sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole

Pedagog/Psycholog

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też
w relacjach rówieśniczych.

Światowy Dzień bez Papierosa

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Możesz ją znaleźć u lekarza rodzinnego, w specjalistycznej poradni lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym na nr tel. 801 108 108 (czynna jest od pon. do pt. w godz. 11-19). Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to ogólnopolska, specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.

Konkurs na kolaż fotograficzny w ramach programu „Pomyśl zanim spróbujesz”

 Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie na kolaż fotograficzny o tematyce profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Głównym celem jest wykonanie kolażu fotograficznego  w ramach programu dotyczącego profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży .

Więcej informacji u pedagoga lub psychologa szkolnego – zapraszamy !

Nowotwór skóry – Tobie też może zagrażać …

W ramach upowszechniania wiedzy o nowotworze złośliwym skóry nasza szkoła realizuje Program „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry.

Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” ma za cel :

  • upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz
  • budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki lekcjom uczniowie

  • nabywają umiejętności rozpoznania czerniaka oraz
  • uczą się regularnego samobadania skóry
  • a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z materiałami i poszerzenia wiedzy na temat profilaktyki czerniaka.

 

  za życiem informacje

Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców do konsultacji z pracującymi
w szkole pedagogami oraz psychologiem.

Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać, chcesz się poradzić lub po prostu porozmawiać zapraszamy
do naszych szkolnych gabinetów 32 i 36.

Przewiń do góry