrody rzeczowe walczy 28 zawodników z klas szkoły podstawowej i branżowej – młodzieży będącej pod opieką Hufca Pracy w Opolu.

Rozstrzygnięcie już za dwa tygodnie!


 

Na Targach EDU Opole 2019

5 i 6 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwały Targi Edukacyjne EDU Opole. Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy reprezentowali wychowawcy wraz z uczestnikami opolskiego Hufca Pracy – uczniami klasy 8c PSP dla Dorosłych oraz 1e Branżowej Szkoły I stopnia. Przez dwa dni młodzież zachęcała odwiedzających Targi do uzupełnienia wykształcenia w strukturach OHP i nauki w Zespole Szkół Budowlanych im Papieża Jana Pawła II w Opolu. Młodzi ludzie, od 15. roku życia, mogą ukończyć szkołę podstawową lub branżową szkołę I stopnia i zdobyć kwalifikacje zawodowe w obranym wcześniej kierunku kształcenia, uzyskując przy tym szerokie wsparcie opiekuńczo-wychowawcze. Uczniowie, oprócz rozdawania ulotek informacyjnych, opowiadali zainteresowanym o możliwościach, jakie młodzieży stwarzają wychowawcy poprzez oddziaływanie pedagogiczne, organizację kół zainteresowań, imprez kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych i ciekawych wycieczek dydaktycznych.

———————————————————————————————————————-

 

Dzień św. Walentego

W dniu 14 lutego obchodzimy wspomnienie świętego Walentego, który był biskupem Terni w Umbrii.

W średniowieczu Święty był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień ten stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, a dla nieśmiałych okazją do anonimowego  wyrażenia swoich uczuć względem drugiej osoby.

Uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dorosłych pod popieką Hufca Pracy w Opolu w dniu 14 lutego 2018r,. wzięli udział  w inscenizacji kabaretowej pt. „Romeo i Julia” w wykonaniu koła literacko – artystycznego „Pisklaki” ZSB oraz wykonywali klasowe walentynki dla szkoły. Następnie wzięli udział w projekcji filmu walentynkowego oraz dyskusji. Każdego dnia nie tylko od święta powinniśmy okazywać swoje uczucia,

„…gdy miłością serce moje bije,
Gdy powiem: kocham – wtenczas tylko żyję,
Żyję szczęśliwy i w lubym zamęcie,
Świat do podziału pociągam w objęcie”.
A. Fredro


Na zajęciach profilaktycznych w MDK

W dniu 07.02.2018r. młodzież z klas 7a, 7b i 2cG wzięła udział w zajęciach profilaktycznych, zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Pan Józef Jatowicz poprowadził spotkanie, które poruszało problematykę zagrożeń ze strony współczesnego świata, uzależnień, agresji i przemocy. Podczas zajęć odbyła się dyskusja nad omawianym problemem, po czym nastąpiła projekcja filmów edukacyjnych. Młodzież poprzez udział w zajęciach miała możliwość doskonalenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania wyrazili chęć udziału w kolejnych zajęciach profilaktycznych.


W Bibliotece Austriackiej

W dniu 08.02.2018r. uczniowie kl. 7 b Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu, wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Zajęcia pt. „Austria bliżej” odbyły się w Bibliotece Austriackiej im. Emanuela Smolki w Opolu. Podczas prelekcji przestawione zostały informacje i ciekawostki jak również historia Austrii. Młodzież miała okazję przekonać się, że Austria to nie tylko krajobraz Alp i zawodów narciarskich, ale również bogata i różnorodna spuścizna kulturowa.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI)  obchodzonego  z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r., a przypadającego w 2018 roku 6 lutego,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych w ramach działań opolskiego Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w warsztatach informacyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci.  Zajęcia poruszały kwestie skutków niepokojących zjawisk związanych z ksenofobią, hejtem, cyberprzemocą oraz sekstingiem. Młodzież miała możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat bezpieczeństwa oraz szacunku w sieci. Poznała możliwości reagowania w przypadku naruszenia prawa.  Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem przygotowali plakat promujący kulturę szacunku w sieci.


Na pokazie magii i iluzji

W dniu 31.01.2018 r. młodzież szkoły podstawowej dla s\dorosłych będąca jednocześnie uczestnikami Hufca Pracy w Opolu miała okazję uczestniczyć w pokazie magii i iluzji, który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu. Były uczestnik programu Mam Talent – Bartosz Lewandowski mieszkaniec Brzegu, na co dzień pracuje w cyrku. Na początku występu iluzjonista przedstawił pokaz znikających i pojawiających się gołębi oraz zmieniających kolor świeczek. Zachęceni pierwszym pokazem, mieliśmy okazję zobaczyć pojawiające się, znikające czy mnożące się przedmioty, magiczne sznurki, piłeczki czy chusty. Publiczność miała okazję czynnie uczestniczyć w sztuczkach magicznych. Pokaz iluzji i magii bardzo podobał się młodzieży, która miała okazję przekonać się, że to, co niemożliwe, stało się możliwe.

 

Przewiń na górę
Skip to content