PROJEKT  PARTNERSKI,  CZYLI  SŁOWACY  W  OPOLU…

Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w zeszłym roku podpisał Porozumienie Partnerskie ze Średnią Szkołą Budowlaną ze słowackiej Żyliny. Porozumienie objęło m.in. organizowanie wymian młodzieży w ramach projektów unijnych. I tak też się stało – obecnie nasza młodzież w ramach projektu POWER Otwarta Europa szansą rozwoju zawodowego uczniów opolskiej budowlanki – edycja II przebywa na stażu w Żylinie, kolejna już szykuje się do wyjazdu. Ale droga nie prowadzi tylko w jedną stronę – i do nas przyjeżdżają uczniowie słowaccy. I o tym słów parę…

15 października 2017 w ramach projektu Erasmus+ przyjechała do nas na dwa tygodnie grupa słowackich instalatorów, by zdobyć wiedzę na temat alternatywnych źródeł energii. ZSB zorganizowało dla nich cały pobyt: zakwaterowanie, wyżywienie, praktyczną naukę zawodu oraz czas wolny. W ramach stażu zawodowego Słowacy odbyli zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego, warsztaty w ZSB, szkolenie w firmie Hewalex (Czechowice-Dziedzice) oraz zwiedzanie zakładu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO S.A.). Ale projekty to nie tylko kształcenie zawodowe, wobec czego przygotowaliśmy dla naszych gości bogate zajęcia na czas wolny. Uczestnicy stażu zwiedzili Opole i Kraków, byli w Aquaparku we Wrocławiu, grali w kręgle, bilard i paintball. Na koniec pobytu otrzymali certyfikaty, które z pewnością przydadzą się w ich życiu zawodowym.

Dlaczego warto tworzyć projekty wymian uczniowskich? Ponieważ wszyscy odnosimy z nich korzyści. Szkoły uczą się nowych metod pracy, poszerzają swoją ofertę edukacyjną, uczestnicy zdobywają nowe kompetencje zawodowe, które będą ich dodatkowym atutem na rynku pracy, otwierają się na inne kultury, rozwijając swą europejskość, uczą się też języków obcych, niezbędnych we współczesnym świecie.

Podsumowując, zbliża się termin składania nowych wniosków projektowych i my wiemy już, że kolejny raz będziemy się starać o wzięcie w nich udziału…