Poczta sekretariat@zsbopole.pl Telefon (77) 474 54 54 Adres ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | link do Vulcan link do strony BIP |

Biblioteka aktualnosci

12 czerwca – Ogólnopolskie Święto Uwalnianych Książek

Z okazji Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek biblioteka szkolna zaprasza całą społeczność szkoły do włączenia się do akcji. Prosimy o przynoszenie książek, które przeczytaliście i możecie podzielić się nimi z innymi, a w zamian zabrać inną książkę, która was zainteresuje. Książki należy przynosić do środy 12.06.2019r. W tym dniu przed biblioteką szkolną uwolnimy przyniesione książki.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

 

Światowy Dzień bez Papierosa

W dn. 31 maja 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji zorganizowany został happening zachęcający do zerwania z nałogiem. Uczennice i uczniowie z Samorządu Uczniowskiego nalepiali naklejki z zakazem palenia wszystkim wchodzącym i wychodzącym ze szkoły oraz rozdawali cukierki, jako zamiennik dla papierosa 🙂
W holu przed biblioteką znajduje się gazetka informacyjna o szkodliwości palenia oraz rady, jak rzucić palenie i numery telefonów do poradni. Także w zakładce Pedagog/Psycholog znajdziecie niezbędne informacje. Zachęcamy do lektury!
Koordynator: Katarzyna Aleksandrowicz
Współorganizacja: Justyna Krzyśko, Alicja Świątkowska-Podgórska

 

KSIĄŻKOWY DZIEŃ DZIECKA

W dniach 27-28 maja 2019 r.  Fundacja Santander Bank Polska oraz Fundacja Zaczytani.org organizuje akcję wolontariacką „Książkowy Dzień Dziecka”. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do przynoszenia w tych dniach do dowolnych placówek Santander Bank Polska książek, które zostaną przekazane do bibliotek szpitalnych oddziałów dziecięcych na terenie całej Polski.
Książki możecie także przynosić do biblioteki szkolnej, skąd przekażemy je do oddziału Santander.

Dyktando Ortograficzne

W dniu 5 marca 2019r. odbyło się w naszej szkole Dyktando Ortograficzne. Wydarzenie związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W dyktandzie wzięło udział 19 uczniów. Tekst, z którym zmierzyli się uczniowie, nie należał do łatwych, ale młodzież poradziła sobie z nim całkiem nieźle.
Język polski obfituje w wiele pułapek, tym bardziej cieszymy się, że tyle osób postanowiło stawić mu czoła.
Tekst czytały: p. Sylwia Hucaluk-Lasota i p. Katarzyna Aleksandrowicz

KATALOG KOMPUTEROWY

Informujemy, że trwają prace nad komputeryzacją księgozbioru, ale już teraz możecie wyszukiwać lektury, najnowsze podręczniki oraz nowości książkowe pod adresem: www.katalog.zsbopole.pl

KSIĄŻKA NA FERIE

Ferie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas wolny do zagospodarowania. Zachęcamy do spędzenia choć części tego czasu z książką! Oto kilka naszych propozycji:
1. Dla romantycznych…
Claudia Gray “Tysiąc odłamków Ciebie”:
Rodzice Marguerite Caine są słynni ze swoich przełomowych odkryć w dziedzinie fizyki. Światło dzienne ujrzał właśnie najbardziej niezwykły z ich wynalazków, pozwalający przeskakiwać pomiędzy wymiarami i mogący zrewolucjonizować naukę. Wtedy jednak ojciec Marguerite zostaje zamordowany, zaś sprawca – jego przystojny, małomówny asystent Paul – ucieka do innego wymiaru.
Marguerite nie zamierza pozwolić, by człowiekowi, który zniszczył jej rodzinę, uszło to na sucho. Wyrusza w pościg za Paulem przez różne wszechświaty, za każdym razem przeskakując do innej wersji samej siebie. Ale po drodze spotyka alternatywne wersje dobrze znajomych ludzi – w tym Paula, którego życie coraz ściślej splata się z jej życiem. Tysiąc odłamków Ciebie zabiera czytelników w podróż po zachwycająco złożonych wszechświatach, gdzie los jest nieunikniony, prawda jest nieuchwytna, zaś miłość pozostaje największą z tajemnic. (Opis: lubimyczytac.pl)
2. Dla wielbicieli fantasy…
Andrzej Sapkowski “Wieża Jaskółki”:
Ciri staje przed swoim przeznaczeniem. Drakkar wiozący Yennefer trafia w oko czarodziejskiego cyklonu. Czy wśród przyjaciół wiedźmina ukrywa się zdrajca? Przedostatnia odsłona epopei o świecie wiedźmina i wojnach, jakie nim wstrząsają. W zagubionej wśród bagien chacie pustelnika ciężko ranna Ciri powraca do zdrowia. Jej tropem podążają bezlitośni zabójcy z Nilfgaardu. Tymczasem drużyna Geralta, unikając coraz to nowych niebezpieczeństw, dociera wreszcie do ukrywających się druidów. Czy wiedźminowi uda się odnaleźć Ciri? Jaką rolę odegra osnuta legendą Wieża Jaskółki? (Opis: empik.com)
3. Dla miłośników mocnych wrażeń…
Harlan Coben “Tylko jedno spojrzenie”:
W ostatnie normalne popołudnie w jej życiu Grace zaczęła przeglądać odbitki z rodzinnej wycieczki. Uśmiechnięte twarze dzieci i Jacka – kochanego męża… A za chwilę – fotografia z pięcioma obcymi osobami. Jedna twarz wygląda jednak znajomo… Zupełnie jakby Jack, tylko młodszy. Ale on zaprzecza, że znajduje się na zdjęciu. A zaraz potem znika. Grace zrobi wszystko, aby odnaleźć Jacka i odkryć prawdę o zdjęciu. Nie wie jednak, że do tego samego dążą też inni – a wśród nich pewien zabójca… (Opis: lubimyczytac.pl)
I wiele wiele innych fascynujących książek. Zapraszamy do biblioteki!

Szkolna Giełda Talentów

W dn. 6 grudnia odbyła się w naszej szkole, już po raz kolejny, Szkolna Giełda Talentów. Do konkursu stanęło 10 uczestników, którzy zaprezentowali się w kategoriach: śpiew, rysunek, ozdoby  świąteczne. Poziom Giełdy był bardzo wysoki i Jury musiało dokonać trudnego wyboru.
Ostatecznie I miejsce wywalczył Dariusz Mika z kl. 1A, II miejsce zajęła Ewelina Chrobot z kl. 1TB, III miejsce Natalia Piłat z kl. 8B, a wyróżnienie przypadło w tym roku zespołowi w składzie: Arkadiusz Karczewski z kl. 3TA, Dominika Nawrat z kl. 2TA, Julia Szymańska z kl. 2A. Dyplomy i nagrody otrzymali również pozostali uczestnicy: Natalia Szarejko z kl. 3TB, Kamila Mrozek-Gliszczyńska z kl. 2E, Natalia Oskroba z kl. 3TA i Tomasz Filipek z kl. 3TA.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

     

PROJEKTY CZYTELNICZE REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

W ubiegłym roku szkolnym dużo się działo w naszej bibliotece. Zakupiliśmy ponad
500 książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i zrealizowaliśmy szereg projektów czytelniczych, które miały na celu przybliżyć księgozbiór naszym uczniom i zachęcić ich do korzystania z biblioteki, a przede wszystkim czytania. W krajach o wysoko rozwiniętym czytelnictwie mówi się, że nieważne co się czyta, ważne żeby czytać w ogóle. Nasze projekty pokazały, jak zróżnicowany jest nasz księgozbiór i że mamy książki o wszystkim i dla wszystkich: powieści, literaturę fachową, poradniki dotyczące rysowania, gotowania, tworzenia biżuterii czy książki o naszym regionie. W realizację projektów włączyło się wielu nauczycieli naszej szkoły, którym serdecznie dziękujemy.
Zrealizowane projekty:
1. Opolskie, nasza mała Ojczyzna.
2. Książki, które leczą.
3. Książka pomaga w życiu.
4. Uwikłani w sieci.
5. Tajniki tworzenia biżuterii.
6. Angielska literatura bez słownika.
7. Zwiedzamy Śląsk Opolski – Pielgrzymki Jana Pawła II na Górę Św. Anny.
8. Tworzenie bibliografii do wybranych zawodów.
9. Tropem bohatera fantasy.
10. Moje podróże małe i duże.
11. W barwnym świecie przyrody.
12. Zaczytaj się jesienią.
13. Mój czas – moje hobby.
14. Książka otwiera świat.


AKCJA ZACZYTANI

Ty też możesz zostać Zaczytanym. To proste!
Jeśli posiadasz w domu książki, które z radością czytałeś jako dziecko lub do których zaglądały Twoje pociechy możesz podarować je dzieciom i młodzieży przebywającej w szpitalach, na oddziałach dziecięcych bądź w innych ośrodkach pomocy społecznej. Będziemy również szczęśliwi jeśli specjalnie kupisz swoją ulubioną bajkę i podarujesz ją na rzecz Zaczytanych.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka stworzyła miejsce zbiórki na książki i bajki.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zbiórce książek „Zaczytani”. Zebrane książki trafią do małych pacjentów, przebywających w  szpitalach, domach dziecka oraz hospicjum.
Akcja „Zaczytani” trwa do 29 czerwca 2018 r.

 

ROZWIĄZANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PLAKAT TEATRALNY

Miło nam poinformować, że w konkursie na plakat teatralny nagrody zdobyły odpowiednio:
I miejsce – Natalia Szarejko z kl. 2TB
II miejsce – Paulina Ginda z kl. 3a
III miejsce – Milena Chimiak z kl. 1TA
Gratulujemy! 🙂

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961r. podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W tym dniu klasy 4TB i 3TA obejrzały sztuki teatralne Teatru Telewizji: klasa 4TB – „Tango” Sławomira Mrożka, a klasa 3TA- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję podziwiać kunszt przełożenia trudnego dzieła scenicznego na adaptację filmową. Kl. 4TB rozwiązała także quiz wiedzy o teatrze i przygotowała gazetkę na temat obejrzanej sztuki.

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru poprzedziło wyjście klasy 4TB do Teatru im. Jana Kochanowskiego na sztukę pt. „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana. Reżyserowi udało się zachować klimat cmentarnej godziny duchów, w której następuje odrodzenie trojga ludzi, połączonych za życia miłością i zbrodnią. Aura niezwykłości spektaklu, w połączeniu z bardzo dobrą grą aktorską, zrobiła duże wrażenie na uczniach.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszony został także konkurs plastyczny na plakat do wybranej sztuki teatralnej. Prace można przynosić do biblioteki lub do p. Magdaleny Kuniec, do dn. 6.04.2018r.

STAN WOJENNY W PIOSENKACH

14 grudnia uczniowie naszej szkoły uczcili 36 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981r. na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. Zniesiony został dopiero 22 lipca 1983r. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
Z tej okazji uczniowie kl. 1 TA, pod kierunkiem p. Marzeny Jastrząb-Poloczek i p. Katarzyny Aleksandrowicz zorganizowali inscenizację słowno -muzyczną, opartą na autentycznych materiałach prasowych i filmowych oraz piosenkach z tego okresu.
Wstęp odczytała Patrycja Krysiak z kl. 2D.
Po przedstawieniu p. Barbara Radwańska podsumowała projekt realizowany w  klasach, polegający na zebraniu materiałów dot. stanu wojennego i przygotowaniu plakatów i wywiadów. Wręczone zostały nagrody dla wyróżnionych uczniów.
Całość wydarzenia zwieńczył występ Klaudii Szymik i Arkadiusza Karczewskiego, którzy wykonali piękny utwór autorstwa Adama Asnyka, z muzyką Zbigniewa Preisnera, pt. “Miejcie nadzieję”.
Specjalne podziękowania za profesjonalny makijaż i charakteryzację dla p. Joanny Horaczuk 🙂

 

Z UCZNIAMI 2TB NA WYSTAWIE WORLD PRESS PHOTO 2017

W dn. 1 grudnia klasa 2TB pod opieką p. Justyny Krzyśko i p. Katarzyny Aleksandrowicz , zwiedziła wystawę World Press Photo 2017 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
World Press Photo to największy i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie, zapoczątkowany w 1955r. w Amsterdamie. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 80 tys. prac. W ośmiu kategoriach, jury wybrało 45 zwycięzców z 25 krajów.
Zdjęcie roku pochodzi z kategorii „wydarzenia” i zrobił je turecki fotograf Burhan Ozbilici. Widoczny jest na nim Mevlüt Mert Altıntaş, który zastrzelił rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa, podczas wernisażu w Ankarze.

 

Z UCZNIAMI 7B W MEDIATECE

W dn. 16 listopada kl. 7b pod opieką p. Lucyny Magierowskiej-Siruk i p. Katarzyny Aleksandrowicz wyszła do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na warsztaty filmoznawcze pt. ” Bo to dobry film jest… Krótka historia polskiego filmu”. Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z historią polskiego kina. Uczniowie poznali najwybitniejsze tytuły, najważniejszych reżyserów i najpopularniejsze gwiazdy filmowe od przełomu XIX i XX wieku aż do dzisiaj. Dowiedzieli się, jak nierozerwalnie łączy się rodzima kinematografia z historią Polski, zgłębili motywy, konteksty i uwarunkowania rządzące polskim filmem. Zajęcia były uatrakcyjnione materiałami multimedialnymi oraz smartfonowym quizem.

 

Książki z NPRC

Do biblioteki “spływają” już książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
Kartony nie wyglądają zbyt ciekawie, ale ich zawartość, wierzcie mi, jest fascynująca! Mam nadzieję, że na święta będziecie już mogli wypożyczyć nowości, o które sami prosiliście 🙂

 

Zaczytaj się jesienią…
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka ZSB przygotowała  projekt czytelniczy “Zaczytaj się jesienią”. Klasa 7B odwiedziła naszą bibliotekę, zapoznana została z księgozbiorem i pod opieką p. Lucyny Magierowskiej-Siruk, przygotowała plakaty promujące czytelnictwo. Uczniowie bardzo sumiennie podeszli do powierzonego im zadania, a efektem ich działań są piękne prace plastyczne, z samodzielnie ułożonymi wierszykami, zachęcającymi do czytania książek. Mamy nadzieję, że razem z nami zaczytacie się jesienią!

 

 

 

KONKURS Z NAGRODAMI!
Dla klas pierwszych –
na zakładkę do książki
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ZASADY KONKURSU:

  1. Konkurs trwa od 1 do 17 listopada 2017r.
  2. Udział w konkursie mogą brać wszyscy uczniowie klas pierwszych ZSB.
  3. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie zakładki do książki, prezentującej wybraną książkę lub bohatera literackiego, z księgozbioru biblioteki szkolnej.
  4. Zakładki nie mogą przekraczać wymiarów 10 cm x 21 cm i wykonane mogą być z dowolnych materiałów, nie niszczących książki.
  5. Wszystkie wykonane zakładki zostaną zaprezentowane na tablicy przed biblioteką po zakończeniu konkursu.
  6. Komisja konkursowa przyzna nagrody za I, II, III miejsce oraz wyróżnienie wg następujących kryteriów:
  7. Inwencja i pomysłowość prezentacji tematyki.
  8. Ogólne wrażenia estetyczne.
  9. Samodzielność wykonania pracy.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas tegorocznej Giełdy Talentów, w dn. 12 grudnia 2017r

 

 

 

 

Przewiń na górę
Skip to content