SŁOWA  TEŻ  MOGĄ  RANIĆ… – Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. My postanowiliśmy zająć się szczególnym jej rodzajem – przemocą słowną. Klasy 3ta i 3d wzięły udział w warsztatach językowych. Uczniowie obejrzeli stary, dobry skecz kabaretu Dudek – Ucz się, Jasiu, otrzymali teksty dowcipu. W tekstach podkreślone były słowa i wyrażenia uznawane za co najmniej kolokwialne, a nawet wulgarne, takie, które mogą obrażać, ranić, upokarzać. Zadaniem uczniów była zamiana tych wyrażeń na takie, które nie będą mogły nikogo urazić. Ćwiczenie, wbrew pozorom, wcale nie było łatwe – okazało się, że aby je dobrze wykonać, należy mieć spory zasób słownictwa, a to – w czasach skrótowców, emotikonów i słabego czytelnictwa – pozostawia wiele do życzenia. Mimo to uczestnicy warsztatów byli bardzo kreatywni, wpadali na wiele rozwiązań językowych. Najważniejsze jednak było to, że podnieśli swoją świadomość językową i wiedzą, że warto wzbogacać swe słownictwo, by „język giętki powiedział to, co pomyśli głowa”…