sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole

Aktualności


Studia – Informacje dla kandydatów na studia, studentów i doktorantów

Maturzysto coś dla Ciebie!

Zachęcam do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie gov.pl. Jakie kierunki studiów w roku 2019/2020 były najchętniej wybierane, tego dowiesz się z „Najchętniej na informatykę, najtrudniej na orientalistykę – znamy wyniki rekrutacji na studia w roku 2019/2020”  Wystarczy wejść na link: https://www.gov.pl/web/nauka/najchetniej-na-informatyke-najtrudniej-na-orientalistyke–znamy-wyniki-rekrutacji-na-studia-w-roku-20192020

Polecam strony internetowe na których znajdziecie wykaz uczelni w Polsce:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_publiczne_w_Polsce wykaz publicznych uczelni w Polsce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_niepubliczne_w_Polsce wykaz niepublicznych uczelni w Polsce
www.kierunkistudiow.pl
www.perspektywy.pl
www.studia.gov.pl
www.otouczelnie.pl
www.studia.pl


Test koloru osobowości
(na podstawie teoretycznej kolorów osobowości T.Hartmana ze strony www.akademiawebinaru.pl)

Przeczytaj uważnie mocne i słabe strony w każdej części diagramu, zastanów się które zestawienia najlepiej Ciebie opisują i wybierz kolor swojego typu. Staraj się odnosić do swoich doświadczeń. Pod diagramem znajdziesz opisy typów osobowości.

Opis typów osobowości:

Biały: Wizjoner i budowniczy – to indywidualista. Utalentowany wizjoner, skupiony na swoich marzeniach i planach. Idealista. Mało skupiony na detalach, zazwyczaj widzi tylko “szeroki plan”. Ma bardzo rozwiniętą intuicję. Komunikatywny i lubiany w grupie. Pełni role inspirujące. Dzięki niemu grupa rozwija swoje pomysły, plany i idee.
Rekomendowane środowisko pracy:

 • Miejsce pracy z wysokim poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.
 • Praca musi mieć dokładnie określone zasady pracy i granice decyzyjności.
 • Stanowisko z możliwością budowania dobrych relacji międzyludzkich.
 • Stanowisko ze zmiennym zakresem obowiązków i szansą uczenia się.

 Niebieski: Analityk i organizator – to poszukiwacz informacji. To styl emocjonalny, skupiony na kontaktach z innymi ludźmi. Do rozwoju potrzebuje akceptacji i „bycia lubianym”. Niebieski jest uprzejmy, łagodny, skłonny do współpracy w zespole. Doskonale sprawdza się, jako negocjator lub arbitrażysta godzący sprzeczne interesy zwaśnionych stron. Utalentowany analityk, bystry obserwator. Najwyżej w hierarchii wartości stawia rodzinę i przyjaciół.
Rekomendowane środowisko pracy:

 • Stabilne otoczenie i procedury.
 • Praca wymagająca zdolności myślenia analitycznego i krytycznego spojrzenia na występujące problemy.
 • Możliwości do krytyki
 • Stanowisko wymagające planowania i myślenia strategicznego.
 • Praca bez presji czasu i w warunkach maksymalnie bez-stresowych.
 • Stanowisko niewymagające częstych kontaktów międzyludzkich.
 • Dokładny opis pracy, oczekiwania.

Czerwony: Przywódca – to silny, zdecydowany osobnik. Jest logiczny, praktyczny i zamknięty w sobie. Trudny w kontaktach międzyludzkich. Naturalny lider. Dominujący i gwałtowny w reakcjach. Ma potrzebę kontrolowania sytuacji i przewidywania efektów swoich działań.
Rekomendowane środowisko pracy:

 • Stanowisko wymagające łączenia wielu zadań i umiejętności.
 • Praca z możliwością awansu i uznania.
 • Praca ze swobodą działania i podejmowania decyzji.
 • Stanowisko pozwalające na pełne kontrolowanie efektów własnej pracy.
 • Praca bez zadań powtarzalnych i rutynowych.

 Żółty: Pomysłodawca, kreator nowych idei – to optymista, radosny i pewny siebie. Lubi dobrą zabawę
i nowe wyzwania. Bardzo kreatywny. Innowator. Otwarty na nowe doświadczenia. Nie boi się zmian.
Rekomendowane środowisko pracy:

 • Zawody i stanowiska pracy z wysoką ekspozycją społeczną.
 • Stanowiska samodzielne, bez bezpośredniej podległości i nadzoru nad „Żółtym”.
 • Praca wymagająca kreatywności i innowacyjnych rozwiązań.
 • Stanowiska wymagające częstych kontaktów międzyludzkich.

Test T.Hartmana w wersji online znajdziesz pod adresem: https://testhartmana.pl/


Polecamy do odwiedzenia stronę Mapa Karier!

Znajdziesz tam bezpłatną bazę zawodów, ścieżki kariery czy ciekawe wpisy na blogu. A to wszystko  na stronie:  https://mapakarier.org/
Ścieżki kariery dowiesz się co trzeba umieć i jakie wykształcenie zdobyć, aby pracować w różnych zawodach -wybór aż spośród 582 zawodów!
https://mapakarier.org/paths
Miasto zawodów odkryjesz setki ciekawych zawodów i informacje o nich tj. wielkość rynku pracy, czas nauki i zarobki
https://mapakarier.org/city
Blog tu znajdziesz ciekawe artykuły. Polecam wpis Plany zawodowe młodzieży – gdzie będą pracować dzisiejsi 15-latkowie?
https://mapakarier.org/blog/article/28/plany-zawodowe-mlodziezy-gdzie-beda-pracowac-dzisiejsi-15latkowie


Znalezione obrazy dla zapytania: zawody przyszłości

Zawody potrzebne na rynku pracy

Prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 24 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Ma ona na celu wspomaganie szkolnictwa branżowego. Tym samym przyczyni się ona do spadku bezrobocia wśród absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w Polsce.

Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to:

automatyk,
elektromechanik,
elektronik,
elektryk,
kierowca mechanik,
mechanik-monter maszyn i urządzeń,
mechatronik,
murarz-tynkarz,
operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych,
operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych,
operator obrabiarek skrawających,
ślusarz,
technik automatyk,
technik automatyk sterowania ruchem kolejowym,
technik budowy dróg,
technik elektroenergetyk transportu szynowego,
technik elektronik,
technik elektryk,
technik energetyk,
technik mechanik,
technik mechatronik,
technik programista,
technik spawalnictwa,
technik transportu kolejowego.


Znalezione obrazy dla zapytania: dzień stolarza

Dzień Stolarza

Stolarze, czyli rzemieślnicy wykonujący meble i inne rzeczy z drewna, swoje święto obchodzą 19 marca, bowiem w tym dniu wspomina się św. Józefa, patrona tego zawodu. Pierwszy cech stolarski w naszym kraju powstał w 1489 roku w Krakowie.


Konkurs kreatywny dla uczniów!

W dniu 19.03.2020r informujemy o konkursie:
Głównym celem konkursu “Moje hobby na rynku pracy” jest upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie oraz możliwości, jakie w zakresie potwierdzania kompetencji daje Zintegrowany System Kwalifikacji.

Zasady udziału:

 • Konkurs skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa opolskiego, małopolskiego, łódzkiego, podlaskiego oraz kujawsko-pomorskiego.
 • Jego przedmiotem jest przygotowanie pracy graficznej, które tematem przewodnim będzie hasło “Moje hobby na rynku pracy”.
 • Forma? Dowolna! Może być to więc zarówno obraz, rysunek, zdjęcie, grafika wektorowa, grafika cyfrowa, grafika 3D, jak i komiks lub plakat…
 • Warunkiem udziału jest przesłanie pracy oraz wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego na adres mailowy konkurs@ibe.edu.pl do 15 kwietnia 2020 roku.

Następnie w każdym z województw wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody w wysokości:
1 800 zł – I miejsce
1 200 zł – II miejsce
700 zł – III miejsce

Więcej informacji znajduje się w regulaminie:http://kwalifikacje.edu.pl/wp-content/uploads/Regulamin-konkursu-kreatywnego-dla-ucznio%CC%81w-10.03.2020.pdf

http://kwalifikacje.edu.pl/wp-content/uploads/Za%C5%82a%CC%A8cznik-nr-1_Formularz-zg%C5%82oszeniowy.docx


11 Marca Dzień Hydraulika

Obchody Światowego Dnia Hydraulika (11 marca każdego roku) zostały zapoczątkowane przez Światową Radę Sanitarną, aby podkreślić jak ważną rolę dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa odgrywają instalacje sanitarne


TAURON Dystrybucja SA obejmuje patronat nad zawodem Elektryk!

W dniu 06.03.2020r w Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu odbyła się uroczystość objęcia patronatem uczniów uczących się zawodu elektryk, przez firmę TAURON Dystrybucja SA. Gospodarz uroczystości pani dyrektor Violetta Szczepkowska przywitała gości, którzy zaszczycili nas swoja obecnością. Gościliśmy: Zastępcę Prezydenta Miasta Opola pana Macieja Wujca, Prezesa Spółki TAURON Dystrybucja SA pana Roberta Zasinę, Kierownika Wydziału personalnego / HR Partner Biznesowy TAURON Dystrybucja SA panią Ewę Kulawik, Prezesa Izby Gospodarczej w Opolu pana Henryka Galwasa, Inspektora ds. szkół ponadgimnazjalnych Wydziału Oświaty w Opolu panią Kingę Pierzak – Kostuś, przedstawiciela Opolskiego Kuratorium Oświaty panią Bernadettę Pietruszkę, Przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola pana Aleksandra Iszczuk, Dyrektora ds. technicznych firmy OPEX pana Mirosława Tempkę oraz panią Aleksandrę Pełkę specjalistę w dziale technicznym firmy OPEX SA, jak również panią Aleksandrę Kowalską przedstawiciela firmy Multiserwis, Wicedyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Opolu pana Dariusza Kulitę, Komendanta Hufca Pracyw Opolu panią Bogumiłę Szewczyk – Paluszek.
Uroczyste podpisanie umowy patronackiej odbyło się pomiędzy: Zespołem Szkół Budowlanych, który reprezentowała pani dyrektor Violetta Szczepkowska, firmą TAURON Dystrybucja SA reprezentowanym przez Prezesa Spółki pana Roberta Zasinę oraz Miastem Opole reprezentowanym przez Zastępcę Prezydenta Miasta Opola pana Macieja Wujca.
Dzisiejsze podpisanie umowy patronackiej, to przede wszystkim ogromna szansa dla naszych uczniów, którzy uczą się w Budowlance na Niemodlińskiej w zawodzie: elektryk. Dzięki współpracy z TAURON Dystrybucja SA uczniowie będą mieli możliwość podwyższania swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych po przez udział w szkoleniach, warsztatach i prelekcjach organizowanych przez TAURON Dystrybucja SA. Uczniowie otrzymają niezbędne doświadczenie i wsparcie teoretyczne w zakresie nauki zawodu które w przyszłości da młodym ludziom możliwość zatrudnienia w tym renomowanym przedsiębiorstwie, a firmie możliwość wyszkolenia sobie wykwalifikowanej młodej kadry pedagogicznej.
TAURON Dystrybucja SA to kluczowa spółka z Grupy TAURON, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej. Jest jednym z największych dystrybutorów energii w Polsce. Spółka odpowiada za rozwój, eksploatację i utrzymanie sieci energetycznych na terenie południowej polski. TAURON Dystrybucja SA wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne i wysoki standard świadczonych usług.
Współpraca szkoły z TAURON Dystrybucja SA to współdziałanie w zakresie doskonalenia zawodowego i wymiana doświadczeń zawodowych, wraz z wsparciem organizacyjnym. Wspólne podejmowanie działań edukacyjnych mających na celu podnoszenie efektywności kształcenia, są korzyścią dla uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie elektryk.


Warsztaty “Własna działalność gospodarcza-źródła dofinansowań”

W dniu 30.01.2020r. w Zespole Szkół Budowlanych odbyły się warsztaty pt. “Własna działalność gospodarcza – źródła dofinansowań”. W zajęciach udział wzięli uczniowie kończący w tym roku Branżowa Szkołę I stopnia z klas: 3A, 3B, 3C, 3E. Ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, pani Agnieszka Sochanik omówiła etapy rejestracji i zakładania własnej działalności. Ponadto szczegółowo omówiła gdzie i jak można się starać się o dofinansowania, na co można je przeznaczyć oraz jakie są zasady przyznawania dofinansowań czy pożyczek. Młodzież dopytywała prowadzącą o możliwości realizacji swoich pomysłów. Dzięki warsztatom uczniowie usystematyzowali posiadana wiedzę, którą zdobywali podczas trzy lat nauki, ale również zostali wyposażeni w nową wiedzę. Zainteresowanie tym tematem było duże. Liczymy, że dzięki tym warsztatom uda się naszym absolwentom, założyć i rozwijać swoje firmy.


Video lekcja on-line

Uczniowie klasy 4TA w dniu 14.01.2020r., wzięli udział w innowacyjnych zajęciach doradztwa zawodowego. Mieliśmy okazję testowania video lekcji na żywo, jako jedna z trzech klas w Polsce.
Jak to wyglądało? Łączyliśmy się przez Internet z wykładowcą, panią Magdaleną Plichtą doradcą zawodowym, trenerem, coachem z firmy Inside. Dzięki nowoczesnym technologiom prowadząca lekcje i nasi uczniowie pomimo znacznej odległości mogli się widzieć i ze sobą rozmawiać.
Podczas video lekcji pt. „Co powinien wiedzieć kandydat na studia?” tegoroczni maturzyści usystematyzowali swoją wiedzę, o podziałach uczelni na publiczne i niepubliczne. Dowiedzieli się o opłatach za studia, opłatach rekrutacyjnych oraz jak wygląda przebieg rekrutacji i jakie dokumenty są wymagane. Poruszony został również temat dotyczący stypendiów, akademików i roku akademickiego, czyli wszystko to, co powinien wiedzieć kandydat na studia od strony praktycznej.
Interesujący temat jak i innowacyjna forma zajęć, bardo spodobała się naszym uczniom. Mamy nadzieję na dalszy ciąg tego typu lekcji video on-line na żywo.


Objęcie Patronatu w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu

Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu w dniu 29.10.2019r. przyjął patronat dla uczniów uczących się w zawodach: Technik budownictwa, Murarz – Tynkarz oraz Monter Stolarki Budowlanej, trzech kluczowych firm Opolszczyzny: OPEX SA, Energopol Trade Sp. z o.o. oraz Filplast Sp. z o.o.
Uroczyste podpisanie umowy patronackiej odbyło się pomiędzy: Zespołem Szkół Budowlanych, który reprezentowała pani dyrektor Violetta Szczepkowska, a firmami: OPEX SA reprezentowaną przez dyrektora ds. technicznych pana Mirosława Tempkę, Energopol Trade Sp. z o.o. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu pana Krzysztofa Skrzypka, Filplast Sp. z o.o. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu pana Waldemara Filipowskyego.
Wśród gości zaproszonych do Zespołu Szkół Budowlanych na uroczystość podpisania umowy, oprócz przedstawicieli firm byli również: Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej pan Henryk Galwas, z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty w Opolu pani Krystyna Dworecka, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu pani Joanna Wnuk, Inspektor ds. szkół ponadgimnazjalnych Wydziału Oświaty w Opolu pani Kinga Pierzak – Kostuś oraz pani Aleksandra Pełka, specjalista w dziale technicznym firmy OPEX SA.
Dzisiejsze podpisanie umowy patronackiej, to przede wszystkim ogromna szansa dla 31 uczniów, którzy rozpoczęli naukę w ZSB w tym roku w zawodach: technik budownictwa, murarz-tynkarz, monter stolarki budowlanej. Dzięki praktykom, które uczniowie będą mogli obywać w firmach OPEX SA, Energopol Trade Sp. z o.o. oraz Filplast Sp. z o.o., otrzymają niezbędne doświadczenie, które da im w przyszłości możliwość zatrudnienia w tych renomowanych przedsiębiorstwach.


Ogólnopolski Tydzień Kariery w Budowlance

Ogólnopolski Tydzień Kariery jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.
Tegoroczna edycja OTK przebiega pod hasłem „Pasja – Profesja – Powołania”.
Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu w tym roku zorganizował warsztaty dla uczniów z klas 8 opolskich szkół podstawowych.
W dniu 23.10.2019r odwiedziło nas 80 uczniów, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ph. „Z Budowlanka rozwiń swoje pasje”.
Były to warsztaty:
Aranżacji wnętrz podczas których uczniowie projektowali mieszkanie swoimi pomysłami
i inspiracjami metodą Moodboard oraz zapoznali się i pracowali na programach 3D do projektowania.
Architektury krajobrazu, uczniowie wykonywali wspaniałe minimalistyczne ogrody
w słoikach.
Sztukatorskie, które wprowadziły uczniów w świat zamków i pałaców oraz samodzielnie ozdabiali elementy gipsowe i tworzyli własne dzieła z gliny.
Budowlane uczniowie zostali zapoznani w sposób praktyczny z technikami nakładania powłok malarskich na płyty GKB, murowania prostych odcinków murów z bloczków z betonu komórkowego na zaprawie cementowo – wapiennej oraz montażu okładzin ściennych z płyt GKB.
Instalatorstwa sanitarnego podczas których uczniowie poznali najnowsze metody łączenia rur miedzianych i PEX oraz systemów wodno-kanalizacyjnych.
Oprócz warsztatów zawodowych przygotowanych przez naszych nauczycieli specjalistów, odbyły się również warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracownice Polskiego Czerwonego Krzyża, które swoją wiedzę
i doświadczenie przekazywały uczniom i uwrażliwiały na reagowanie i pomaganie osobom potrzebującym.
Ostatnim elementem tego dnia, jaki odbył się w ramach OTK, były warsztaty dla naszych tegorocznych maturzystów przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Warsztaty pt:”Wystąpienia publiczne-czyli jak się nie dać  tremie?”, ukierunkowane były na przygotowanie młodych ludzi, do umiejętnego zaprezentowania swojej osoby podczas matury ustnej, egzaminów na studiach czy podczas rozmowy o pracę.


Znalezione obrazy dla zapytania: dzien budowlańca

25 września to szczególny dzień dla wszystkich budowlańców – obchodzimy w Polsce Dzień Budowlańca. 

Święto obchodzone było już za czasów PRL-u w celu wyrażenia uznania za ciężką pracę, często w trudnych warunkach.


DORADCA ZAWODOWY MOŻE CI POMÓC:

 • Wskazać w jaki sposób Twoje mocne strony, talenty możesz wykorzystać w planowaniu dalszej edukacji, kariery zawodowej
 • Otrzymać informacje na temat wybranych zawodów, aktualnych wymagań rynku pracy, systemu edukacji, możliwości dalszego kształcenia
 • Planować swoją dalszą edukację oraz karierę zawodową

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doradca zawodowy Ewa Tulej


Przewiń do góry