sekretariat@zsbopole.pl (77) 474 54 54 ul. Niemodlińska 40, 45-761 Opole | |

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961r. podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W tym dniu klasy 4TB i 3TA obejrzały sztuki teatralne Teatru Telewizji: klasa 4TB – „Tango” Sławomira Mrożka, a klasa 3TA- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję podziwiać kunszt przełożenia trudnego dzieła scenicznego na adaptację filmową. Kl. 4TB rozwiązała także quiz wiedzy o teatrze i przygotowała gazetkę na temat obejrzanej sztuki.

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru poprzedziło wyjście klasy 4TB do Teatru im. Jana Kochanowskiego na sztukę pt. „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana. Reżyserowi udało się zachować klimat cmentarnej godziny duchów, w której następuje odrodzenie trojga ludzi, połączonych za życia miłością i zbrodnią. Aura niezwykłości spektaklu, w połączeniu z bardzo dobrą grą aktorską, zrobiła duże wrażenie na uczniach.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszony został także konkurs plastyczny na plakat do wybranej sztuki teatralnej. Prace można przynosić do biblioteki lub do p. Magdaleny Kuniec, do dn. 6.04.2018r.

Międzynarodowy Dzień Teatru
Przewiń do góry
Skip to content