sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Na zajęciach treningowych zawodowych płetwonurków

7 grudnia uczniowie klasy 3b Zasadniczej Szkoły Zawodowej będący pod opieką Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w zajęciach edukacyjno-praktycznych z koła tematycznego Młody Ratownik-Ratuj Życie, prowadzonych przez zawodowych płetwonurków pracujących w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Nysie i Kędzierzynie –Koźlu. Wszyscy należą do specjalistycznej grupy ratownictwa wodno – nurkowego „Opole”, wchodzących w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego. Podczas zajęć młodzież zapoznała się m.in. ze specyfiką pracy ratownictwa wodno – nurkowego, specjalistycznym sprzętem do nurkowania, miała okazję poćwiczyć przenoszenie poszkodowanego przy użyciu osiemdziesięciokilogramowego manekina, zapoznać się z wyposażeniem specjalistycznych samochodów i łodzi do ratownictwa wodnego. Ratownicy z pasją opowiadali o swojej służbie, ciężkiej pracy będącej jednocześnie zajęciem, w którym się realizują a w którym pomoc innym jest nieodłączną częścią życia. Uczniowie mieli szansę sprawdzić swoje fizyczne predyspozycje i kondycję. Strażacy – instruktorzy omówili zasady poszukiwawcze od metod tradycyjnych przy użyciu lin poprzez zaawansowane przy użyciu kablolin, które to stanowią zabezpieczenie oraz umożliwiają prowadzenie łączności z nurkiem będącym pod wodą do specjalistycznych, jakim jest sonar poszukiwawczy lokalizujący różne zatopione obiekty pod wodą. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu prowadzonego przez Pana Radosława, który jest Kierownikiem Prac Podwodnych w zakresie ratownictwa wodnego. Zadawane pytania przez młodzież świadczyły o dużym zainteresowaniu pracy strażaka – ratownika.

Na zajęciach treningowych zawodowych płetwonurków
Przewiń do góry
Skip to content