“Przewodnik dla obcokrajowców w praktyce” – zapraszamy na relację TVP3

https://opole.tvp.pl/41643864/mapa-dla-obcokrajowcow-ukrainscy-uczniowie-ze-szkoly-budowlanej-tworza-praktyczny-przewodnik

 

 

Dyplom Projekt z klasą

 

Otrzymaliśmy Certyfikat Dobrze ZaProjektowanej Szkoły – jesteśmy dumni z sukcesu. Projekt “Opole dla młodych obcokrajowców – w praktyce” trwa i już niedługo, na przełomie maja i czerwca będziemy mogli się pochwalić wynikami projektu – stroną internetową z informacjami dla młodych uczniów z zagranicy.

Opole  dla  młodych  obcokrajowców – w praktyce

Możemy pochwalić się kolejnym sukcesem w dziedzinie projektów realizowanych w naszej szkole. Znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursu Projekt z klasą, organizowanego już po raz dziewiąty przez wydawnictwo Nowa Era. Nasza propozycja została wybrana spośród ponad pół tysiąca projektów i nagrodzona grantem na jego realizację. Co to za projekt? Czego i kogo dotyczy?

 

Projekt zrodził się na lekcji języka polskiego jako obcego. W rozmowie z uczniami (Ukraińcami) omawialiśmy problemy, z jakimi ci młodzi obcokrajowcy muszą zmagać się na co dzień w obcym sobie środowisku.  Wpadliśmy zatem na pomysł, w jaki sposób można ułatwić nie tylko ich życie, ale i wszystkich młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Opola uczyć się w szkołach średnich czy wyższych. Po zbadaniu tematu okazało się, że w Opolu uczy się lub studiuje obecnie około 1000 Ukraińców, jeszcze więcej żyje na terenie całego województwa opolskiego. Grupa docelowa wydała nam się więc spora i to do nich (oraz do wybierających się do Opola ich znajomych i przyjaciół) kierowany jest efekt projektu.

Efekt projektu zakłada stworzenie praktycznego przewodnika po Opolu, kierowanego do młodych, aktywnych obcokrajowców.

Przewodnik ma spełniać dwa główne założenia:

– powinien uwzględniać miejsca, zainteresowania charakterystyczne dla młodych ludzi,

– musi pamiętać o barierze finansowej młodych ludzi.

Przewodnik składać się będzie z 11 działów:

 1. Transport (np. dojazd Ukraina-Opole, transport miejski).
 2. Finanse (np. darmowe konta dla obcokrajowców, tanie przelewy, korzystna wymiana pieniędzy, itp.).
 3. Mieszkanie (np.internaty, bursy, biura informacji o niedrogich stancjach).
 4. Jedzenie (tanie i smaczne bary, stołówki, abonamenty na posiłki).
 5. Zakupy (dobre i niedrogie miejsca handlowe).
 6. Czas wolny, rozrywki (charakterystyczny dla młodych – kąpieliska, imprezy, itp.).
 7. Poczta (usługi, cennik).
 8. Nauka (szkoły średnie, wyższe, dokształcanie).
 9. Praca dla młodych ludzi (gdzie szukać, jakie dokumenty należy mieć, itp.).
 10. Hobby (lista miejsc, w których nieodpłatnie/niedrogo młodzi mogą rozwijać swoje pasje).
 11. Opole “na bogato” (informacja o miejscach tzw. kultury wysokiej – teatrze, filharmonii, itp).

Nad przewodnikiem pracuje 10 uczniów Ukraińców, z klas I i II technikum oraz szkoły branżowej, pod kierunkiem Joanny Banaszewskiej.  Są oni podzieleni na 5 grup, z których każda zajmuje się wybranymi zagadnieniami. Harmonogram projektu zakłada, że w miesiącach październik-marzec gromadzimy informacje, kwiecień służy opracowaniu językowemu, maj przeznaczony jest na grafikę i wykorzystanie aplikacji technologii informatycznej, czerwiec będzie czasem na opracowanie strony internetowej projektu i wydruku przewodnika. Należy też dodać, że wszystkie zdjęcia wykorzystane w przewodniku będą naszego autorstwa.

Na zakończenie projektu zamierzamy zaprezentować nasz przewodnik Honorowemu Konsulowi Ukrainy w Opolu.

Więcej informacji w zakładce Projekty – Projekt z klasą