sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Tłusty czwartek

Dziś jest Święto Pączka!
Najpopularniejsze potrawy w Tłusty czwartek to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Obecnie pączek jest z nadzieniem różanym lub z marmoladą, oblany lukrem lub posypany cukrem pudrem. Każdy z nich jest pyszny, słodki i niepowtarzalny!
Ile pączków zjadają z okazji Tłustego czwartku? Okazuje się, że w tłusty czwartek zjadamy średnio 2,5 pączka – na taki wynik przekładają się zarówno osoby, które nie jedzą pączków, jak i Ci którzy zjadają ich kilkadziesiąt. Uważa się, że niezjedzenie pączka w tłusty czwartek grozi niepowodzeniem w życiu!
W tym dniu cukiernie przygotowują pączki w rekordowych ilościach!  W naszej szkole uczy się 9 cukierników, którzy od wczoraj przygotowywali pyszności, uwiecznione przez nich na fotografii.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Tłusty czwartek
Przewiń do góry
Skip to content