sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Warsztaty pierwszej pomocy

28 listopada 2019 roku nasi uczniowie brali udział w warsztatach ratowniczych z udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Zajęcia zorganizowane zostały przez Hufiec Pracy w Opolu dla młodzieży z klas: 1TBg, 2TA, 1Ap, 1Bp, 1Cp, 3A i 3C. Odbyły się w sali gimnastycznej pod opieką wychowawcy Agaty Olszowej- Popiel (ratownika wodnego Centrum Nurkowego WOPR Opole).

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należało więc omówić pierwszą pomoc i oswoić się z nią.

Warsztaty miały charakter instruktażowy bez rywalizacji. Składały się z wykładów, ćwiczeń praktycznych i pokazów ratowniczych, prawidłowego zachowania się na wypadek różnych zagrożeń. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem. Głównym celem była poprawa bezpieczeństwa młodzieży i świadomość potrzeby wiedzy z zakresu pierwszej pomocy poprzez aktywne uczestnictwo i nabycie podstawowych umiejętności. Podczas zajęć praktycznych realizowane były zadania poświęcone nauce i doskonaleniu umiejętności resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Ważnym elementem spotkania było zapoznanie się z procedurami powiadamiania służb ratowniczych oraz psychicznego wsparcia poszkodowanym w zdarzeniach.

Zadania te realizowane były przez lekarza medycyny ratunkowej i studenta pielęgniarstwa. Do celów treningowych użyto fantomy oraz zestaw AED.

Młodzież bardzo chętnie brała udział w warsztatach. Potwierdziła, że wiedza zdobyta podczas zajęć będzie niezwykle przydatna i być może kiedyś przyczyni się do uratowania komuś życia. W warsztatach bardzo chętnie wzięli udział również nasi nauczyciele.

 

Warsztaty pierwszej pomocy
Przewiń do góry
Skip to content