27 kwietnia o godzinie 11: 00 uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu razem z uczniami innych opolskich szkół przyjęli Sakrament Bierzmowania w parafii Błogosławionego Czesława w Opolu. Przygotowania młodzieży na tę okoliczność trwały od października ubiegłego roku, a przeprowadził je duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy ks. Jarosław Staniszewski.

Sakramentu udzielił ksiądz Biskup Rudolf Pierskała w asyście księdza Proboszcza Rafała Bałamuckiego oraz innych księży z parafii. Nasi uczniowiez należytą powagą podeszli do uroczystości, o czym świadczył odświętny ubiór oraz pobożne uczestnictwo w liturgii. Każdy bierzmowany otrzymał na pamiątkę krzyżyk oraz obrazek mający przypominać o tym ważnym wydarzeniu.


W dniu 11 kwietnia młodzież z opolskiego Hufca Pracy wybrała się na film pt. „Shazam!” Jest to opowieść o 14-letnim chłopcu, który wychowuje się w rodzinach zastępczych; jest zbuntowany, osamotniony i bardzo pragnie odnaleźć swoją matkę. Po wielu przygodach i rozczarowaniach, nasz bohater dochodzi do wniosku, że jednak rodzina zastępcza, do której trafił, jest najlepszym, co mogło go spotkać i z piątką przybranego rodzeństwa stawia czoła złu. Po obejrzeniu filmu młodzież żywo dyskutowała na temat tego, że bohater nas rozśmieszał, czasem zasmucał, a w rezultacie podnosił na duchu, gdyż niektóre sytuacje uczestnicy mogli odnieść do swoich przeżyć.


W dniu 13.03.2019r. młodzież z klasy 1a pod opieką Hufca Pracy w Opolu wzięła udział w zajęciach sportowych w parku trampolin i na siłowni na świeżym powietrzu. W ramach realizacji programu wychowawczego, uczestnicy mogli poznać techniki i możliwości poruszania się na trampolinach. Zanim zaczęli zabawę, zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa korzystania z trampolin, następnie odbyła się rozgrzewka, a później dobra zabawa. Młodzież pod okiem wykwalifikowanego trenera mogła sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Po godzinnej zabawie młodzież udała się na siłownię na świeżym powietrzu, gdzie mogła spróbować swoich sił i umiejętności w ćwiczeniach body workout – czyli wszechstronny trening wzmacniający i kształtujący całe ciało.

Młodzież była bardzo zadowolona z tych zajęć sportowych i ma nadzieję, że wkrótce uda im się je powtórzyć.


 

Finał III Hufcowego Turnieju E-sportowego

Marcin Bednarz z klasy 3a został zwycięzcą III edycji Turnieju E-sportowego realizowanego przez wychowawców  Hufca Pracy. Przez 3 tygodnie zawodnicy z klas szkoły podstawowej oraz branżowej rywalizowali ze sobą na wirtualnych stadionach gry FIFA17. Drugie miejsce zajął Michał Borowiecki z 2b, a trzecie wywalczył Michał Kwiatkowski z 3b.

Zwycięzcy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali również nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

dav

 


 

 

Światowy Dzień Wody

22 marca  uczniowie ZSB Opole obchodzili Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wychowawcy Hufca Pracy przygotowali dla młodzieży z klas 7a, 8a i 8b ciekawą grę terenową. We wiosennej scenerii parku nadodrzańskiego młodzież poznała problemy współczesnego świata związane z brakiem dostępu do wody pitnej, a także nauczyła się dbać o wodę, której zasoby systematycznie maleją.

dav

sdr


 

 

Dzień Otwarty 2019

21 marca to tradycyjnie już Dzień Otwarty Szkoły. Przybyli goście mogli zapoznać się z propozycją edukacyjną ZSB oraz bogatym wsparciem opiekuńczo-wychowawczym Hufca Pracy. Stoisko pn. “Bez wina kolacja nie musi być nudna” cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzającej młodzieży. Warsztaty prowadził wychowawca Hufca Robert Mielcarek.

sdr


 

 

Dzień Kobiet z Budowlanką i Hufcem Pracy

Uczniowie 7a: Kewin Lalik, Łukasz Linder i Ralf Kosok podczas zajęć prowadzonych przez wychowawcę hufca – Roberta Mielcarka –  z materiałów prasowych, fotograficznych i literackich, przygotowali wystawę dotyczącą praw kobiet oraz słodkie upominki dla żeńskiej części grona pedagogicznego, wychowawczyń hufca i personelu szkolnego.

Kobieta jako matka, żona, jako obiekt westchnień, muza poetów, malarzy, literatów to archetypy utrwalone w naszej kulturze przez tysiąclecia.

Gimnazjaliści przygotowali wystawę, a w dniu święta w towarzystwie męskiej części wychowawców składają żeńskiej części kwiaty i życzenia.


 

 

III Turniej E-sportowy

Ruszyły kolejne rozgrywki FIFA17 na konsoli XBOX360. O miano zwycięzcy i nagrody rzeczowe walczy 28 zawodników z klas szkoły podstawowej i branżowej – młodzieży będącej pod opieką Hufca Pracy w Opolu.

Rozstrzygnięcie już za dwa tygodnie!


 

Na Targach EDU Opole 2019

5 i 6 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwały Targi Edukacyjne EDU Opole. Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy reprezentowali wychowawcy wraz z uczestnikami opolskiego Hufca Pracy – uczniami klasy 8c PSP dla Dorosłych oraz 1e Branżowej Szkoły I stopnia. Przez dwa dni młodzież zachęcała odwiedzających Targi do uzupełnienia wykształcenia w strukturach OHP i nauki w Zespole Szkół Budowlanych im Papieża Jana Pawła II w Opolu. Młodzi ludzie, od 15. roku życia, mogą ukończyć szkołę podstawową lub branżową szkołę I stopnia i zdobyć kwalifikacje zawodowe w obranym wcześniej kierunku kształcenia, uzyskując przy tym szerokie wsparcie opiekuńczo-wychowawcze. Uczniowie, oprócz rozdawania ulotek informacyjnych, opowiadali zainteresowanym o możliwościach, jakie młodzieży stwarzają wychowawcy poprzez oddziaływanie pedagogiczne, organizację kół zainteresowań, imprez kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych i ciekawych wycieczek dydaktycznych.

———————————————————————————————————————-

 

Dzień św. Walentego

W dniu 14 lutego obchodzimy wspomnienie świętego Walentego, który był biskupem Terni w Umbrii.

W średniowieczu Święty był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień ten stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, a dla nieśmiałych okazją do anonimowego  wyrażenia swoich uczuć względem drugiej osoby.

Uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dorosłych pod popieką Hufca Pracy w Opolu w dniu 14 lutego 2018r,. wzięli udział  w inscenizacji kabaretowej pt. „Romeo i Julia” w wykonaniu koła literacko – artystycznego „Pisklaki” ZSB oraz wykonywali klasowe walentynki dla szkoły. Następnie wzięli udział w projekcji filmu walentynkowego oraz dyskusji. Każdego dnia nie tylko od święta powinniśmy okazywać swoje uczucia,

„…gdy miłością serce moje bije,
Gdy powiem: kocham – wtenczas tylko żyję,
Żyję szczęśliwy i w lubym zamęcie,
Świat do podziału pociągam w objęcie”.
A. Fredro


Na zajęciach profilaktycznych w MDK

W dniu 07.02.2018r. młodzież z klas 7a, 7b i 2cG wzięła udział w zajęciach profilaktycznych, zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Pan Józef Jatowicz poprowadził spotkanie, które poruszało problematykę zagrożeń ze strony współczesnego świata, uzależnień, agresji i przemocy. Podczas zajęć odbyła się dyskusja nad omawianym problemem, po czym nastąpiła projekcja filmów edukacyjnych. Młodzież poprzez udział w zajęciach miała możliwość doskonalenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania wyrazili chęć udziału w kolejnych zajęciach profilaktycznych.


W Bibliotece Austriackiej

W dniu 08.02.2018r. uczniowie kl. 7 b Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu, wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Zajęcia pt. „Austria bliżej” odbyły się w Bibliotece Austriackiej im. Emanuela Smolki w Opolu. Podczas prelekcji przestawione zostały informacje i ciekawostki jak również historia Austrii. Młodzież miała okazję przekonać się, że Austria to nie tylko krajobraz Alp i zawodów narciarskich, ale również bogata i różnorodna spuścizna kulturowa.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI)  obchodzonego  z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r., a przypadającego w 2018 roku 6 lutego,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych w ramach działań opolskiego Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w warsztatach informacyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci.  Zajęcia poruszały kwestie skutków niepokojących zjawisk związanych z ksenofobią, hejtem, cyberprzemocą oraz sekstingiem. Młodzież miała możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat bezpieczeństwa oraz szacunku w sieci. Poznała możliwości reagowania w przypadku naruszenia prawa.  Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem przygotowali plakat promujący kulturę szacunku w sieci.


Na pokazie magii i iluzji

W dniu 31.01.2018 r. młodzież szkoły podstawowej dla s\dorosłych będąca jednocześnie uczestnikami Hufca Pracy w Opolu miała okazję uczestniczyć w pokazie magii i iluzji, który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu. Były uczestnik programu Mam Talent – Bartosz Lewandowski mieszkaniec Brzegu, na co dzień pracuje w cyrku. Na początku występu iluzjonista przedstawił pokaz znikających i pojawiających się gołębi oraz zmieniających kolor świeczek. Zachęceni pierwszym pokazem, mieliśmy okazję zobaczyć pojawiające się, znikające czy mnożące się przedmioty, magiczne sznurki, piłeczki czy chusty. Publiczność miała okazję czynnie uczestniczyć w sztuczkach magicznych. Pokaz iluzji i magii bardzo podobał się młodzieży, która miała okazję przekonać się, że to, co niemożliwe, stało się możliwe.