sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – co to ?

Warto obejrzeć :
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&t=8s

Warto przeczytać : 

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jest zaburzeniem rozwoju. Typowe dla niego nieprawidłowości ujawniają się w trzech sferach: relacji społecznych, komunikacji i wzorca zachowań, charakteryzującego się pewnym schematyzmem. Nasilenie trudności specyficznych dla autyzmu, a także poziom funkcjonowania osób nim dotkniętych jest bardzo zróżnicowany, dlatego też często w odniesieniu do tego zaburzenia używa się terminu „spektrum zaburzeń autystycznych”. Ze spektrum autyzmu żyją nawet trzy procenty populacji. W samej Europie to ponad 5 milionów ludzi.

Autyzm może przybierać różne formy, od łagodniejszych, po głębokie, gdy dziecko niemal nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem i wymaga stałej opieki. Przyczyny problemów w interakcjach społecznych dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju upatruje się w braku zdolności do mentalizacji czyli automatycznego rozpoznawania stanów umysłu innych ludzi (co wiedzą, co czują, czego chcą). Dzięki tej umiejętności osoby zdrowe potrafią współdziałać z innymi, dostosowywać się do różnych sytuacji, zachowywać się empatycznie. Upośledzenie tych umiejętności w zaburzeniach autystycznych powoduje, że osoby dotknięte tą chorobą cechuje „ślepota społeczna”.Efektem tego defektu jest dezorientacja w sytuacjach społecznych, brak dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy sytuacjami a zachowaniem innych ludzi.

JAK TRAKTOWAĆ OSOBY AUTYSTYCZNE?

Wiele osób boi się nieznanego, co powoduje odrzucenie w społeczeństwie, samotność lub co gorsza wyśmiewanie i przemoc. Reakcje ludzi powodują ból i cierpienie, brak zrozumienia dzieci i dorosłych. Podobnie sprawiają ból ich rodzinom, które muszą same poradzić sobie z niewątpliwie trudną sytuacją w której się znalazły.

Postępowanie w przypadku osób z autyzmem zależy od konkretnego przypadku, symptomów i stopnia ich nasilenia.

RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ:

  • Pomóż im zrozumieć. Pokaż jak działa świat i postaraj się pomóc w uporządkowaniu go. Niech nad światem zapanuje porządek, nie chaos.
  • Uszanuj. Osoby autystyczne często mają wypracowany określony schemat postępowania i nawyki. Postaraj się je uszanować.
  • Postaraj się mówić mniej i wolniej. Nie używaj też skomplikowanych przenośni albo niejasnych żartów, bądź wyjaśnij takiej osobie, co to znaczy i z czego się śmiejesz. Czasem to ona będzie musiała wyjaśnić coś tobie .
  • W miarę możliwości staraj się traktowaćosobę autystyczną jak każdego innego człowieka. Pochwal, gdy zrobi coś dobrze i jest dumna z małych rzeczy. Pomóż unikać błędów lub niepowodzeń.
  • Takiej osobie może być ciężko zrozumieć o co ktoś pyta i dlaczego to robi, albo dlaczego ma zrobić coś tak, a nie inaczej. Pomóż zrozumieć.
  • Daj czas. Niechcący mógłbyś okazać się dla takiej osoby nieprzewidywalny, hałaśliwy i wywierać na nią presję. Uszanuj jej przestrzeń. Pozwól na zrobienie czegoś w jej własnym tempie.
  • Pamiętaj, że ta osoba nie chce działać wbrew tobie kiedy się złości, uderzy cię, zniszczy coś lub zacznie krzyczeć. Ona bardzo chce zrozumieć otaczający ją świat, ale często jest on zbyt trudny.

Świat osoby ze spektrum autyzmu jest jasny, prosty i uporządkowany w przeciwieństwie do naszego, który wydaje się dla niej skomplikowany, zbyt trudny i zamknięty. Nie oceniaj – pomóż żyć i zrozumieć!

2 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie. Ogólnoświatowa inicjatywa “Na niebiesko dla autyzmu” ( LIGHT IT UP BLUE ) rozpoczyna obchody światowego miesiąca wiedzy o tym zaburzeniu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nim osób i ich rodzin.

Czemu akurat niebieski? Dlatego, że jest jasny jak ocean w letni dzień i ciemny jak wzburzone morze. To wizualna interpretacja wyzwań, z którymi spotykają się na co dzień osoby zaburzone i ich rodziny.

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – co to ?
Przewiń do góry
Skip to content