sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Dzień Tolerancji

Z inicjatywy Hufca Pracy w Opolu i dzięki współpracy wychowawców z Panią Alicją Świątkowską – Podgórską, dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II – po raz pierwszy została zorganizowana sesja historyczna z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest na świecie w dniu 16 listopada. Zorganizowane spotkanie odbyło się 15 listopada w auli Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II i poświęcone było zagadnieniom judaizmu i islamu w kontekście historycznym i współczesnym. Wychowawca Robert Mielcarek przedstawił kulturę i zwyczaje Żydów, a nauczyciel historii Stanisław Gaweł zagadnienia związane z islamem i światem arabskim. Młodzież mogła poznać na żywo artefakty związane z obiema kulturami oraz poznać typowe dla tych wyznań księgi religijne.

W związku z Dniem Tolerancji nasuwają się słowa znanego polskiego aktora teatralnego i filmowego Andrzeja Seweryna, który zapytany w wywiadzie o tolerancję odpowiedział w następujący sposób: „Nie lubię słowa tolerancja, ponieważ zakłada ono, że tolerujący jest powyżej  tolerowanego. Jest wart więcej niż tolerowany, więc robi mu łaskę, uprzejmość i go toleruje. Nie jestem również do końca przekonany do słowa „akceptacja”, ponieważ zakłada, że akceptuję cię pomimo tego, że coś z Tobą jest nie tak. Lubię słowo „współistnienie”. Polska od stuleci była krajem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Obok siebie żyli m.in.: Polacy, Żydzi, Łemkowie, Holendrzy, Ukraińcy.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to obowiązkowa lekcja kształcenia i wychowania do otwartości na inne kultury i prawidłowego funkcjonowania w społecznym świecie. Przez brak tolerancji nawet nasza młodzież z hufca często posiada bagaż negatywnych doświadczeń związanych z nietolerancją wobec własnej osoby. Bez względu na światopogląd, kolor skóry, przekonania, seksualność nikt nie ma prawa być prześladowany.

Dzień Tolerancji
Przewiń na górę
Skip to content