sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Pamiętajmy o rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II

2 kwietnia 2021 r.przypada 16. rocznica śmierci Papieża Polaka. Zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego pontyfikat streszczają słowa, które wypowiedział w dniu inauguracji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”.

Wybrany podczas pamiętnego konklawe 16 października 1978 r. został 264. Biskupem Rzymu w dziejach Kościoła. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym papieżem Słowianinem. Dla świata jego wybór był niespodzianką, jeśli nie sensacją.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i bł. Piusie IX. W czasie swojej posługi Jan Paweł II stał się jednym z najbardziej wpływowych światowych przywódców. Budowa łmoralny fundament współczesnego świata. Próg wiecznościprzekroczył w wieku 84 lat.

Wiadomość o śmierci Papieża ogłosił stu tysiącom modlących się ludzi arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”.

Mszy św. pogrzebowej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger. Na ceremonię przyjechało kilka milionów ludzi. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii.

Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r., a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r.

Pamiętajmy o rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II
Przewiń do góry
Skip to content