sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Powrót do domu, czyli ostatni staż POWER VET za nami…

POWER VET  I  NOWE  UMIEJĘTNOŚCI  UCZNIÓW  ZSB…

 

Uczniowie ZSB – technicy aranżacji wnętrz, budownictwa i architektury krajobrazu w ramach projektu POWER spędzili dwa tygodnie w Ośrodku Szkolenia Zakładu Promowania Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii. Jak można podsumować ten czas? MY jesteśmy zadowoleni i z NAS są zadowoleni.

Program pobytu sprawiał, że nie mogliśmy się nudzić. Od poniedziałku 5 marca do piątku  16 kwietnia, przez cały czas – jak nie pracowaliśmy, to jeździliśmy na wycieczki zawodowe; jak nie wycieczki zawodowe, to rekreacyjne; jak nie wycieczki, to rozrywkowe wyjścia. Cały czas coś się działo.

W ramach praktyki uczyliśmy się przede wszystkim żmudnej, ciężkiej, ale efektownej sztuki brukowania – ćwiczyliśmy pomiary niwelatorem, na bazie rysunków technicznych układaliśmy bruk w różnorodnych strukturach. Nauczyliśmy się pracy z kamieniem naturalnym i betonem. Potrafimy ułożyć kostkę na powierzchni płaskiej, umiemy też łączyć ze sobą różne rodzaje kostki. Umiejętności te przydadzą się i w pracy architekta krajobrazu (w wykonywaniu obiektów małej architektury krajobrazu), i aranżera wnętrz (w tworzeniu patia czy tarasu), i budowlańca.

Wycieczki zawodowe również wiele nam dały – w parkach i budynkach użyteczności publicznej mogliśmy obserwować, w jaki sposób architekcie zaprojektowali i jak wykonano za pomocą brukowania projekty patia, ścieżek, placów. I tak zwiedziliśmy w Poczdamie Biosferę oraz park Sans Soucci, w Berlinie Ogród Botaniczny (największy w Europie).

Czas wolny zaplanowany był równie intensywnie. Zwiedziliśmy w Berlinie Potsdamer Platz, Reichstag, Bramę Brandenburską, pomnik Holocaustu, Czerwony Ratusz i Aleksander Platz. Sporo frajdy dały nam też zakupy w Primark. Oprócz tych atrakcji relaksowaliśmy się w Tropical Island, gdzie multum rozrywek sprawiło, że poczuliśmy się jak dzieci. Na miejscu natomiast mieliśmy dostęp do bilarda, tenisa stołowego i piłkarzyków – i tak aktywnie mogliśmy spędzać popołudnia.

Warto też wspomnieć o sympatycznych wieczorkach integracyjnych z młodzieżą niemiecką, kształcącą się w naszym ośrodku oraz z grupą Łotyszy, którzy – podobnie jak my – przebywali na stażu z projektu unijnego. Doświadczenia te otwierają nas na inne nacje i kultury.

Na zakończenie stażu uroczyście wręczono nam Certyfikaty Ośrodka Szkolenia, otrzymaliśmy podziękowania za solidną pracę. I… na horyzoncie zamajaczyło nam Opole…

Jakie są nasze wrażenia? Co można przekazać innym uczniom naszej szkoły?

Tylko jedno – bierzcie udział w projektach zawodowych, bo po prostu warto!!!

Powrót do domu, czyli ostatni staż POWER VET za nami…
Przewiń do góry
Skip to content