sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

 Konkurs na podcast dotyczący wystawy „Plebiscyt słów. Opole 1921″.

Szanowni Państwo,

rok 2021 został ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Opolu we współpracy z Urzędem Miasta Opola, Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Opolu organizuje konkurs na podcast dotyczący wystawy „Plebiscyt słów. Opole 1921″.
Wystawa przygotowana przez pracowników Archiwum, przy wsparciu Urzędu Miasta Opola, Instytutu Śląskiego oraz Galerii Sztuki Współczesnej poświęcona jest wydarzeniom, które miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 20. XX wieku. Opowiada o szczególnym czasie, gdy Opole stało się areną działań międzynarodowych.
Materiał zamieszczony na planszach obejmuje jedynie fragment bogatych zbiorów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu. Znakomita część zaprezentowanych archiwaliów to dokumentacja Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, sporządzona głównie w języku francuskim, ale także angielskim, włoskim i polskim.
Na planszach wystawy znajdą Państwo również zaproszenie do wysłuchania rozmów z autorytetami naukowymi, profesorami z Uniwersytetu Opolskiego i Instytutu Śląskiego w Opolu, do których prowadzą umieszczone na planszach kody QR. Swoją wiedzą podzielili się profesorowie: Adriana Dawid, Marek Białokur, Mirosław Lenart, Michał Lis, Marek Masnyk, Piotr Pałys i Mariusz Patelski.
W podobny sposób, poprzez kody QR, zapraszamy do oglądania filmów historycznych, które zostały zainscenizowane na potrzeby wystawy, a ich scenariusze powstały na podstawie oryginalnych materiałów archiwalnych. Materiały audio i video zostały zamieszczone na stronie www.powstancyslascy.pl i będą dostępne dla słuchaczy i widzów również po zakończeniu ekspozycji.

Konkurs na podcast skierowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.
Prace konkursowe można nadsyłać w terminie od 20.03.2021 r. do 02.04.2021 r.
Wystawę plenerową można oglądać na Rynku w Opolu od 20 marca 2021 r., natomiast wystawa wirtualna dostępna będzie od 20.03.2021 r. na stronie  www.powstancyslascy.pl w zakładce Edukacja.
W imieniu Organizatorów prosimy o zainteresowanie uczniów tematem wystawy, a także zachęcenie ich do udziału w konkursie.
Informacje o konkursie: http://nowastrona.opole.ap.gov.pl/news/konkurs-na-podcast

 Konkurs na podcast dotyczący wystawy „Plebiscyt słów. Opole 1921″.
Przewiń do góry
Skip to content