sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Szkolenie nowoczesnych technologii w systemie PorothermDryfix.

Szkolenie nowoczesnych technologii w systemie PorothermDryfix.

W dniu 26 lutego 2020 r. uczniowie klasy 2B i 2C Branżowej Szkoły I stopnia Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach przeprowadzonych przez ekspertów z firmy WIENEBERGER. Tematem spotkania była nowoczesna technologia realizacji obiektów budowlanych w Systemie PorothermDryfix.
System PorothermDryfix jest innowacyjnym systemem wznoszenia ścian z pustaków ceramicznych wykonanych z ceramiki poryzowanej. PorothermDryfix to technologia murowania przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy, która jest częścią tego systemu. Ten sposób łączenia pustaków nosi nazwę łączenia „na sucho” ponieważ zaprawa Dryfix jest zupełnie pozbawiona wody. Nakładana jest precyzyjnie, na wcześniej ułożoną warstwę pustaków, za pomocą specjalnego aplikatora (pistoletu), a grubość spoiny wynosi 1 mm. Spoin pionowych nie wypełnia się, ponieważ płaszczyzny styczne pustaków posiadają „pióra”i „wpusty” pozwalające na ścisłe zazębienie się sąsiadujących elementów. Dzięki temu muruje się kilkakrotnie szybciej, a ściana osiąga pełną wytrzymałość po 48 godzinach.
Uczniowie dowiedzieli się też, że  pustaki PorothermDryfix są zupełnie suche, bardzo „ciepłe”, trwałe i solidne oraz „zdrowe” i „oddychające”. Wyróżnia je niespotykana precyzja wykonania – elementy są imponująco dokładne, a powierzchnie wsporne są idealnie gładkie. Młodzież mogła przekonać się o zaletach tej technologii wykonując fragment muru, poczynając od pierwszej warstwy, którą należało ułożyć na warstwie tradycyjnej zaprawy idealnie wypoziomowanej za pomocą niwelatora i łaty z detektorem oraz zestawu do wyrównywania. Kolejne warstwy muru układane już były bez konieczności poziomowania z zachowaniem przesunięcia spoin pionowych w każdej kolejnej warstwie. Uczniowie mieli również możliwość ułożenia nadproża nad  otworem okiennym z prefabrykowanych belek systemowych. Ważną częścią warsztatów było pokazanie sposobu wykonania wieńca w poziomie stropu, przy użyciu systemowych kształtek ceramicznych.
Poznanie szczegółów wykonawstwa oraz możliwość praktycznego udziału w pracach związanych z realizacją Systemu PorothermDyfix pozwoliło uczestnikom warsztatów poszerzyć wiedzę zawodową o innowacyjną technologię realizowaną, z dobrze znanych, pustaków ceramicznych w nowoczesnym wydaniu.

 

Szkolenie nowoczesnych technologii w systemie PorothermDryfix.
Przewiń do góry
Skip to content