sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Uczniowie ZSB na akcji niepodległościowej

Uczniowie klas 3cG, 1e i 2b pod opieką wychowawców Hufca Pracy  7 listopada włączyli się w inicjatywę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież, w grupach kilkuosobowych, odpowiednio ucharakteryzowana na przedwojennych sprzedawców gazet, kolportowała nieodpłatnie Ilustrowany Kurier Społeczny – gazetę, w której przedstawiono wycinek stuletniej historii polskiej polityki społecznej. Na stronie tytułowej widnieje Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisujący dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby. Na kolejnych stronach można przeczytać historię budowania polityki społecznej państwa polskiego po 123 latach zaborów.

Uczniowie przyodziani w przedwojenne marynarki, kaszkiety, apaszki i okolicznościowe plakietki, od wczesnych godzin porannych rozdawali Opolanom bezpłatne egzemplarze Kuriera. Grupy skupione w okolicy dworca głównego, ulicy Krakowskiej i Niemodlińskiej z radością uczestniczyły w przedsięwzięciu upamiętniającym stulecie wolnej Polski. Mieszkańcy Opola bardzo ciepło przyjęli młodzież zaangażowaną w akcję upamiętniającą wolną Polskę i otrzymali w sumie tysiąc bezpłatnych gazet wprost z Ministerstwa.

Publikacja kończy się znamiennymi słowami prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku: „Ważne rocznice dobrze uświadamiają nam czym jest ojczyzna, nasz wspólny kraj, który dziedziczymy po przodkach i który powinniśmy w jak najlepszym stanie przekazać naszym potomkom”.

dav

dav
dav
Uczniowie ZSB na akcji niepodległościowej
Przewiń do góry
Skip to content