sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

ERASMUS+  I  PRZYJAZNA  SŁOWACJA…

ERASMUS+  I  PRZYJAZNA  SŁOWACJA…

Z relacji opiekuna stażu…

“W dniu 19.03.2023r. udałem się jako opiekun grupy ośmioosobowej na Słowację, na dwutygodniową praktykę, w ramach projektu Erasmus+.

W projekcie wzięły udział uczennice klas trzecich i czwartych technikum o profilu technik aranżacji wnętrz. Uczestniczki stażu reprezentowały klasy 3TA1 (Natalia Sygulla, Wiktoria Kasprzycka), 3TB ( Laura Smok, Brygida Rosoł), 4TAp ( Karolina Pieszczeminko, Patrycja Piechatzek ) oraz 4TAg ( Sylwia Robota, Kornela Śliwa ).

Po przybyciu i zakwaterowaniu w internacie szkoły poznaliśmy się z opiekunem naszej grupy, panią Janą Oravcovą.

Część  zawodowa  pobytu.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od zwiedzenia szkoły nas przyjmującej i miejsc odbywania stażu w centrum kształcenia zawodowego. W pierwszym tygodniu grupa została podzielona na dwie części, z których każda miała danego tygodnia do zrealizowania inne zadania praktyczno-zawodowe.

Pierwsza grupa zajmowała się malowaniem pokoi w internacie, w którym mieszkaliśmy. Młodzież malowała ściany oraz sufity na biało. Wykonując to zadanie, uczestniczki stażu nauczyły się doboru odpowiednich farb, technik malowania, szpachlowania powierzchni pod malowanie i usuwania zanieczyszczeń i zacieków na powierzchniach płaskich.

Druga grupa natomiast, odbywała część praktyczną stażu w zakładach w innej części miasta. Przez połowę tygodnia młodzież zajmowała się suchą zabudową, technikami kładzenia karton-gipsu i metodami zabudowy sufitów podwieszanych. Druga połowa tygodnia polegała na nauczeniu się, w jaki sposób kładzie się kafle i tworzy uprzednio do nich potrzebną zaprawę.

Drugi tydzień części zawodowej polegał na tym, że grupy zamieniły się rolami i wykonywały te same zadania, co w ubiegłym tygodniu.

Słowaccy majstrzy ocenili bardzo wysoko umiejętności naszych dziewczyn i wystawili im bardzo dobrą ocenę końcową i wzorową za sprawowanie się w miejscu pracy. Uczestniczki stażu były bardzo zadowolone z poznania nowych technik malowania, kafelkowania oraz montażu suchej zabudowy.

Czas  wolny  w  czasie  pobytu  na  Słowacji – nie  tylko  pracą  człowiek  żyje!

W czasie naszego pobytu na Słowacji, mieliśmy możliwość poznania kultury i historii miasta Żyliny i ogólnie naszego południowego sąsiada.

Dwa dni po przyjeździe udaliśmy się wraz ze słowackim opiekunem, na spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził nas po starszej części miasta. Przewodnik zwracał szczególną uwagę na wpływy austro-węgierskie, czasy komunistycznej Czechosłowacji oraz skupił się na ludności żydowskiej, która wywarła duży wpływ na rozwój miasta. Zwiedziliśmy stare miasteczko, park miejski, pokazane nam zostały budynki związane z kulturą żydowską, na rynku głównym, jak i poza nim. Głównym punktem miasta jest Katedra Św. Trójcy, na której skupił się też nasz przewodnik. Po oprowadzeniu mieliśmy czas wolny dla siebie, udając się do pobliskich galerii handlowych.

Kolejnym punktem programu była w kolejnym dniu wizyta w muzeum straży pożarnej, w oddalonej o pół godziny drogi małej miejscowości. Dzięki temu, mieliśmy możliwość zobaczenia podmiejskich terenów w Kraju Żylińskim. W muzeum zobaczyliśmy jak wygląda stary sprzęt sprzed kilkudziesięciu laty, stare umundurowanie strażackie z całego świata oraz zabytkowe olbrzymie wozy strażackie z poprzednich epok. Ta forma czasu wolnego była zaskakująca, ale pozytywna i jedyna w swoim rodzaju.

Wracając do historii miasta, udaliśmy się w niedzielę na zwiedzanie zamku Budatin, zapoznając się z jego historią powstania, zasobami mieszczącymi się w zamku i napawając się widokiem na drugą stronę miasta. Dla miłośników historii i starszych czasów była to gratka.

Czas wolny był nam również umilany w formie zabawy i rekreacji ruchowej. Byliśmy z grupą czeską, która zawsze nam towarzyszyła w czasie wolnym na bowlingu, laser games oraz w pięknej miejscowości Rajecke Teplice na basenach termalnych. Moc wrażeń dopełnił mecz siatkówki rozegrany pomiędzy naszymi dziewczynami a słowackimi uczniami na sali gimnastycznej, tuż przy naszym internacie. Opiekun grupy też chętnie zagrał dwa sety, dotrzymując kroku młodzieży.

Dzień 31.03.2023r. to dzień podsumowania zadań na stażu. Tuż po śniadaniu oceniono działania naszych uczestników, dokonano ewaluacji ich prac. Potem wręczone zostały nam certyfikaty uczestnictwa w stażu na Słowacji, w ramach projektu Erasmus+. Każda osoba została uwieczniona na zdjęciu indywidualnym przy odbiorze dokumentu, jak i na zdjęciach grupowych. Otrzymaliśmy małe upominki, które przypominają o szkole goszczącej nas oraz o regionie, w którym przebywaliśmy.

Jako opiekun grupy, oceniam pobyt za bardzo udany i jestem bardzo zadowolony z postawy, pracy i zachowania moich podopiecznych.

Rafał Brachmański “

ERASMUS+  I  PRZYJAZNA  SŁOWACJA…
Przewiń na górę
Skip to content