sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

W Centrum Edukacyjnym Państwowej Straży Pożarnej w Opolu

W dniach 9 i 10.10.2018 r. uczniowie z klas trzecich gimnazjum i klasy 2c Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 w Opolu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacyjnym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

W teorii każdy wie, jak wygląda praca strażaka, ale jak jest w praktyce?

Wypadki, pożary mieszkań, zatrucia tlenkiem węgla, pożary lasów i traw, katastrofy budowlane – to niektóre zadania, do których wzywani są strażacy. W utworzonym Centrum Edukacji w Opolu znaleźliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawaliśmy sobie patrząc na akcje strażaków i co ważne – dowiedzieliśmy się, co zrobić, by udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i nie narażać na niebezpieczeństwo siebie oraz naszych bliskich. W Centrum zastosowano wiele rozwiązań multimedialnych, w tym między innymi projekcje filmowe i animacje, głos lektora. Całość zrobiła niesamowite wrażenie. Zaprezentowane zostało działanie śmiertelnie groźnego tlenku węgla. Gdy jeszcze nie ochłonęliśmy z wrażeń zobaczyliśmy mieszkanie, w którym na skutek pozostawionego żelazka lub niedopałka papierosa wybuchł pożar. Poruszanie się w zadymionym pomieszczeniu wśród spalonych mebli i opalonych ścian to wszystko zrobiło ogromne wrażenie wśród uczestników. Dowiedzieli się, jak należy zachować się, by nie doszło do pożaru i jak postępować podczas ewakuacji z  pomieszczeń. Kolejny etap edukacji związany był z tematyką wypalania traw i korzystanie ze zbiorników wodnych. Młodzież z uwagą słuchała rad strażaków, dotyczących wypadków drogowych oraz katastrof budowlanych. W Centrum bardzo obrazowo pokazano konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. Niezwykły spacer zakończył się pokazem samochodu bojowego SHD-40 (podnośnik hydrauliczny z drabiną o wysokości 40 m), który cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 

W Centrum Edukacyjnym Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
Przewiń do góry
Skip to content