25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia    

A to ciekawe….

Święto to ustanowiono w 2002r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Wszystko zaczęło się jednak nieco wcześniej, od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902r. wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent kazał go uwolnić, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Zainspirował się nią pewien producent zabawek i stworzył pluszowego misia o imieniu Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington. W Polsce popularne były dobranocki przedstawiające misia, np. Miś Uszatek czy Colargol.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Z pewnością każdy z nas nadal ma w domu swojego ukochanego misia z dzieciństwa… i dlatego postanowiliśmy wspólnie uczcić jego święto. Uczniowie przynieśli w tym dniu do szkoły swoje pluszaki, które gwarantowały dzień bez pytania. Ponadto odbyły się warsztaty, pod opieką opiekunów samorządu szkolnego, w trakcie których powstały nietypowe misie z balonów i papierowych talerzy.  Uczniowie wykonali też przepiękne prace plastyczne, które udowodniły, że najsłynniejszy na świecie miś – Kubuś Puchatek, nie był w cale misiem o bardzo małym rozumku. Na Sali gimnastycznej pojawił się też bohater dzisiejszego święta we własnej osobie – Miś, a raczej niedźwiedź, który częstował zebranych cukierkami i chętnie się z nimi fotografował. Jak myślicie, kto wcielił się w rolę solenizanta?