sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

2 KWIETNIA – 17 ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁAII – naszego patrona – PAMIETAMY!

Dziś przeżywamy 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował ponad 26 lat. Pontyfikat Jana Pawła II był obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX, a także – 482 świętych, w tym 11 Polaków.

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich,
13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu propriooraz tysięcy listów papieskich. Ojciec Święty opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller „Przekroczyć próg nadziei”, a także „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy!”, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość”.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 r. na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in„Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”.

Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, o godzinie 21.37.  Pogrzeb odbył się  8 kwietnia. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

2 KWIETNIA – 17 ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁAII – naszego patrona – PAMIETAMY!
Przewiń na górę
Skip to content