sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Europejski Dzień Języków  Obcych w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu 

Czy Mensa to słowo niemieckie? Co łacina ma wspólnego z językiem niemieckim i językiem  angielskim?  Czy warto uczyć się łaciny?
Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 3TBp podczas zajęć języka niemieckiego. Lekcja odbyła się w ramach obchodów Europejskiego  Dnia Języków Obcych w Zespole Szkół Budowlanych. Podsumowując nasze zajęcia doszliśmy do wniosku, że język łaciński ma duży wpływ na naukę języków obcych. Nie chodzi tu tylko o cytowanie zwrotów i rozumienie nazw. Łacina miała ogromny wpływ na kształt języków europejskich. W głównej mierze na języki romańskie, przez co już, jej podstawowa  znajomość pomaga szybciej uczyć się włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego (zarówno kastylijskiego jak i katalońskiego), portugalskiego a nawet rumuńskiego. Ponadto jej wyraźne wpływy widać też w języku niemieckim, angielskim i polskim. Posługujemy się bowiem wieloma wyrazami, które mają swój źródłosłów w języku łacińskim. Dom vivimus, discimus – Póki żyjemy, uczmy się.
Lucyna Magierowska – Siruk
Europejski Dzień Języków  Obcych w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu 
Przewiń do góry
Skip to content